Film&Dizi

Çocuklarınızla Beraber İzleyebileceğiniz 10 Animasyon Film Önerisi

Yürüyen Şato

<
Çocuklarla beraber animasyon film izlemek pek çok yetişkine sıkıntıdan patlayacağı saatlermiş gibi gelebilir ama animasyon filmlerin birçoğu mantıklı bir senaryo ve güzel bir dersle birlikte en az çocukları mutlu ettiği kadar yetişkinleri de mutlu edebilir. Bir animasyon film sizi ağlatabilir, güldürebilir ya da motive edebilir hatta içinizdeki karanlık bir noktaya temas edebilir. Animasyon filmlerin birçoğu sadece çocuklara yönelik değil onlarla beraber izleyecek yetişkinler de düşünülerek yapılır. Çocuklarınızla beraber izleyebileceğiniz 10 animasyon film listesi.

Yürüyen Şato (Howl’s Moving Castle – Hauru no Ugoku Shiro)

Yapım Yılı : 2004, IMDb Puanı : 8,2

Aynı adı taşıyan romandan uyarlanan ve Ghibli Stüdyoları tarafından yapılan bu animasyon filmde Sophie babasından kalan şapkacı dükkanında çalışan içe dönük bir genç kadındır. Düzenli, tertipli ve konuşmaktan çok hoşlanmayan Sophie bir gün dükkana gelen yaşlı bir cadı tarafından lanetlenir ve yaşlı bir bedene hapsolur. Bu bedendeyken daha önce bir kere onu kurtaran Hoowl’un yürüyen şatosuna girmeye karar verir ve bunu başarır da. Bundan sonra Howl’la birlikteyken yaşadığı maceralar fantastik bir dünyadaki renkler ve hayal gücüyle izleyeni büyülemeye başlar.

Sınırsız bir hayal gücü ve muhteşem renkleriyle beraber her yaştan izleyen herkesi büyüleyebilecek bir animasyon Yürüyen Şato.

Komşum Totoro (Tonari no Totoro – My Neighbor Totoro)

Yapım Yılı : 1988, IMDb Puanı : 8,2

1988’den bu yana izleyen büyük küçük herkesi kendine hayran bırakan bir animasyon var sırada; Komşum Totoro. Anneleri hastanede kalmasına neden olan bir hastalığa yakalanan iki kız kardeş ve babaları kırsalda bir ev tutarlar. Babaları işi ve annelerine yaptığı ziyaretler arasında çocuklarına çok vakit ayıramazken iki kız kardeş çok geçmeden evlerinin yakınındaki ormanda daha önce hiç görmedikleri varlıkların yaşadığını keşfederler ve bu keşif onları kırsaldaki yaşamlarını eğlenceli hale getiren maceraların içine sürükler.

Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)

Yapım Yılı : 2003, IMDb Puanı : 8,1

Nemo bir yüzgeci diğerinden daha kısa olan bu yüzden de zorlanan bir palyaço balığıdır ama onun önlenemez bir merakı ve keşfetme güdüsü vardır. Nemo’yu tek başına büyütmeye çalışan babası Marlin onu bu engeli yüzünden bir koruma balonunun içine almış gibidir ve sürekli korumaya çalıştığı için Nemo’yu fark etmeden kısıtlar. Nemo’nun içindeki öğrenme dürtüsü onun hiç beklemediği bir maceraya atılmasına ve evden çok uzaklaşmasına neden olduğunda Marlin, onu bulup eve geri getirmek için beş saniye öncesini unutan Dori’yle beraber Nemo’nun izlerini takip ettikleri bir yolculuğa çıkarlar.

Güçlü aile bağlarını ve büyüyen bir çocuğun engellenmesi değil yönlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Kayıp Balık Nemo animasyon filmi hem çocukların hem de yetişkinlerin kendilerine ders çıkarabileceği bir yapım. 2016 yılında Kayıp Balık Dori isimli devam filmi de çekildi.

Sevimli Canavarlar (Monsters Inc.)

Yapım Yılı : 2001, IMDb Puanı : 8,1

Giysi dolabınız gündüzleri giysilerinizi saklarken geceleri canavarlar dünyasına bir bağlantı kapısı olabilir mi? Sevimli Canavarlar animasyon filminde öyle! Öcülerin yaşadığı şehrin enerjisi çocuk çığlıklarından sağlanmaktadır ve Canavar Şirketi’nin yaptığı da giysi dolaplarından çıkarak çocukları korkutmak ve böylece gerekli çığlık enerjisini sağlayabilmektir. Tek bir kural vardır o da şudur: “Kesinlikle hiçbir çocuğa temas etme, çocuğun hiçbir eşyasına değme!” Böyle bir dünyada yapılan bir hata sonucu sevimli çocuk Bo canavarlar dünyasına geçer ve canavarlar kahkahanın çığlıktan daha kuvvetli olduğunu keşfetmeye başlarlar.

Sevimli Canavarlar bundan tam yirmi yıl önce çekilmiş olsa bile her yaştan insanın sıkılmadan izleyebileceği kadar güncel bir konuya temas ediyor. 2013 yılında Sevimli Canavarlar Üniversitesi ismiyle bir devam filmi yapıldı.

