Oyun DünyasıTeknolojiTeknoloji Haberleri

Efsaneler Ligi: İranlı oyuncular ABD yaptırımlarının oyunu engellediğini söyledi

Yaptırımlar neden çevrimiçi oyunları etkiliyor?

öyledi
League of Legends oyuncularının İran’daki oyuncuları, ülkedeki ABD yaptırımları nedeniyle oyunu oynamanın engellendiği bildirildi. İran’daki oyuncular deneyimlerini çevrimiçi forumlarda paylaşıyorlar. Şu anda artan gerilimler nedeniyle ABD, İran’a yeni sert yaptırımlar uyguladı. Bu, diğer ülkelerle alım satım işleminin engellendiği veya yaptırımları olan ülkedeki işletmelerin yapamayacağı kadar pahalı. Şimdi, görünen o ki cezalar çevrimiçi oyuna da uzanıyor. “ABD yasaları ve düzenlemeleri nedeniyle, ülkenizdeki oyuncular şu anda League of Legends’a erişemiyor” diyor. Bir oyuncunun İran’da oynamak için giriş yaparken çalıştığını iddia ettiği bir mesajı paylaştığı oyunun forumlarında paylaşılan bir mesaj . “Bu kısıtlamalar ABD hükümeti tarafından değişebilir, bu yüzden ve bu olursa, sizi Rift’e geri döndürmeyi dört gözle bekliyoruz” diye devam etti.

Yaptırımlar neden çevrimiçi oyunları etkiliyor?

Bilgisayar oyunları kendilerine yaptırılmıyor, Londra merkezli bir sigorta komisyoncusu için yaptırım danışmanı olan Joseph Finn, iki ülke arasındaki durumdan etkilenebilecek bir yaptırım danışmanı olduğunu gösteriyor. League of Legends yapan Riot Games, Kaliforniya’da bulunuyor. Joseph, “Aylık bir abonelik ödüyorsunuz ve ABD sistemlerinin dahil olduğu ABD’li bir şirket” diyor. ABD şirketleri, kazançlarını abonelikten veya İran’daki insanlardan oyun içi satın alımlardan para kazandıklarını işaretleyebilecek olan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) beyan etmek zorundadır. Joseph, “Bu, Riot Games’in açık olmak istememesi, İran ile bağlarını kesmelerini sağlayacak bir risk” diye ekliyor. “SEC, İran’daki yaptırımlı bir kişiden para alamadıklarından emin olmak için ne gibi işlemlerin yapıldığını sorabilir.

Efsaneler Ligi: İranlı oyuncular ABD yaptırımlarının oyunu engellediğini söyledi

“İsyan Oyunları muhtemelen yapmaması gereken bir şeyi yapmaktan ceza almak istemiyor.” ‘Oyuncuların bununla hiçbir ilgisi yok’ İlk önce blok hakkında yazan oyuncu, oynayamadıkları için “şok” olduklarını söyledi. “İran ile Amerika arasındaki politik sorunlar hükümetler arasında” dediler. “Oyuncuların ve insanların bununla hiçbir ilgisi yok.” İranlı diğer oyuncular da , ABD hükümetiyle yapılan ve oyunculara yaptırımları uzatmayı yeniden düşünmek için çağrıda bulunan League of Legends forumlarında yer aldı . Ancak Joseph, uluslararası ilişkilerde değişiklik isteyen insanlarla birlikte forum yazılarına böyle yol göstermenin yaptırımların niyetlerinden biri olduğunu söylüyor.

Efsaneler Ligi: İranlı oyuncular ABD yaptırımlarının oyunu engellediğini söyledi

Newsbeat, iddia edilen yasak hakkında yorum yapmak için League of Legends yapan Riot Games ile temasa geçti, ancak henüz yanıt vermedi. Resmi bir açıklama için Beyaz Saray’la da temasa geçtik, bu da yanıt vermedi. ABD’nin daha önce İran’a yaptırım uyguladığı 2012 yılında, World of Warcraft oyuncuları kısıtlamalar nedeniyle oyunu oynayamadıklarını bildirdi .

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.