Sosyal Medya

Facebook, koronavirüs Korkularını Kullanma Çabalarını Önlemek İçin Belirli Reklamları Yasaklayacak


Facebook, sosyal medya platformunun insanların koronavirüs salgınıyla ilgili endişelerini sömürmek için kullanılmasının önlenmesi çabası kapsamında tıbbi yüz maskeleri için reklamları geçici olarak yasaklıyor.

 

Yasağın, sosyal ağdaki reklamları ve Facebook Market’teki ticari listeleri içerdiğini, bunun eşler arası alışveriş tesisi olduğunu belirtti. Facebook, önümüzdeki birkaç gün boyunca yasağı uygulamaya başlayacağını söyledi.

Facebook’un ürün yönetimi direktörü Rob Leathern, Cuma günü geç saatlerde yayınlanan açıklamada, “Ekiplerimiz Covid-19 durumunu yakından izliyor ve bu halk sağlığı acil durumundan yararlanmaya çalışan insanları görürsek politikalarımızda gerekli güncellemeleri yapacaklar.” Dedi.

Facebook, daha önce belirli bir ürünün sağlık yararları hakkında iddialarda bulunan reklamları yasakladığını veya “bir ürünün hastalığın büzülmesini önleyeceğini” garanti ettiğini belirtti.

Bu hareket aynı zamanda yüz maskeleri gibi ürünlerde fiyat artışını önlemeyi de amaçlıyor.

 

Facebook ayrıca, sınırlı bir tedarik anlamına gelen veya potansiyel alıcılar arasında bir aciliyet hissi yaratan tıbbi ürünlerin reklamlarını ve ayrıca COVID-19’un “tedavisi” veya önlenmesini garanti eden reklamları da sınırlayacaktır. Bu değişikliklerle birlikte, önümüzdeki birkaç gün içinde Facebook, koronavirüs temalı grupları ve sayfaları algoritmik önerilerinden engellemeye başlayacak.

Yeni bir koronavirüs salgını korkusu dünya çapında arttıkça, çevrimiçi platformlar fiyat düşürmeyi ve sağlıkta yanlış bilgileri durdurmak için uğraşıyor. Amazon, el dezenfektanı ve yüz maskeleri gibi ürünlerdeki “yüksek fiyatlı teklifleri” pazarından uzaklaştırmaya çalışırken, Ebay, N95 ve N100 yüz maskeleri, el dezenfektanı ve alkollü mendiller için tüm listeleri yasakladı. Çevrimiçi açık artırma sitesi, “COVID-19” ve “coronavirus” gibi terimlerden yararlanan listeleri de reddedecektir.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Firmalar reklamlar ve algoritmalar ile önümüze bir şekilde çıkmayı başarıyor tamam , böylesi ciddi ve tehlikeli bir virüs salgının da dahi insanları ürkütüp korkutup ürün satmak bilemiyorum, virüsten bile tehlikeli bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.