Ratatuy (Ratatouille)

Yapım Yılı : 2007, IMDb Puanı : 8,0

Dış görünüş her şey midir? Ya da yaşadığı çevre insanın hayallerini engelleyebilir mi? İşte Ratatuy tam da bu konulara değinen bir animasyon. Fare Remy hayali ünlü bir aşçı olmak olan ve çok güzel yemekler yapabilen bir faredir. Ancak fareler iğrençtir, bu genel kanı Remy’nin yaşadığı yeri geride bırakıp Paris’e gitmesini engellemez. Şans eseri ünlü bir restoranın kanalizasyonuna düşmeyi başardığında bir insanla anlaşma yaparak o restoranın mutfağında çalışmaya başlar ve çok geçmeden yemekleri insanlar arasında ünlenir ama Remy için bu maceranın sonu değildir hala baş etmesi gereken çok fazla sorun vardır.

Pes etmemek ve üzerimize takılan etiketlerle savaşma azmi vermesiyle IMDb puanını hak eden bir animasyon Ratatuy.

Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia)

Yapım Yılı : 2016, IMDb Puanı : 8,0

Minik tavşan Judy’nin hayali suçluları yakalayan bir polis olmaktır ve bu hayalini gerçekleştirir de. Yırtıcı hayvanların içindeki öldürme güdüsü bir şekilde durdurulmuştur ve hayvanlar tıpkı insanlar gibi barış içinde kendi ihtiyaçlarına göre kurdukları şehirlerde yaşamaktadırlar. Büyük şehirde polis olan Judy için bu hiç de hayal ettiği yaşam değildir. Küçük ve sevimli olduğundan kimse tarafından ciddiye alınmaz ve ufak tefek görevler yapmak zorunda kalır ama sırf bir tilki olduğu için diğer hayvanlar tarafından yaftalanan Nick’le tanıştığında ikili için büyük bir maceranın kapısı açılır.

Görünüşe ya da soya göre oluşan önyargıların ne kadar önemsiz olduğunu ve nasıl doğmuş olursa olsun, nasıl görünürse görünsün herkesin içindeki gücün eşit olduğunu göstermesi açısından hem çok güzel hem de çok sürükleyici bir animasyon film Zootopia.

Kung Fu Panda

Yapım Yılı : 2008, IMDb Puanı : 7,6

Leylek babasının Tofu dükkanında çalışan pofuduk Po’nun işi gücü yemek yemektir. Kung Fu’yla da dövüşmekle de bir alakası olmasa da Ejderha Savaşçı’sının seçileceği gün başına gelen bir sürü aksiliğin sonucunda kendisini işaret eden bir parmağın ucunda bulur. Yeni Ejderha Savaşçısı odur ve dengeyi sağlamak zorundadır. Onu zorlu bir eğitim ve zorlu bir savaş bekler ama Ejderha Savaşçısı içindedir.

Şu an bir üçleme olan animasyon filmin dördüncüsünün çıkacağı da söylentiler arasında. 2011 yılında Kung Fu Panda 2 ve 2016 yılında Kung Fu Panda 3 çıktı ve bunların yanın da bir de dizisi bulunmakta. Kung Fu Panda hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından ilgiyle takip edilen bir seri.

Crood’lar (The Croods)

Yapım Yılı : 2013, IMDb Puanı : 7,2

Geniş bir aile olan Croodlar Taş Devri’nde bütün aile fertlerini yaşatmayı başarmış bir ailedir. Değişikliğin ölümcül olabileceğini tecrübe ettikleri için yaşamları son derece monoton ve sıkıcıdır ama sadece bu şekilde hayatta kalabilmektedirler. Ancak mağaraları yıkıldığında değişim onlar için kaçınılmaz hale gelir. Kalabilecekleri güvenli bir yer arayışındayken tanıştıkları yenilikçi ve ateşi kullanmayı bilen genç onların geleceğe ve yeniliğe karşı olan bakış açılarında büyük bir değişime neden olacaktır.

2020 yılında devam filmi olan Crood’lar: Yeni Bir Çağ da çıktığı için şimdilik iki filmlik bir seri fakat çok beğenilmiş olmasına bakılırsa daha fazlasıyla karşılaşacak olmamız mümkün.

Arabalar (Cars)

Yapım Yılı : 2006, IMDb Puanı : 7,1

Arabalar animasyon filminin konusu; Şimşek McQueen hırslı, kibirli ve bencil bir yarış arabasıdır. Hedefinde Piston Kupası’nda birinci gelmek ve en iyileri destekleyen Dinomo’nun sponsorluğunu kazanmak vardır. Son yarışında ‘dil farkıyla’ beraberliği kazanır ama bu onun için asla yeterli olmaz. Kazananın belli olacağı final yarışına doğru giderken yolda başına gelen bir kaza yolunun Radyatör Kasabası’na düşmesine neden olur ve o noktadan sonra hırsları ve bencilliği gözünü kör etmiş olan Şimşek hayatta bunlardan çok daha fazlası olduğunu keşfetmeye başlar.

Seri şu anda bir üçleme olsa da yakında 4. filmin de çıkacağına dair söylentiler var. Arabalar, her yaştan insanın içinde kendine dair bir şeyler bulabileceği ve çocukların ders çıkarması için mükemmel bir animasyon film.

Dinozor (Dinosaur)

Yapım Yılı : 2000, IMDb Puanı : 6,5

İnsanlardan altmış beş milyon yıl önce dünya dinozorların yaşam alanıydı fakat teoriye göre bir göktaşı onları dünya üzerinden tamamen sildi. Dinozor filminde Aladar ve diğer dinozorlar bu yok oluştan kurtulmak için uzun bir yolculuğa çıkarlar. Peşlerinde onları yemek isteyen başka bir dinozor daha varken küçük gruplarındaki güçsüzler ve yaşlılar onları yavaşlatmaktadır fakat Aladar liderlerinin söylediklerine rağmen güçsüzleri koruyarak gücün her şey demek olmadığını önemli olanın akıl olduğunu göstermeye çalışır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.