Sosyal Medya

Instagram DM Kapatma Mesaj Gelmesini Engelleme


Instagram DM kapatma işlemi ile Instagram üzerinden mesaj almama şansı elde edebilirsiniz. Instagram getirmiş olduğu özellikler sayesinde uygulamayı kullanan kişilerin yaşamış olduğu problemleri ortadan kaldırmasını sağlamıştır. Dm özelliği ile sevdiğiniz hesaplarla mesajlaşabilmeniz mümkünken kötü niyetli kişiler tarafından alınan mesajların engellenmesini de talep edebilirsiniz.

Instagram DM Nedir?

Instagram DM kapatma işlemi ile istemediğiniz hesapların size mesaj göndermesini engelleyebilirsiniz. Instagram tarafından kullanıcıların daha konforlu şekilde hesaplarını kullanabilmeleri için çeşitli ek özellikler getirilmektedir. Instagram DM direkt mesaj olarak açıklanabilen ve Instagram üzerinden mesaj alınıp gönderilmesini sağlayan özelliktir. Instagram’da DM pek çok avantajı bulundurabildiği gibi dezavantajları nedeniyle de dikkat çeken bir özelliktir.

Instagram DM üzerinden takip etmediğiniz kişilerden veya hoşlanmadığınız hesaplardan rahatsız edici mesajlar alabilirsiniz. İstemediğiniz mesajları engelleyebilmek için bireysel mesaj engelleme yöntemini kullanabileceğiniz gibi genel olarak mesajların gelmesini de engelleyebilirsiniz.

Bireysel Mesaj Gelmesini Engelleme

Instagram DM bölümü kullanıcılar tarafından en fazla tercih edilen bölümlerden birisidir. DM üzerinden takipleştiğiniz kişilere mesaj gönderebileceğiniz gibi takip etmediğiniz kişilere mesaj gönderip alabilme şansınız da bulunur. İstemediğiniz kişiler tarafından gönderilen mesajlar rahatsız edici içeriklere sahip olabileceği gibi kötü niyetli kişiler tarafından spam mesajlarını da sürekli alabilirsiniz.

Instagram DM kapatma işlemi ile genel olarak tüm mesajları almayı engelleyebilirsiniz. Ancak mesajların alınmasını genel olarak kapatmak sevdiğiniz hesaplarınız size mesaj göndermesini de engelleyecektir. Bu neden Instagram üzerinden genel olarak mesaj almayı engellemek yerine sizi rahatsız eden kişilerin mesaj göndermesini engelleyebilirsiniz. Engellemiş olduğunuz kişiler tarafından size mesaj gönderilmesi mümkün olmayacağından DM özelliğini herkese kapatmadan rahatsız olduğunuz kişilerden alacağınız mesajları engelleyebilirsiniz. İstemediğiniz hesaplardan gelen mesajları engelleyebilmek için yapmanız gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Instagram uygulamasına giriş yapın
 • Size mesaj atmasını engellemek istediğiniz kişinin profiline girin
 • Engellemek istediğiniz kişinin profiline girdikten sonra sağ kısımda yer alan üç noktaya tıklayın
 • 3 noktaya tıkladıktan sonra açılan ekran içerisinden engelle seçeneğine tıklayın
 • Engelle seçeneğine tıkladığınız takdirde bu hesap tarafından size mesaj gönderilmesini engellemiş olacaksınız
 • Mesaj almak istemediğiniz tüm hesapları teker teker engelleyerek hesapların size mesaj göndermesini engelleyebilirsiniz
 • Bu yöntem sadece birkaç kişi tarafından rahatsız edici mesaj alan kişiler için mantıklı olacaktır. Ancak Instagram’da çok fazla kişiden mesaj alan büyük hesapların kişilere tek tek engelleyebilmesi oldukça zordur

Genel Olarak Mesajlarını Engellenmesi

Instagram DM kapatma yöntemi bireysel hesapların engellenmesi ile gerçekleştirilebilir. Ancak çok fazla kişi tarafından takip edilen veya çok fazla kişiden mesaj alan kişilerin tek tek hesapları engellemesi uzun sürecektir. Hesapların tek tek engellenebilmesi mümkün olmadığı durumda DM kapatma yöntemi sayesinde tüm hesaplardan gelen mesajları engelleyebilirsiniz. Genel olarak mesajların engellenebilmesi için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Instagram hesabınıza giriş yapın
 • Profilinize tıkladıktan sonra açılan sayfada yer alan üç çizgiye tıklayın
 • Açılan sayfada ayarlar bölümüne giriş yapın
 • Ayarlar bölümü içerisinde bildirimler yazan yere tıklayın
 • Bildirimler bölümü içerisinde yer alan direkt mesaj seçeneğine tıklayın
 • Direkt mesaj seçeneğine tıkladığınızda açılan ekranda kapalı ve açık olarak iki seçenek sizi karşılayacaktır
 • DM üzerinden mesaj almayı engellemek istiyor iseniz bu seçeneklilerden kapalı olan seçeneği seçin
 • Kapalı seçeneğini seçmeniz ve kaydetmeniz durumunda DM üzerinden kimse size mesaj gönderemeyecektir. Instagram DM kapatma yöntemi sayesinde size gelecek olan tüm mesajları engelleyerek rahatsız edici mesajlar almaktan kurtulabilirsiniz.

Engellediğim Bir Hesap Bana Mesaj Gönderebilir Mi?

Engellemiş olduğunuz hesabın size mesaj gönderebilmesi mümkün değildir.

Beni Engelleyen Birine Mesaj Gönderebilir Miyim?

Sizi engelleyen birine mesaj gönderebilmeniz ve mesajı göndermiş olduğunuz kişinin yazmış olduklarınızı görebilmesi mümkün değildir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.