AndroidTeknoloji Haberleri

Bazı Eski Android Sürümleri İçin Google Hizmetleri Tarih Oluyor

Bazı Eski Android Sürümleri 27 Eylül İtibariyle Google Hizmetlerine Erişemeyecek


Önümüzde ki yakın tarihte eski Android sürümleri için Google hizmetleri artık tarih olacak gibi gözüküyor. Son zamanlarda gelişen teknolojiyle birlikte yazılımlarda kendilerini güncellemeye devam ediyor. Android dahil birçok işletim sistemi için günümüzde belli belirsiz aralıklarla yeni sürümler yayınlanıyor.

Yeni sürümler yayınlandıkça ve yeni cihazlar piyasaya sürüldükçe doğal olarak eski sürümler zamanla desteksiz kalıyor. Bu durum dünya genelinde oldukça fazla kullanılan Android içinde geçerliliğini koruyor.

Güncel olarak geliştirilmeye devam edilen Android’in bazı eski sürümleri için önümüzde ki kısa dönemde Google hizmetleri tarih oluyor. Google’ın açıklamasına göre bazı eski Android sürümleri önümüzde ki aydan itibaren Google hizmetlerine erişemeyecek.

Bazı Eski Android Sürümleri 27 Eylül İtibariyle Google Hizmetlerine Erişemeyecek

Ünlü dev şirket Google, eski Android sürümleri ile alakalı önemli bir yazı yayınladı. Yayınlanan yazıda önümüzde ki aydan itibaren bazı eski Android sürümlerinin Google hizmetlerine erişemeyeceği belirtiliyor. Birçok kişinin bildiği gibi uygulamalar güncellendikçe işletim sistemlerinin eski sürümlerinde bazı problemler yaşanabiliyor.

Özellikle çok eski işletim sistemi sürümlerinde birçok yeni uygulamanın desteği bulunmuyor. İşte bu desteği bulunmayan uygulamalar arasına yakın dönemde Google’ın YouTube gibi hizmetleri de katılacak. Google’ın açıklamasına göre 27 Eylül itibariyle 2.3.7 (Gingerbread) ve daha eski Android sürümleri Google uygulamalarında giriş yapamayacak.

Açıklamaya göre kullanıcılar Gmail, YouTube gibi Google uygulamalarına giriş yaparken hatalı kullanıcı adı ve şifre uyarısıyla karşılaşabilecekler. Ancak yine de uygulamalara giriş yapmak isteyen kullanıcılar tarayıcı üzerinden hesaplarına giriş sağlayabilecekler.

Yazımızın son kısmında Google’ın bu kısıtlamayı güvenlik sebebiyle yaptığını belirtmemizde fayda var. Son yayınlanan işletim sistemi sürümleriyle beraber güvenlik önlemleri daha da arttırılıyor. Ancak eski Android sürümleri geliştirilmedikleri için birçok güvenlik açığı riski taşıyabiliyorlar. İşte bu yüzden Google, kullanıcıların bilgilerini riske atmamak için bazı eski sürümlerin desteğini kesmek zorunda kalabiliyor.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.