Teknoloji Haberleri

Dev Instagram Producer Güncellemesi: Canlı Yayınlarda Devrim

Instagram canlı yayınlarına dev güncelleme sonunda geliyor. Instagram Producer güncellemesi ile gelişmiş canlı yayınlar yapmaya hazır olun.

Instagram, canlı yayın konusunda kendini diğer sosyal medya uygulamalarından geri planda tutarak popülerlik kaybetme yönünde adımlar atmıştı.

Ancak, geçtiğimiz günlerde Instagram güncellemelerinin paylaşılması ile kullanıcıları Instagram canlı yayınlarına çekebilecek yeni bir özellik tanıtıldı. Özellikle Twitch, Facebook ve TikTok gibi platformlarda bulunan Canlı yayın anahtarı mantığında ilerleyecek olan yeni güncelleme gelişmiş paneller ile prodüksiyon içeren canlı yayınlar yapmanıza olanak sağlayacak.

Instagram Canlı Yayın Anahtarı ile Yayın Yapma Güncellemesi

Instagram, canlı yayın yapmak için şuan için ek bir uygulama barındırmıyor. Yıllardır kullanıcılar tarafından profesyonel şekilde canlı yayın yapabilmek için bilgisayardan yayın yapma yöntemleri araştırılıyor ve üretiliyor.

Ancak hiçbirinden doğru şekilde sonuç alınamıyor. Instagram, profesyonel canlı yayın yapmak isteyen her kullanıcı için yayın anahtarı sağlayarak profillerinde kolay bir şekilde ister bilgisayar isterseniz yayın anahtarı üzerinden yayın verebilen sistemler üzerinden canlı yayınlar yapabileceksiniz.

Instagram Producer güncellemesi olarak karşımıza çıkacak olan özellik ile birlikte;

 • Yayın anahtarı ile canlı yayın yapma,
 • Oyun yayınları yapabilme,
 • Daha gelişmiş Canlı yayınlar sunabilme.

Özelliğine kavuşulmuş olacak.

Sadece telefondan üzerinden açılan canlı yayınlar oldukça amatör kaldıkları gibi acil durumlarda sürdürülebilir bir çözüm sağlamıyordu.

OBS Studio başta olmak üzere pek çok Studio uygulaması tarafından canlı yayın açılabilmesine imkan tanıyacak olan Instagram. Yakın zamanda TikTok platformunda gördüğümüz gibi pek çok mikrofon, ses aygıtı bağlı ve hatta canlı yarışmalar mantığında ilerleyen canlı yayınlar görmemize olanak sağlayacak.

Instagram Live Producer Üzerinden Gelişmiş Yayın Kontrolü

Dev Instagram Live Producer güncellemesi sonrasında telefondan canlı yayın açmaya devam edecek olan kullanıcılar için de devasa yenilikler sunulacak.

Live Producer olarak karşımıza çıkacak olan ara yüz sayesinde ister kendiniz isterseniz atamış olduğunuz moderatörler tarafından yayın akışına, yorumlarına ve tasarımına anlık olarak müdahale edilebilecek.

Söz konusu özellik ile birlikte canlı yayınlarda;

 • Yorumları bilgisayar ekranından daha detaylı şekilde takip edebileceksiniz,
 • Telefondan açılan yayınlara doğrudan müdahale edebileceksiniz,
 • Yorum moderasyonunu daha kolay tamamlayabileceksiniz,
 • Yayınlarınızın nasıl görüneceğini değiştirebilecek, daha profesyonel yayınlar sunabileceksiniz.

Instagram, söz konusu güncelleme iler birlikte kullanıcıların profesyonel yönden Instagram canlı yayınlarını tercih etmesini sağlayarak. Canlı yayınlardan elde edilen ve dağıtılan gelirlerin artmasını hedefliyor olabilir.

Instagram Canlı Yayınlarından Para Kazanmak

Instagram Producer güncellemesi ile birlikte kullanıcıların profesyonel düzeyde canlı yayınlar sunması kendi niş kitlelerini elde etmesine neden olacaktır.

Canlı yayın yapan kullanıcılar için ekstra kapı açan Instagram. Hali hazırda uygulama içerisinde bulunan teşvik ödülleri, kullanıcılar tarafından gönderilen hediyelere. Bir de canlı yayın sahiplerinin ekleyeceği bağış linklerini dahil edecek.

Instagram canlı yayınlarında diğer canlı yayın platformlarından farklı olarak gelen bağışlar ekranda gösterilemiyordu.

Bağış linkleri üzerinden gönderilecek olan bağışları OBS gibi profesyonel yayın araçları ile Instagram Producer yayın linki üzerinden doğrudan yayına vermek mümkün olacak. Söz konusu adım, kullanıcıların yayını destekleme oranını doğrudan arttıracaktır.

Instagram Producer Özelliği Ne Zaman Gelecek?

2022 Yılı itibari ile duyurulan Instagram Producer özelliği 2024 Yılının ilk çeyrekleri ile birlikte tüm kullanıcılara kademeli olarak sunulacak.

Takipçi kitlesi yüksek olan ve canlı yayınlar yapan pek çok kullanıcıya söz konusu özellik sunulmuş durumda. RTMP sunucu koduna ve yayın anahtarına erişebilmek için izlenmesi gereken adımlar sırası ile;

 • Instagram web sitesine tarayıcınız üzerinden giriş sağlayın,
 • Kutu kare içerisinde + bulunan paylaşım yapma seçeneğine tıklayın,
 • Özellik size gelmişse paylaşım yap veya canlı yayın başlat seçenekleri arasında seçim yapmanızı isteyecektir. Canlı yayın yapma seçeneğini seçin,
 • Karşınıza çıkan ekrandan doğrudan yayın başlatın veya RTMP ve yayın anahtarına erişin.

OBS gibi yayın programlarına yayın anahtarınızı ekledikten sonra resimde de görmüş olduğunuz gibi sağ üst kısımdan “Go live” seçeneğine tıklamayı ve yayın detaylarınızı yazmayı unutmayın.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.