Diğer Yazılarımız

‘’Cihet hazırlama listesine eklendi” PTT ne demek, şubeden teslim alınır mı?

Cihet hazırlama listesine eklendi ibaresi birçok kişinin karşısına çıkar. Cihet hazırlama listesi, PTT kargo aşamalarından biri olarak açıklanabilir. PTT kargo vasıtası ile gönderim yapan vatandaşlar, kargo durumunu sorgularken, gönderinin geçtiği aşamaları ve mevcut durumunu görüntüleyebilirler. Fakat pek fazla bilinmeyen ve insanların merak ettiği hususlardan biri de cihet hazırlama listesine eklendi ne demek sorusunun yanıtıdır.

Cihet listesine eklendi aşaması, PTT kargo müşterilerinin araştırdıkları konulardandır. Öyleyse cihetten gönderi çıkarıldı ne demekCihet ne anlama geliyor? Ayrıntıları açıklıyoruz.

Cihet Hazırlama Listesine Eklendi Ne Demek?

PTT kargo ile gönderim yapanlar, cihet listesine eklendi ve cihetten gönderi çıkarıldı gibi ibarelerin ne anlama geldiğini bilmek istiyorlar. Bilindiği gibi PTT kargo firması en fazla tercih edilen kargo şirketlerinden biri oluyor. 81 kentimizde faaliyetlerini sürdüren PTT kargo, uygun fiyatı ve erişim kolaylığı ile vatandaşların ilk tercihlerinden biri haline geliyor.

Her kargo firmasında olduğu gibi PTT kargo takip sisteminde de gönderinin güncel durumunu sorgulamak mümkün. Öyle ki, kargo iletim aşamaları arasında Cihet listesine eklendi kategorisi de bulunuyor. Kargosunun durumunu sorgulamak isteyen vatandaşlar, bu tür bir ibare ile karşılaşabiliyorlar. Cihet hazırlama listesi ne demek sorusunun cevabı bu aşamada merak konusu oluyor.

Peki PTT kargo takip yaparken vatandaşların karşısına çıkan cihet hazırlama listesine eklendi nedir? Kargo gönderimi gerçekleştiren veya alıcı olan kişilerin araştırdıkları cihet listesine eklendi ne anlama gelir sorusunun yanıtını açıklıyoruz.

Cihet Ne Demek?

Online alışverişlerde kargonun PTT kargoyla gönderilmesi halinde karşılaşılan birçok durum var. Bunlardan biri de kargonun dağıtıma çıkmaması, ertesi gün dağıtımın planlanmasıdır. Ertesi gün dağıtım yapılması planlanan kargo için sorgulama yapıldığında ekranda bazı ibareler yer alır. Bunlardan biri olan cihet hazırlama listesine eklendi notu, insanlar tarafından araştırılır.

Türkiye’de vatandaşlarına hizmet sunan PTT, aslında bu ibarede Arapça bir kelime olan cihet sözcüğünü kullanır. Bu da doğal olarak alıcı ve göndericilerin kafasını karıştırabilir. Bunun sonucu olarak cihet ne demek sorusunun yanıtı merak edilir.

Cihet, yukarıda da söz ettiğimiz gibi Arapça kökenli bir sözcük. TDK anlamı taraf, yön ve yan demektir. Kargo ile cihet kelimesi alakasız gelebilir. Fakat PTT tarafından bu iş için cihet kelimesi tercih edilir. Öte yandan cihet sözcüğü cihat ile karıştırılmaması gerekir. Her ikisi de farklı anlamlara gelmektedir. Şimdi cihet listesine eklendi tabirinin ne manaya geldiğinden söz edeceğiz.

PTT Cihet Hazırlama Listesi Ne Anlama Gelir?

PTT kargı cihet hazırlama listesine eklendi ibaresi, kargonun, kargo teslimi gerçekleştirecek olan cihetin, yani dağıtıcı kişinin bir sonraki günün kargo teslim programına eklendiği manasına gelir. Listeye dahil edilen kargolar aynı gün dağıtıma çıkmamaktadır. Yalnızca sonraki gün programına alındığı anlamına gelmektedir.

Çoğunlukla PTT cihet listesine eklendi ibaresi göründükten bir sonraki iş gününde kargo dağıtıma çıkar. Ardından, dağıtıcıya verildi-cihet no: xxxx şeklinde bir ifade görünür. Bu durum sonucunda kargonun dağıtılmak üzere yolda olduğu anlaşılır.

Cihet Şubeden Teslim Alınır mı?

Birçok kişi cihet şubeden teslim alınır mı sorusunun cevabını öğrenmek istiyor. Öyleyse cihet eden bir kargo şubeden teslim alınabiliyor mu? Bu gelişme karşısında kargonun henüz dağıtıma çıkarılmadığı anlaşılıyor. Cihet hazırlama listesine eklenen bir kargo şubede beklediği için gidip şubeden teslim alabiliyorsunuz. Ancak kargo dağıtıma çıkarsa, şubede olmadığı için almanız mümkün olmuyor.

Dağıtıcıya Verildi-Cihet No Nedir?

Dağıtıcıya verildi-cihet no gibi ibareler de PTT kargo sorgulaması yaparken vatandaşların karşılaştığı bir durum olarak dikkat çekiyor. Cihet no dağıtıcının kod numarası olarak geçiyor. Dağıtıcıya verildi söylemi de kargonun dağıtıcı kişiye teslim edildiği ve kargonun dağıtılmak üzere yolda olduğu anlamına gelmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.