Genel

Bilim adamı göz kırparak yakınlaştırmanıza izin veren bir kontakt lens yaptı

Kaliforniya Üniversitesi’nden San Diego’dan bilim adamları iki kez göz kırparak zum yapmanızı sağlayan yeni bir robotik yumuşak kontakt lens yarattılar. Objektif göz hareketleriniz tarafından kontrol edilebilir.

Yanıp sönme gibi göz hareketleri sinyal verme potansiyelini değiştirir. Baş araştırmacı olan Shengqiang Cai, Yeni Bilim Adasına, uyurken bile gözün elektro okülografik bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Gözünüz hiçbir şey görmese bile, birçok insan göz küresini hareket ettirip bu elektro okülografi sinyalini üretebilir.

Böylece, bu bilim adamları elektriksel darbeyi ölçtüler ve lensin odak uzunluğunu değiştirmek için kullanmanın bir yolunu buldular. Çalışma, lenste kullanılan yumuşak malzemeler nedeniyle, odak uzunluğundaki nispi değişikliklerin yüzde 32 kadar büyük olabileceğini iddia ediyor. Odak uzaklığı mercek deforme edilerek değiştirilir. Deneyde, ekip gerekli deformasyonu elde etmek için dielektrik elastomer kullandı.

Bilim adamları, bu lensin gelecekte görsel protezler, ayarlanabilir gözlükler ve uzaktan kumandalı robotlar için kullanılabileceğini söyledi. Ama bahse girerim zaten bunu takıp bir süperspise olmayı hayal ediyorsun?

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsanların Bedava Gördükleri Şey İçin Para Verip kontakt lens Alıyordum, birde buna para veririz şimdi. göz kırparak onu yakınlaştıramadıktan sonra ne anlamı olacak hem bu ürünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.