Sosyal MedyaTeknoloji Haberleri

Instagram Takip Nedeni Dönemi: Nedensiz Takip Edilmeyecek

Instagram takip nedeni dönemi resmen başlıyor. Gizli hesaplara gönderilen isteklerde kendinizi açıklamanız gerekecek. Nedensiz takipler engellenecek.

Instagram, kullanıcı gizliliği ve güvenliği konusunda pek çok adım atıyor ve yeni güncellemeler ile yeni adımlar atmaya devam ediyor. Bunlardan en önemlisi de Instagram tarafından test edilmeye başlanan takip etme nedeni güncellemesi.

Geçtiğimiz dönemde, hesapların güvenli olup olmadığını anlamamıza yardımcı olan “Gözden geçirme” özelliğinin yanı sıra. Şimdi de takip nedeni sorulacak.

Gizli Hesapları Takip Ederken Neden Belirtmelisiniz

Instagram, gizli kişisel hesaplara gönderilecek olan takip isteklerinde neden arayacak. Söz konusu neden sorusu her hesap için geçerli olmayacak.

Nedenlerin sorulabilmesi için takip isteği gönderilen hesapların gizli hesap olması gerekecek.

Hesap sahipleri, yazılacak olan veya hazır olacak seçilecek olan takip nedenlerini görebilecekler. Asıl amaç da tam olarak bu olarak karşımıza çıkıyor.

Instagram, gizli hesaplara gelecek olan isteklerin ne amaçla olduğunu hesap sahiplerinin anlamasını hedefliyor. Hesap sahipleri, güvenmedikleri hesapları bu sayede daha kolay ret edebilecekler ya da takip isteklerini onaylamaları gerektiği hesapları daha kolay bulabilecekler.

Via : https://twitter.com/alex193a

Söz konusu özelliğin 2024 Yılının ilk çeyreği bitmeden platforma eklenmesi bekleniyor. Nitekim, ortaya çıkan sızıntılar da bu yönde sinyaller veriyor.

Nedensiz Takipler Engellenirken Okundu Bilgisi De Kapatılabilecek

Gizlilik konusunda yeni adımlar atmayı sürdüren Meta. Instagram takip nedeni özelliğini sunarak hesapların tanınmasına destek olmayı hedefliyor.

Neden belirtmeden takip etme isteği gönderilemediği gibi. Kısa ve açıklamasız takip isteklerinin de hesap sahipleri tarafından kabul edilemeyeceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Takip nedeni güncellemesi ile birlikte platforma. Kişisel mesajlar ve gruplar dahil olacak şekilde; Mesajların okundu bilgisini kapatma özelliği eklenmesi de beklenenler arasında. Aktivite gizliliği ile aynı yerde bulunacak olan özellik ile birlikte.

Tarafınıza gelen mesajları görüp görmediğiniz bildirimler engellenebilecek. Ancak, karşılığında tıpkı WhatsApp okundu bilgisini kapatma seçeneğine olduğu gibi. Karşı tarafın okundu bilgisini görmenizi engelleyen bir durum yaşanabilecek.

Instagram Gözden Geçir Özelliği Nedir?

Instagram takip nedeni güncellemesinden önce de bazı güvenlik güncellemeleri getirilmişti. “Instagram gözden geçir özelliği” olarak bilinen özellik ile birlikte. Kullanıcıların güvenilir bir hesaba sahip olup olmadığını gözlemlemek mümkündü.

  • Sürekli takip edip çıkan,
  • Çok fazla şikayet almış,
  • Pek çok hesaba takip isteği gönderen,
  • Fazla özel mesaj gönderme denemelerinde bulunan hesaplar.

Instagram gözden geçir özelliği tarafından denetlenmekteydi. Denetlemeye takılan hesaplar, gizli hesaplara gönderdikleri takip isteklerinde “Kabul et” seçeneğinden farklı olarak “Gözden geçir” seçeneğine dahil olarak takip isteği gönderebiliyordu.

Takip isteği gönderen hesapların bu durumdan haberdar olmaması da takip isteği alan hesapların güvenliği için oldukça önemliydi. Kullanıcılar, doğrudan kabul et seçeneği çıkan hesapları gönül rahatlığı ile kabul ederken;

Gözden geçir seçeneğine maruz kalmış hesapları takip etmek istemeyerek kişisel güvenliklerini arttırmayı biliyorlardı.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.