Diğer YazılarımızSosyal Medya

Bir Centilmenlik Abidesi: Gg Ne Demek?

GG Ne Demek? 


Şimdiye kadar hepimizin duymuş olduğu bir kısaltmadan bahsedeceğiz. Kısaltmamızın adı; “GG” yani İngilizce açılımı good game olan iyi oyun anlamına geliyor. Bu kısaltmayı çoğu zaman oynamış olduğumuz oyunlarda kullanmış ya da görmüş olsak da kimi zaman sosyal medyalarda da “GG” kısaltmasına şahit olabiliyoruz. Her ne kadar iki harflik bir kısaltma gibi gözükse de günümüzde sıkça kullanılan ve kişiler tarafından farklı anlamlara dahi çekilen bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda çok tasvip etmesek de konuşma dilimizde; “GG olduk veya GG oldun.” gibi türetmelerin de özellikle gençler tarafından sıkça kullanıldığına rastlıyoruz.

GG Ne Demek?

 

GG ne demek sorusuna istinaden başlığımızı yazımıza yansıtmamız gerekirse şu betimlemeleri kullanabiliriz; Açılımı ve anlamına binaen bir centilmenlik göstergesi olarak kabul edilen “GG” kısaltması kimi zaman rekabeti ve stresi yüksek olan oyunlarda veya sosyal medyada daha farklı itici olarak anlamlandırılabiliyor. Bunun yegâne sebebinin az önce belirtmiş olduğumuz gibi stresten kaynaklı bir durum olduğunu düşünüyoruz. Tüm bu açıklamalar beraberinde gg wp ne demek sorusuna da kapı açıyor. “GG” kısaltması ile birlikte benzer anlam taşıyan “WP” kısaltması ise İngilizce açılımı well played olan; “İyi oynadın veya iyi oynadınız.” anlamına gelmektedir. Anlamları itibariyle rakibe, karşı tarafa iyi sinyal veren centilmenlik göstergesi olan bu kısaltmaları farklı mecralarda incelemeye başlayalım.

GG Ne Demek Instagram

 

GG kısaltması, kullanımı ve platform içerisindeki interaktif araç gereçler sayesinde sosyal medya platformları içerisinde en çok instagram platformunda kullanılıyor. Hatta kısaltma ile ilgili emojilerinde platformda mevcut olması kullanımı biraz da sıklaştırıyor. GG ne demek instagram platformunda ne amaçla kullanıldığını açıklayacak olursak; yukarıda anlattıklarımızın aksine instagramda daha çok olumsuz anlam taşımaktadır. Örneğin; “Bitti gitti, kötü oldu, kötü son.” gibi farklı olumsuz anlamlandırmalar ile kullanılmaktadır. Hatta bazen fenomen instagram kullanıcıların birbirlerine karşı kullandığını görmüşsünüzdür. Buradaki amaç takipçi kitlenin heyecan duymasını ve alevlenmesini sağlamaktır.

GG Ne Demek Oyunda

 

Sırada adı geçen kısaltmanın en çok kullanım alanına sahip olduğu oyunlarda gg ne demek oyunda nasıl kullanılır ve nasıl kullanılması gerekir gibi hususları inceleyeceğiz. Öncelikle oyun akışında yani çoklu oynanabilen oyun esnasında daha çok kullanılan GG kısaltmasının ne şekilde kullanıldığını inceleyelim. Aşağıda sıralamış olduğumuz oyunların hepsinde oyun esnasında chat sisteminin bulunduğu ve rakiplerle iletişime geçildiği bir sistem bulunmaktadır.

  • League of Legends
  • Dota 2
  • Valorant
  • Battlefield (Her serisi için mevcut değildir.)
  • Web tabanlı oyunlar

Konuyu çok saptırmadan açıklamak gerekirse; maddeler halinde sıralanmış oyunların hepsinde oyun esnasında rakip ile iletişime geçilebiliyor. GG kısaltmasının en çok kullanıldığı kısım da bu alanda ön plana çıkıyor. Örneğin: oyunun bitişine yakın kazanan taraf rakibe “GG ve WP” kısaltmalarını kullanarak centilmenlik gösterebiliyor. Ancak yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi kimi zaman bu kısaltmalar rakip tarafından yanlış yorumlanabiliyor ve istenmeyen tartışmalara yol açabiliyor.

GG Ne Demek Sosyal Medya

Hali hazırda sosyal medyada GG ve WP gibi birçok kısaltma kullanılıyor. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar nazarında sosyal medyalarda en çok kullanılan kısaltmanın başında “GG” kısaltması geliyor. Instagram platformu için kullanımına yer verdiğimiz ve anlatmış olduğumuz kısaltmaların genel olarak sosyal medya mecralarında nasıl kullanıldığını da inceleyelim. Bu mecraları; Tiktok, Twitter, Facebook ve benzeri gibi popüler hâle gelmiş olan sosyal medya platformları olarak sıralayabiliriz. Daha çok gönderilerde ve mesajlarda kullanılan bu kısaltma için günlük hayattan birkaç örnek verebiliriz.

  • Kötü bir gün geçiren bir kişi; “Bugün benim için tam anlamıyla gg oldu.” gibi bir gönderi atabiliyor veya arkadaşlarına bu şekilde mesajlar gönderebiliyor.
  • Herhangi bir dövüş müsabakası için: “Adam resmen patates oldu, bizim Rus boksör adamı gg etti.” gibi kullanımlarda mevcut olabiliyor.
  • Bir iş başvurusunda bulunan kişi çevresine veya profiline: “Bizim iş yine gg oldu.” gibi olumsuz anlam taşıyacak şekilde kullanabiliyor.

Yazmış olduğumuz örnekler yapmış olduğumuz gözlemler neticesinde kullanılmış olan örneklerdir. Zaten sosyal medyayı sıklıkla kullanan kişiler bu örneklere daha sık rastlayabilir. Her ne kadar konuşma ve yazı dilimizde bu tarz kısaltmaları güzel Türkçemiz için tasvip etmesek de şimdiki neslin yerini alacak olan Z kuşağına da ayak uydurmak zorunda kalınabiliyor. Umarız bir an önce bu tarz kısaltmalardan geriye dönülür ve Türkçemiz en temiz hali ile korunur.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.