Oyun DünyasıOyun Tanıtımları

Dünyanın En Çok Satan 10 Oyunu

En Çok Satılan Oyunlar 2020


İnsanların boş zamanlarını değerlendirmek için en çok yaptığı aktivitelerden bir tanesi oyun oynamaktır. Dünya üzerinde yaklaşık 3 milyar insan oyun oynamaktadır ve bu sayı her geçen yıl biraz daha artmaktadır. Dünya üzerinde bu kadar oyuncu kişiye karşılık dünyanın en çok satan 10 oyunu hangileri araştırdık.

En Çok Satılan Oyunlar 2020

Oyunlar yediden yetmişe her yaş grubundan insanın saatlerce vakit geçirebildiği bir eğlence aracıdır. Oyun şirketleri de oyun severler için hiç durmadan zamanının teknolojisine hitap eden oyunları piyasaya sürmüşlerdir.  En çok satan oyunlar 2020 yılına kadarki tüm satış bilgileri firmalar tarafından kayıt altına alınmıştır ve bu bilgiler ışığında bir liste oluşturulmuştur. Kısa araştırmalar sonucu bu listeye ulaştık.

En Çok Satan Oyunlar 2020 – Top 10

En çok satan oyun listesinde yer alan ilk 10 oyun hemen hemen herkesin az da olsa aşina olduğu oyunlar diyebiliriz. İşte dünyanın en çok satan 10 oyunu!

 

Minecraft (201,000,000)

Mojang ve XBOX Game Studios ortak şirketleri tarafından 2011 yılında oyun pazarına sürülen Minecraft herkes tarafından oldukça sevilen bir oyun oldu. Minecraft ilk çıktığı yıldan 2020 yılına kadar sürekli olarak güncellenen haliyle geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüş seri oyunlardan biridir.

Adeta oyun devi olan Minecraft’ın yeni sürümü dahi günümüzde aktif 100 milyonun üzerinde oyuncu sayısına sahip olmuştur. Oyunun bugüne kadar olan satın alınma miktarı 200 milyar üzerinde olup dünyada en çok satan oyunlar arasında ilk sıraya adını yazdırmayı başarmıştır.

Tetris (170,000,000)

Alexsey Pajitnov tarafından tasarlanan oyun 1984 yılında yayınlansa da günümüzde eski versiyonuyla dahi hala sevilerek oynanmaktadır. Oyun şirketleri Tetris oyununa olan eğilimin farkında olduğundan 2020 yılına kadar bu oyunun sürekli olarak mobil ya da başka oyun platformlarına uyumlu olan versiyonlarını güncelleyip geliştirmiştir.

Tetris 170 milyar üzerinde satın alınmış olup mobil sürümleri bile 500 milyon üzerinde indirilmiştir.

Grand Theft Auto V (135,000,000)

Efsanevi oyunlardan biri daha en çok satan oyunlar listesinin başlarında yer alıyor. 2013 yılı yapımı olan Grand Theft Auto V aslında bir oyun serisinin devamı olarak geliştirilmiştir. Özellikle 90’lı yıllarda ünlenen oyun popülerliğini yitirmeden günümüze kadar güncellenen oyunlardan biri olmuştur.

Oyunun her sürümü sevilse de serinin en iyisi olarak Grand Theft Auto V öne çıkmayı başarmıştır. Oyun çıkış yaptığı zamandan şimdiye kadar toplamda 135 milyar kadar satın alınmıştır. En çok satan oyunlar içinde diğerlerine nazaran daha yeni yayın yılına sahiptir.

Wii Sports (82,880,000)

Oyun piyasasına adeta yön veren Japon merkezli çalışan büyük şirket Nintendo’nun ilk olarak 2006 yılında pazara sunduğu Wii Sports oyunları serisinin ilki olan Wii Sports dünyanın en çok satan oyunları arasına girmeyi başardı. Wii Sports 2006’dan bugüne kadar 82 milyardan fazla sattı.

PlayerUnkown’s Battlegrounds (70,000,000)

2017 yılının en iyi çıkış yapan oyunlarından biri PlayerUnkown’s Battlegrounds (PUBG)  oldu. Oyun pazara sunulduğu andan itibaren birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardı. Online olarak oynanan PUBG içeriğinin zengin olması ve grafik kalitesinin yüksekliği vb. sahip olduğu birçok özelliği ile diğer oyunlar arasında adeta ay gibi parlamayı başardı. Oyun güncellenerek günümüzde hemen hemen her platform üzerinde oynanabilmektedir.

2017 yılında çıkış yapmasına rağmen PUBG 70 milyon kişi tarafından satın alınıp oynandı ve bu haliyle de dünyanın en çok satan oyunları arasında yerini aldı.

Super Mario Bros. (48,240,000)

Birçok kişinin çocukluğundan hatırladığı oyun olan Super Mario Bros. asla eskimeyen oyunlardan biri olmuştur. Oyun Nintendo tarafından ilk olarak 1985 yılında geliştirilmiş olup farklı tasarımları ile günümüze kadar ulaşmıştır. Güncel olmayan haliyle bile oynanan oyun hala daha oldukça sevilmektedir.

En çok satan oyunlar arasında yerini alan Super Mario Bros. bugüne kadar 48 milyonun üzerinde satın alınmıştır.

Pokémon Red/Green/Yellow/Blue (47,520,000)

Game Freak tarafından geliştirilen oyun 1996 yılında piyasaya çıkış yapan eski oyunlardan biridir. Oyun 90’lı yıllarda meşhur olan Pokemon filminden esinlenerek tasarlandı. Pokemon Severler için büyük bir sürpriz olan Pokémon Red/Green/Yellow/Blue serisi hala daha birçok kişinin hafızasında yerini koruyor.

Pokémon Red/Green/Yellow/Blue seri oyununun bugüne kadar 47 milyondan fazla satışı yapıldı. Bu alım miktarı da en çok satan oyunlar listesine girmesini sağladı.

Wii Fit Ve Wii Fit Plus (43,800,000)

Wii serisinin her bir oyunu oldukça rağbet aldı. İlk oyunu çok sevilse de ardından 2007 ve 2009 yılında piyasaya çıkış yapan Wii Fit ve Wii Fit Plus oyunu da en az onun kadar sevildi. Oyunun toplamda yaklaşık 44 milyon kadar satışı yapıldı. Bu haliyle de Wii Fit ve Wii Fit Plus oyunları en çok satan oyunlar olarak listeye adını yazdırdı.

Pac-Man (39,098,000)

Pac-man oyunu serisi ilk olarak 1980 yılında Nintendo, Atari gibi büyük oyun şirketleri tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Oyun daha sonraki yıllarda sürekli yenilenmiş ve güncellenerek günümüze kadar seri olarak gelmeyi başarmıştır. Pac-Man uzun yıllar geçmesine rağmen asla heyecanını yitirmeyen eğlenceli bir oyun olduğunu belirtelim.

Yaklaşık olarak 39 milyon satışı yapılan Pac-Man en çok satan oyun listesine adını yazdırmayı başarmıştır.

Mario Kart Wii (37,240,000)

2008 yılı çıkış yapan Mario Kart Wii Nintendo firması aracılığıyla geliştirilmiştir ve birçok seriye sahip olan bir yarış oyunudur. Efsane Mario’nun başkarakter olarak tasarlandığı oyun 37 milyon civarı satın alınmıştır. Serinin 6.cı oyunu olan Mario Kart Wii dünyanın en çok satan oyunlar arasında yerini almıştır.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.