Sosyal Medya

BFF Ne Demek?

BFF Nedir?


Sosyal medya platformlarında insanların sıklıkla kullandığı bazı kelime kalıpları ve ifadeler vardır. Genellikle kısaltılmış olan bu ifadeler birden fazla anlama gelebilir ve dolayısı ile bahse konu olan kısaltmalar sosyal medya kullanıcılarının kendi aralarındaki iletişim dilinin bir unsuru olarak sık sık kullanılmaktadır. Bu kısaltmalardan biri olan e sık sık sosyal medya mecralarında mention, DM, başlık ya da post gibi araçlarda kullanılan BFF ne demek sizlere genel hatları ile aktarmaya çalıştık.

 

BFF Nedir?

Son yıllarda bir çok sıra dışı kullanım ve ifade biçimi sosyal medya platformları sayesinde gündelik yaşam tarzına yerleşmiştir. Bazı kısaltma ve bazı özel anlamların gündelik dile yerleşmiş olması insanların kendi arasında ve sosyal medya platformları üzerinde kurmuş olduğu iletişim dilini de değiştirmiştir. Genellikle bahse konu olan bu kullanım biçimleri yalnızca ülkemize özgü değil dünya genelinde sık kullanılan ifadeler olarak da bilinmektedir. Bu ifadelerden biri olan BFF ne demek denildiğinde tam olarak açılımı “best friends forever” olarak açıklanabilir.

BFF yani best friends forever olarak kullanılan ve genellikle de mention, post ve etiketlerde karşılaşılan BFF ne demek Türkçe açıklaması ise oldukça samimi ve sıcacık bir hissiyat uyandırmaktadır. BFF kısaltmasının Türkçe karşılığı ise “sonsuza kadar en iyi arkadaş” ya da “sonsuza dek en iyi arkadaş” olarak açıklanabilir.

BFF Neden Kullanılır?

Bilindiği gibi sosyal medya platformları çok çeşitli amaçlar için kullanılabilmektedir. Sosyal platform aracılığı ile sosyalleşmek, arkadaşlar ve tanıdıklar ile bağ kurabilmek, iletişim halinde olabilmek ya da gündemden haberdar olmak ve haberdar etmek gibi amaçları sahip olduğu için bazı kısaltmalar ve sosyal mecralarda bazı ilişkiler kurulmak durumundadır. Özellikle yakın arkadaşlar ve yakın çevre ile kurulan sosyal medya düzeyindeki ilişkilerde insanların arasındaki yakınlık seviyesinin belirlenmesi bir ihtiyaç gibi görülebilir. Bu durumda yakın arkadaşlar, aile üyeleri ya da iş arkadaşları gibi kişiler için kısaltmalar kullanılabilir. Sosyal medya platformlarında yakın arkadaş ya da en iyi arkadaşların kullanımına imkan tanıyan BFF ne demek tam olarak bu karşılığı verebilmektedir. Tam olarak BFF ne demek Türkçe karşılığını bulan bu kısaltma Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri dünya genelinde aktif olan sosyal medya platformlarında da oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Evrensel bir kullanıma sahip olan BFF ve benzeri gibi kısaltmalar, insanların ortak dil kullandığını da gösterdiği için BFF benzeri kısaltmalar, dünyaya bazı kişilerin ve durumların ne ifade ettiğini de anlatmaktadır.

BFF Ne Demek Instagram

Her sosyal medya platformunun kendi içerisinde belirli kullanım alışkanlıklara ve bir ifade tarzı vardır. Bu konuda örneğin Twitter ve Facebook üzerindeki gelişen iletişim dili ile Instagram üzerindeki iletişim biçimi farklılık gösterebilmektedir. Özellikle Instagram’ın daha çok görsel içerik paylaşımına uygun olması insanların hikaye, post, video ve benzeri gibi paylaşımlara ve içerik çeşitliliğine üretmelerine imkan tanımaktadır. Instagram platformunu sahip olduğu bu özellik sayesinde bazı postların yani fotoğraf, video ya da kısa videoların altında açıklama kısmında insanların evrensel olarak anlaşılabilecek bazı kısaltmaları ve ifadeleri kullanmalarını gerektirmektedir. Bu durumda BFF ne demek Instagram üzerinden yakın çevreyi, yakın arkadaşları ya da en sıkı dost kişileri anlatmak için kullanılabilir.

Genellikle Instagram üzerinde kullanılan kısaltmalar hashtag “#” ile kullanıldığı için “#BFF” gibi bir ifadenin kullanılması, kişinin en yakın arkadaşını, dostunu ya da en sevdiği yakınının ifade edilmesi olarak yorumlanabilmektedir.  BFF ne demek bu sayede sosyal medya kullanıcılarının en yakın arkadaşlarını, dostlarını ve sevdiklerini belirtmek için kullandıkları evrensel bir kısaltmadır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.