GenelOyun DünyasıOyun Konsolları Paylaşımları

Sony, PSVR sayesinde bir sonraki konsol savaşını kazandı


Sony, bu yıl oyunun en büyük etkinliği olan E3’ü atladı ve Microsoft atladı. Xbox, yeni oyunlar ve hizmetler hakkındaki gerçek duyuruların ve gelecek nesil konsolu – Project Scarlett adlı bir dizi ayrıntıyla sahneyi etkiledi. Gelecek neslin konsol savaşı kaybedeninin kesinlikle ne olacağına dair harika bir gösteri oldu.

Taraftarların bir sistemi diğerinden daha iyi ilan etmesinin oldukça zor olduğunu biliyorum – özellikle de hiçbirimizin yayınlanmamış konsolu oynayamadıklarını düşünüyoruz. Yine de açık olmak gerekirse: Ben bir PlayStation hayranı değilim, bir Xbox One aşığıyım. Ama oyunun geleceğini görebiliyorum ve bu VR. Microsoft ne kadar uzun olursa bunu görmezden gelir, hatası o kadar büyük olur.

Daha önce geleceği gördüm, video oyunu dünyasını sonsuza dek değiştirecek türden. 2001’de Xbox Live’ı beta test ettiğimde öyleydi. NFL Fever 2003’ü çevrimiçi oynayan çevrimiçi bir avuç insanın bir zamanlar bir avuçtan daha önce bir zamanının meselesi olduğunu biliyordum. ve her gün birlikte oynamak.

Xbox Live, insanların çok oyunculu oyunlar oynamasına izin veren ilk hizmet değildi, ancak bunu konsol piyasası için açmış oldu. PSVR, PS4’te başlatıldığında VR için bunu yaptı.

VR gerçek bir oyun değiştirici. Bu herkes için olmayabilir, ama işte eğlenceli bir gerçek: PS4, tüm zamanların en yüksek altıncı satış konsolu ve 20 sahipden birinin de PSVR’si var. Bu, geliştiricilerin çalışmalarının oynandığını görme ve PSVR’de birçok VR platformundan daha fazla para kazanma şansına sahip olduğu anlamına gelir. Ve iyi oyunlar tutkulu, motive olmuş geliştiriciler gerektirir.

Bunun PS5 ile ne ilgisi var? Şimdiye kadar Sony, konuyla ilgili annemi koruyor. Ancak, ailenizin doğum gününüzde size ne aldıklarını söylemeyecekleri ve şirketin söyleyecek hiçbir şeyi olmadığı kadar değil. PS5’in VRV’yi mevcut PSVR kulaklığı şeklinde destekleyeceğini biliyoruz.

Bu, PSVR 2’nin bir sonraki konsolla başlayacağı fikrini dile getirmelidir, ancak bu kötü bir şey değildir. VR donanımı pahalıdır ve ilk uygulayıcılara gelince doyma noktasına ulaştık. Mevcut PSVR kulaklık seti, en popüler kulaklıklara karşı oldukça iyi rekabet ediyor – PS5 ile çalışacağını bilmek, onu daha da değerli kılıyor.

Sony-Microsoft rekabetini bir kenara bırakan PSVR, şu anda en üst düzey bir PC’ye sahip olamayan VR oyuncuları için en iyi seçenektir. Yapabilseniz bile, sadece Viveport Infinity oyun değeri bakımından onu yener. Ve Rift ve Vive’in PSVR’ye göre sahip olduğu tek katil özellik kablosuz olma yeteneğidir. En yüksek doları ödeyebilir ve daha iyi sadakat elde edebilirsiniz, ancak onu çalıştırmak için hala büyük bir teçhizata ihtiyacınız olacak. MLB: The Show 19 veya Everybody’s Golf VR oynamayan büyük bir teçhizat.

Sony’nin VR’ya olan bağlılığına bakıldığında, PlayStation’ın PS5’i PSVR ile sağlam bir şekilde göz önünde bulundurması muhtemel. Sonunda yeni konsolda çıkan özelliklerde mütevazı bir artış olan kablosuz bir PSVR kulaklığı görünce kimse şaşırmayacak.

Ancak şaşırtıcı olan, Microsoft’un bu alana tamamen ilgisiz kalması gibi görünüyor. Bu durumda, şirketin söyleyecek hiçbir şeyi olmadığını hissediyor. Yokluktan ağlamak için Minecraft’in sahibi ve Apple’ın geliştirici konferansında yeni AR sürümünü kullanmaya başladı.

Xbox’ta VR olmadan, Microsoft’un kimseyi zıplamaya ikna etmek için yeterli neden bulamadığı başka bir konsol döngüsüne bakıyoruz, Sony ise oyuncuları Masterchief’in kurduğu evden uzaklaştırmak için PSVR kullanıyor.

PSVR, PS4 sahipleri için her zaman iyi bir yatırım olmuştur. Ancak, Sony’nin bunu bir sonraki konsolide jenerasyona taşıma taahhüdü yatırımınızın bir uzantısı olmaktan çok daha fazlası anlamına geliyor. VR, PlayStation ile bir ev buldu – ve bende.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.