Genel

Bitcoin’in enerji tüketimi ‘İsviçre’enerji tüketimine eşittir’

Bulmacalar Bitcoin'in hareketlerini doğrulamanın bir parçası değildir


Cambridge Üniversitesi’nin gösterdiği yeni bir çevrimiçi araç olan Bitcoin, İsviçre’nin tamamı kadar enerji kullanıyor .Bu araç, kripto para birimi ağının enerji kullanımının diğer kuruluşlarla nasıl karşılaştırıldığını görmeyi kolaylaştırır.Ancak bir uzman, bunun kripto-para biriminin gerçekten önemli olan karbon ayakizi olduğunu savundu.Şu anda, araç Bitcoin’in dünyadaki arzın% 0.21’ine eşit yaklaşık yedi gigawatt elektrik kullandığını tahmin ediyor. Bu, bir kerede yedi Dungeness nükleer santralinin üreteceği güçtür. Bir yıl boyunca, bu kabaca İsviçre ile aynı güç tüketimine eşittir.

Aracın ortak yaratıcısı Michel Rauchs, üniversiteden “Anlatı belirleyen karşılaştırmaları kullanmak istiyoruz” dedi. “Web sitesini ziyaret edenler, büyük ya da küçük görünüp görünmediğine dair kendi kararlarını verebilir.” Bitcoin’i “madencilik” amacıyla, madencilik makineleri olarak bilinen bilgisayarlar kripto para birimi ağına bağlanır. Bitcoin gönderen veya alan kişilerin yaptığı işlemleri doğrulamakla görevlidirler. Bu süreç bulmaca çözmeyi içerir.

 

Bulmacalar Bitcoin’in hareketlerini doğrulamanın bir parçası değildir

Bulmacalar Bitcoin’in hareketlerini doğrulamanın bir parçası değildir, hiç kimsenin tüm işlemlerin global kaydını sahtekarlıkla düzenlememelerini sağlamak için bir engel sağlar. Bu sisteme girmenin bir ödülü olarak, madenciler ara sıra az miktarda Bitcoin alırlar. Bu süreçten mümkün olduğunca çok para kazanmak için, insanlar genellikle çok sayıda madenciyi ağa bağlarlar – hatta depoların tamamı bile olsa . Bu, çok fazla elektrik harcıyor çünkü madenciler sürekli çalışıyor. Cambridge Üniversitesi aracı, dünyadaki Bitcoin madencilerinin ekonomik ömrünü modellemektedir. Kilowatt saat başına ortalama elektrik fiyatı (0.05 $, 0.04 £) ve Bitcoin ağının enerji taleplerini kullanır. Son olarak, model dünyadaki tüm Bitcoin maden makinelerinin çeşitli verimliliklerle çalıştığını varsaymaktadır. Daha sonra herhangi bir zamanda ne kadar elektrik tüketildiğini tahmin etmek mümkündür.  Bitcoin enerji uzmanı Alex de Vries, muhasebeciler PwC’den, geçtiğimiz yıl Bitcoin’in enerji kullanımını tahmin etmek için benzer bir araç geliştirdi. BBC News’e en önemli şeyin Bitcoin’in enerji tüketiminin karbon ayakizi olduğunu söyledi.

 

Kripto para birimini güçlendirmek için kullanılan elektrik kaynakları

Yani, kripto para birimini güçlendirmek için kullanılan elektrik kaynakları ile ilgili emisyonlar. Bu, enerji kaynaklarına bağlı olarak, yerden yere değişir.Bay de Vries, birçok savunucusuna rağmen, Bitcoin ağının enerji tüketimi sorunu olduğunu söyledi. Yılda 100 milyondan az finansal işlemi işlemesine rağmen çok fazla enerji harcar. Global anlamda sayının “tamamen önemsiz” olduğunu ekledi. Geleneksel finans endüstrisi, yılda 500 milyar işlem gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi. De Vries, Bitcoin’in, veri merkezleri tarafından kullanılan enerji miktarını göz önünde bulundurarak, işlem başına tüm dünya bankalarından daha fazla enerji harcadığını belirtti.

Bitcoin için kullanılan elektrik, yıllık yaklaşık 22 megaton CO2 üretiyor, Joule’un bilimsel dergisinde yapılan bir araştırmada. Bu ABD’deki Kansas City kadar.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.