Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Gizemli Yüzü: Dm Ne Demek?

DM Ne Demek?

Sosyal medya kullanıcıların sıklıkla başvurduğu ve kullandığı DM bölümü aslında sosyal medyanın önemli derecede bir payını oluşturuyor. Okurlarımızın aklına mutlaka storylere atılan alevler, emojiler ve “100” işaretleri gelmiştir. Bunu yermek veya dalga geçmek anlamında söylemiyoruz. Tam aksine bunların işin boyutu tacizliğe uzanmadığı sürece sosyal medyada olması gereken şeyler olduğunu düşünüyoruz. Kimi zaman tanıdıklarımız için kimi zaman da hiç tanımadığımız ancak tanışmak istediğimiz insanlar için kullandığımız DM bölümünün ne olduğunu, esasında hangi amaçlar ile kullanılması gerektiğini ve birkaç platformdan örnekler vererek sizlerle DM konusunu irdelemeye başlayabiliriz.

DM Ne Demek?

DM ne demek diye soracak olursanız İngilizce açılımı “Direct Message” olan ve kelime anlamı ile direkt mesaj olarak çevrilen sosyal medyalarda mesajlaşma bölümüdür. Aslında her ne kadar kelime anlamı olarak direkt mesaj şeklinde çevrilse de Türkçemize tam uygun çevirisi özel mesaj anlamını taşıyor. Sosyal medya platformları içerisinde mesajlaşma bölümünü “Direct Message” şeklinde kullanan yalnızca iki platform var. Bunlardan birisi Twitter ve bir diğeri de Twitter kadar esnek olmasa da Tiktok platformunda da bu şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz. Burada tekrar hatırlatmak isteriz ki önemli olan husus DM yolu ile iletişime geçebileceğiniz kişileri iyi seçmeniz olacaktır. Tabi ki tanıdıklarınızdan bahsetmiyoruz ancak tanımadığınız insanlara mesaj atarken dikkatli olmalı ve hem kişilik hem de hukuk kurallarını ihlal etmemelisiniz.

Instagramda DM Ne Demek?

 

Kelime anlamı olarak DM en çok instagram platformunda popülerleşmiştir. Buna itiraz olarak Twitter platformunda daha çok popüler olduğunu ve zamanla yayıldığı öne atılsa da yapmış olduğumuz araştırmalarda sayısal verilen bize Instagram platformunun bir adım daha önde olduğunu söylüyor. Instagramda DM ne demek sorusuna eminiz ki yanıt aramıyorsunuz.

Çünkü şu anda yazımızı okuyan siz değerli okurlar artık instagramda özel mesajın nasıl atıldığını ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Ancak tüm bu bilgilerinizin üstüne sizlere belki de hiç bilmediğiniz birkaç husustan bahsetmek istiyoruz. Instagram üzerinden DM kullanımını gerek sola kaydırarak gerekse takip ettiğimiz kişilerin paylaşmış olduğu hikayelere yanıt vererek rahatça gerçekleştirebiliyoruz. Peki hiç DM atamadığınız birisine denk geldiniz mi? Eminiz ki gelmişsinizdir. İşte sizlere neden bazı kişilere DM atamadığımızı belirtilen birkaç madde hazırladık.

Instagram Platformu Üzerinden Birisine DM Atamıyorsanız;

  • Özel mesaj göndermek istediğiniz kişi sizi engellemiş olabilir.
  • Kişi takip edilmediği kişiler tarafından gelecek olan özel mesajları engellemiş olabilir.
  • Kişi yalnızca sizden gelecek özel mesajlara karşı önlem almış olabilir.
  • Tüm bunların üstüne kişi hiç kimseden özel mesaj almamak için DM kutusunu in aktif hâle getirmiş olabilir.

Sıralamış olduğumuz maddeler ihtimalinde bazı kişilere özel mesaj atamayabilirsiniz. Tabi ki bu durumu bir psikolojik savaş haline çevirmemeniz ve oluruna bırakmanız gerekiyor. Bunu özellikle eski kadın veya erkek arkadaşları için düşünenlere söylemek istedik. Bilgi verirken hayat tavsiyesi vermenin de abes olmayacağı kanaatindeyiz.

DM Ne Demek Tiktok

 

Son zamanların en popüler uygulamalarından biri olan Tiktok platformu üzerinde de “Direct Message” özelliği bulunmaktadır. Tabi bu özellik yukarıda adı geçen sosyal medya platformlarına nazaran biraz daha farklı ve kullanımı bizce daha karışıktır. Tiktok platformunda çevirisi “Doğrudan Mesaj” olarak geçen DM kullanımını gerçekleştirmek için yalnızca iki adıma ihtiyaç vardır.

Öncelikle DM göndermek istediğiniz profile tıklayıp ardından profilde bulunan sağa doğru ok işaretine tıklayarak mesaj gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat yukarıda Instagram platformu için sıralamış olduğumuz 4 madde Tiktok platformunda daha çok karşımıza çıkmaktadır. Çünkü; çoğu kullanıcı almış olduğu yüksek sayıda DM gereğince profilindeki DM kutusunu in aktif hâle getirmektedir.

DM ne demek Tiktok platformunda kullanımının ne amacı var diye sorulacak olursa; DM konusunu yeterince irdelediğimizi düşünerek Tiktok platformunda ise daha çok arkadaşlarınız ile tiktokda bulunan videoları birbirinizle paylaşabilirsiniz. Yapmış olduğumuz gözlemlerde sıklıkla bu amaçla kullanıldığına rastladık.

Yazımızın sonuna doğru gelirken sosyal medyanın gizemli yüzü olan DM konusunu sizi sıkmadan hem eğlendirecek hem de bilgilendirecek şekilde incelemeye çalıştık. Biliyoruz üçüncü kez olacak ama en önemli noktası olduğu için son kez hatırlatarak sizlere bu yazımızda veda etmek istiyoruz. Her kim için kullanacak olursanız olun DM atarken mutlaka kişinin haklarına ve hukuk kurallarına riayet etmeyi ihmal etmeyiniz.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.