TeknolojiTeknoloji Haberleri

Apple Ses İle Yönetilebilir Araba Üstünde Çalışıyor!

Apple Otomotiv Sektörüne Giriyor!


Apple Mobil Cihazlardaki Başarısını Arabalara Aktarmak İçin Çalıştığını Ve Bir Proje Araba Üzerinde 2014’ten Beri Çalıştığını Biliyoruz. Arabalar İçin Çeşitli Patentlere Başvuru Yapan Apple Yeni Bir Araba Tanıtımına Hazırlandığı Söylentisi Dolaşıyor. Ancak Açıklanan Patentler Arasında Apple İçin Bile Çılgınca Olabilecek Bir Özelik Var.  2014 Yılından Beri Üstünde Çalışıldığı Apple Tarafından Proje Araba Olarak Geliştirilen Project Titan İle Araba Sektörüne Fazla Hızlı Bir Giriş Yapabilir.

Eskiden Sesli Komut İle Araba Park Eden Veya Arabayı Yanına Çağıran Yani Arabasını Sesli Komut İle Yöneten Kişileri Görüyorduk Ancak Bunların Doğruluğu Tartışılıyordu. Apple Yaptığı Patent Başvurusu İle  Sesli Komut İle Araba  Yönetmeye Yönelik Çalışmalar Yaptı Ve Bunun Patentini Aldı. Anlaşılan O Ki Bu Sesli Komut Özeliği Yakın Zamanda Project Titan Araçta Görülecek. Yakın Zamanda Sesli Komut Özellikli Arabaların Piyasaya Sürülmesi Merakla Bekleniyorken Bu Atılımların Şirketi 2 Trilyon Dolarlık Değere Erişmesinde Yardımcı Olacağı Söyleniyor. Apple İphonelar Da Yaptığı Atılımlarla Şirketi Zirveye Taşımışken Gelişen Ve Değişen Araba Sektörü Hızla Yol Alırken Apple Bu Sektöre Hızlı Bir Giriş Yapacağını Göstermiş Oldu.

Apple Otomotiv Sektörüne Giriyor!

Apple Project Titan ile Otomotiv Sektörüne Giriş Yapmaya Hazırlanırken Aralarından Dünya Devleri Olan Firmaların Yöneticilerini De Kendi Tarafına Çekmeye Devam Ediyor. Otomotiv Sektöründe Elektrikli Araba Savaşları, Otonom Araba Savaşları, Sesli Yönetilebilir Araba Savaşları Bizleri Bekleye Dursun Bizde Sesli Komut İle Kendi Kendine Gidebilen Hatta Kendi Kendine En Dar Alanlara Park Edebilen Araçların Hayalini Kura Duralım.

Sesli Komut İle Araba Yönetmek!

Apple Sadece Sesli Komut İle Araba Yönetmeyi Planlamadığı Ortada Çünkü Sesli Komut İle Arabaya Gideceğiniz Yere Söylüyorsunuz Ve Gerisini Araba Hallediyor Ancak Bu Tarz Bir Uygulama Zaten Tesla‘Da Mevcuttu Adı Da Otonom Sürüştü Belli Noktalarda Otonom Olarak Sürüş Gerçekleştirebiliyordunuz. Tesladaki Otonom Özelik İle Apple Tarafından Vaat Edilen Veya Patenti Alınan Özelik Arasındaki Fark Apple Tarafından Hiçbir Şekilde Direksiyona Müdahale Gerekmeyeceği Yönünde Tabi Ki Bu Özelik Hangi Yollarda Geçerli Olur O Tartışılır. İstanbul Trafiğindeki Bir Arabada Otonom Sürüş İle Seyir Halinde Olmak Tüpsüz Dalış Yapmak Olabilir, Şu Anlık Geliştirilen Özeliklerin Üstüne Apple Tarafından Farklı Özeliklerin Eklenmesi Diğer Araba Üreticileri Tarafından Nasıl Karşılanır Merak Konusu Ama Teknoloji Severler Tarafından Merakla Beklenecek Özelikler Arasında Yer Alacağı Kesin.

 

Apple Sesli Komut İle Sizi İstediğiniz Yere Götürmeyi Hedefliyor, Örneğin Bir Kafeye Gideceksiniz Ve Sesli Komut Özeliğine Sahip Arabanıza Beni Kafeye Götür Demeniz Yeterli Oluyor Sizi Önüne Kadar Götürüyor Ve Girişte Bırakıyor. Ancak Apple Bununla Da Yetinmiyor Ve Sizin Jest Mimiklerinizi Okumayı Hedefliyor. Yani Jest Olarak Düşünülüyor Telefonunuzu Park Alanına Tutun Ve Arabanız Sizin İçin Kendi Kendine Park Etsin, Müthiş Bir Özelik Ancak Ülkemizde Kendi Kendine Park Eden Arabayı Çizerler Çünkü Ya Oraya Mal Gelir Yada Değnekçi Parasını Alamadı Diye Çizebilir.

Bütün Bu Özeliklerin Project Titan İçin Mi Kullanılacağı Yoksa Sadece Gövde Gösterisinden Mi İbaret Orası Meçhul. Ancak Bu Tarz Teknolojik Arabalar İçin Ülkemiz Yolları Ne Kadar Hazır Olsa Da Apple Tarafı Bu Güzel Teknolojileri Üretip Satması Veya Kendi Aracı Olan Project Titan ‘Da Hayat Buldurması Tamamen Bir Hayal Olabilir Veya Farklı Arabalarda Önümüze Çıkabilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.