Onarım,Hata Cözümleri.

Dsl Bağlantısı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Dsl Bağlantısı Yok Çözümü


Günümüzde internet kullanıcılarının kâbusu haline gelen dsl bağlantısı yok sorunu, birçok kişinin canını sıkıyor. Wifi modem koblosu ya da sağlayıcı nedeni ile ortaya çıkan dsl bağlantısı yok hatası, çeşitli yollar yardımı ile çözülebilmekte. Peki DSL bağlantısı yok sorunu nasıl çözülür?

Dsl Bağlantısı Yok Çözümü

Son dönemlerde internetsiz olmak günlük hayatın en rahatsız edici durumlarından biri. Özellikle çevrimiçi ortamın sayısız rutin aktivitenin geliştirilmesi için gerekli hale geldiği bu pandemi zamanlarında. Aslında, hem eğitim hem de uzaktan çalışma ile ilgili olduğu kadar sağlık, esenlik ve eğlence açısından internete ihtiyacımız var.

Dsl bağlantısı yok sorununu çözmek ve internetin kesilme ihtimalini azaltmak istiyorsanız, belirli adımları bilmek önemlidir. Basit ve sezgisel çözümlerden, cihazlarınız için en iyi Wi-Fi kanalını seçmeyi içeren daha stratejik çözümlere kadar bu içeriğimizde sizlere çeşitli yöntemler anlatacağız. Dilerseniz çözüm yöntemlerimize hemen geçiş yapalım.

Modeminizi Yeniden Başlatın

Herhangi bir teknolojik sorun karşısında, ilk adım yeniden başlatma olacaktır. Yani internetinizin olmadığını fark ettiğinizde ve dsl bağlantısı yok hatası ile karşılaştığınızda, modeminizi veya yönlendiricinizi kapatıp açın. Bu sayede geçici bağlantı arızalarını ortadan kaldırabilir ve sorunun çözülmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Ekipmanınızın (modem veya sağlayıcı) sıfırlama düğmesi yoksa, ilgili cihazın fişini çekebilirsiniz. Ardından, yeniden başlatmadan önce yaklaşık olarak 30 saniye bekleyin ve ardından tekrar modeminizi açarak bağlantının yeniden çalışması için birkaç dakika daha bekleyin.

Diğer Cihazlar Üzerinden Kontrol Edin

İlk adım (yönlendiriciyi yeniden başlatmak) sorunu çözmezse, sonraki adıma geçmelisiniz. Yani: İnternet sorununun cihazlarınızda mı yoksa yönlendiricinizde mi olduğunu belirleyin. Aslında, bunu yapmanın basit bir yolu, diğer cihazlarınız üzerinden ev bağlantısına erişip erişemeyeceğini kontrol etmektir. Mümkünse, bir Ethernet ağ kablosu kullanarak bir cihazınızı doğrudan yönlendiriciye bağlayın. Cihazlarınızdan hiçbiri çevrimiçi olamıyorsa, sorun ISS’nizde olabilir. Bu nedenle, internet sağlayıcısını arayarak destek talebinde bulunabilir ve internetinizde sorun olduğunu dile getirebilirsiniz.

Wi-Fi sorunlarını çözün

Bir önceki çözüm yöntemimizde cihazınızı doğrudan yönlendiriciye bağlayarak, sorunun internet mi yoksa wi-fi mi olduğunu da kontrol edebileceğinizi dile getirmiştik. Ancak, wifi çalışmıyorsa (birden fazla cihazda) sorunu tam olarak belirlemek zor olabilir. Yine de yönlendirici ayarlarınızı kontrol ederek internet sağlayıcınızdan ipuçları alabilirsiniz.

Bunu yapmak için, son ağ değişikliklerini geri almayı deneyin ve evinizde bulunan ve interneti kullanan hiç kimsenin şifrenizi değiştirmediğinden emin olun. Kablolu internet bağlantılarınız çalışıyor ancak wifi bağlantılarınız çalışmıyorsa yönlendiriciniz arızalı olabilir. Ayrıca, yönlendiricinin yanında bebek telsizi veya mikrodalga fırın gibi kablosuz bir cihaz olmadığından emin olun. Sonuçta, bu sinyal parazitinin potansiyel bir nedenini temsil eder.

Ayrıca, belirli bir cihaz tarafından yoğun bant genişliği kullanımının bağlantıyı yavaşlatabileceğini unutmayın. Bu nedenle, Fing gibi bir uygulama veya hız testi sitesi kullanmak size daha fazla ipucu sağlayabilir.

Yönlendirici Ayarlarınızı Sıfırlayın

Dsl bağlantısı yok hatasının en çok tercih edilen yöntemlerinden biri de yönlendirici ayarlarınızı sıfırlamaktır. Bazen yönlendiriciyle olan bağlantınızı sıfırlamak, bağlantınızı tekrar rayına oturtmanıza ve internetin tekrardan geri gelmesine yardımcı olabilir. Bu yüzden bağlı olduğunuz ağı cihazlarınız üzerinden unutun ve hemen ardından tekrar bağlanın. Bunu yapmak için internete bağlanmak istediğiniz herhangi bir cihazın Sistem Tercihleri bölümünden Ağ’a gidin. Ardından karşınıza çıkan ağ seçeneklerinden kendi ağ bağlantınızı seçin.

Ek olarak, farklı bir WiFi kanalına geçmek de bağlantı hızlarını iyileştirebilir. Özellikle çevrenizde çok sayıda daire bulunan bir binada yaşıyorsanız. Sonuçta, yönlendiriciler genellikle cihazlarını otomatik olarak en iyi kanala yerleştirir.

Ancak, yakınlardaki birkaç yönlendirici aynı kanalı seçerse bağlantıları tıkanabilir. Ardından çıkış, kanalları değiştirme seçeneği için yönlendirici ayarlarını aramak olacaktır. Bu nedenle trafiğin çok yoğun olmadığı ağlara bağlanmanız hem dsl bağlantısı yok hatasını ortadan kaldıracak hem de internetinize bir nebze de olsa hız katacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.