Genel

Https Nedir?

Https görevi nedir?

Herkesin mutlaka internet ağlarında sıkça görmüş olduğu bir terim olan https uzantıları, genellikle anlamı pek bilinmeyen, merak edilmeyen ama internet kullanımında güvenceyi sağlayan en önemli faktörlerdir.

Https görevi nedir?

Sunucular arasında güvenli bağlantı gerçekleştirme işlemini https üstlenir ve http gibi bir protokoldür. Bilindiği gibi http protokolü olmadığında bir internet sayfasına erişim sağlamak mümkün olmamaktadır. Http, sizler bir internet adresine bağlantı işlemini gerçekleştirmek istediğiniz vakit sizlerin bu isteklerinizi alıp, bağlantı istediğiniz sunucuya ilete köprü görevini yapar.

Https mantığı da aynı şekilde devam eder. Fakat bu protokolün tam olarak açılımı (Secure Hypertext Transfer Protocol) olmaktadır. Türkçe anlamına çevrildiği zaman, (Güvenli Hiper Metin Protokolü) olmaktadır. Yani bu özel protokol ile herhangi bir site için bağlanıyorsanız, geliştirilmiş güvenlik önlemlerinin daha çok yoğun biçimiyle aktarıldığını unutmamanız gerekir.

Https ile beraber herhangi bir siteye bağlandığınız vakit, bilgileriniz hiçbir zaman farklı insanlar tarafından bilinmez ve okunamaz.

Https Güvenlik Faktörü

Bu son zamanlarda bilindiği üzere internet dünyasında gerçekleşen kötü amaçlı kullanımlar ve sahtekârlıklar oldukça yüksek yüzde taşıyor. Bu nedenle sunucular arasında olan bilgi aktarımı gerçekleştirirken, güvenli paylaşımlar da bulunmak oldukça zor bir durum halini aldı. Böylece https bu nedenlere bağlı olarak oluşturulan önemli bir protokol biçimidir.

Bu protokol biçiminin oluşturulması adına en önemli nedenlerden bir tanesi de, internet ortamından idaresi gerçekleştirilen bankacılık işlemleridir. Bankacılık işlemlerinin yapılması esnasında sunucular için girilen tüm bilgilerin diğer şahıslar tarafından çalınma durumu sık bir şekilde karşımıza çıkan ve istenmeyen bir durumdur.

Ayrıca alışveriş siteleri yaygınlığı ve internet ortamında yapılan alışveriş esnasında girilen kredi kartı bilgileri, aynı şekilde kullanıcıları için tehlike oluşturur. Bu oldukça olumsuz durumların önünü kesmek adına oluşturulan https protokolü, bu son zamanlarda güvenli internet kullanımı ile birlikte adını duyurmuştur. Bunun yanı sıra protokolü kullanan bireyler için gayet rahat bir ortam sunmuştur.

Https Çalışma Prensibi

Https aracılığıyla herhangi bir siteye bağlanma gerçekleştiği zaman bu sayfaların kullandığı sertifikaların, sizlerin web tarayıcısı tarafından mutlaka tanınması gerekir. Girmek istediğiniz internet sayfası, bilinmeyen sertifika ile yayın gerçekleştiriyor ise, bilgisayar ekranında sizlere uyarı belirecektir.

Bu gelen uyarı, gerçekleştirmek istediğiniz bağlantının güvensiz olduğunu, bunu bilmenize rağmen devam etmeyi isteyip istemediğinizi soracaktır. İnternet ortamında gezdiğinizde bazen bu tip uyarı ile karşılaşmanız olasıdır. Bu önemli uyarının ekrana gelmesinin en büyük sebebi https protokolü güvenliğidir.

Herhangi İnternet Sitesinin Güvenli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sitelerin güvenliğini anlamak adına 2 durum göz önünde bulundurulması gerekir. Birinci durum: Kullanılan tarayıcının alt bölümünde var olan kilit veya anahtar benzeri ufak bir simge. Bu ufak simge sizlerin güvende olduğunuzu dile getirir. İkinci durum: O esnada kullanmakta olduğunuz internet adresinin başına bakmanız gerekir.  İçerisinde olduğunuz adresin başında https veya http gibi ibarelerden biri görünüyor ise, bu durum da güvende olduğunuzu anlayabilirsiniz.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.