Bilgisayar Genel

Et İşareti Nasıl Yapılır? Et İşareti Klavye Yolları

Et İşareti Nedir?


Birçok kişi için et işareti yapmak için farklı kaynakları araştırabilir. Windows ya da MacOS işletim sistemi kullanıcıları için özel olarak aktarılan bilgiler, sizlere et işaretinin “@” nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde aktaracaktır.

Et İşareti Nedir?

Et işareti nedir denildiğinde, bu işaretin farklı amaç ve işlevlerde kullanıldığını söylemek mümkündür. @ işaret olarak kullanıldığında bir mail uzantısı ya da sosyal medya platformlarında bahsetme, bahsedilme işlevinde gerekli olduğu gibi aynı zamanda bazı özel yazı ve karakterler için de kullanılabilmektedir. Bu nedenle hem sanal ortamlar için hem de iletişim trafiğinde aktif olarak kullanılması gereken et işareti nasıl yapılır tam olarak sizlere bunu açıklayacağız.

Yazı dilinde bazı işaretler, özel anlamlara sahiptir ve bu anlamlar, bazı özel ifadelerin ve anlatılmak istenenlerin doğru bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bu durumda et işareti e-posta uzantılarının ayrılmaz bir parçası olarak herkes tarafından bilinmesi gereken özel bir işarettir. Bu işareti bilmeyenler ise bazı durumlarda bir hayli zorlanabilmektedir. Bu zorluk durumunun altında yatan nedenlerden birisi ise klavyede doğrudan @ işaretini belirten bir tuş olmaması ve bu işaretin de klavye kombinasyonları ile yapılıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Et işareti simge olarak “@” şeklinde ve okuma açısından da “et” ifadesi ile okunmaktadır. Bu işaretin sahip olduğu anlamlar zaman içinde değişiklik göstermiştir. Önceki yıllarda ticari bir birim olarak kullanılırken günümüzde bilgisayar teknolojileri ve sanal platformların yaygınlık göstermesi ile beraber işaret, yerini iletişimde vazgeçilmez bir simgeye bırakmıştır. Özellikle et işareti mail adreslerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu işaret ile mail adreslerinde sunucuya bağlanma adını belirtme işlevi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca sosyal medya platformlarında da bir kullanıcıyı etiketlemek ya da doğrudan açık bir şekilde iletişim kurmak için @ işareti kullanılmaktadır.

 

Et İşareti Nasıl Yapılır?

Klavye kısa yollarında olmayan ya da klavyede doğrudan bir tuşu olmayan et işareti nasıl yapılır konusu, bu işareti bilmeyen kişiler için oldukça zor olabilir. Kullanıcıların bu ve benzeri işaretlerinin nasıl yapılacağını bilmemeleri nedeni ile kopya komutu sayesinde bu işaretleri kullanabilmelerine de olanak tanımaktadır. Dolayısı ile @ işaretini bilmeyen kişiler et işareti kopyala seçeneğini de değerlendirebilirler.

 

Et işaretini elde etmeyi bilmeyen kişiler için ise bu yolu öğrenmek zorlayıcı olabilir. Bir de Windows ve MacOS işletim sisteminin kendine has özellikleri olduğundan dolayı her iki sistemde de et işareti farklı şekillerde yapılmaktadır. Bu nedenle sizlere aktaracağımız bilgiler sayesinde Windows ya da MacOS üzerinde sorunsuz bir şekilde @ işaretini yapabilecek ve akıcı bir şekilde yazmaya devam edebileceksiniz.

Klavye üzerinde bulunan bazı tuşların eş zamanlı olarak kullanılması sayesinde bu işareti kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu konuda Q Klavye, F Klavye, İngilizce Klavye ve MacOS klavyesi farklılık göstermektedir. Bu nedenle bilgisayarda et işareti nasıl yapılır sorusunu detaylıca aktaralım.

 

Bilgisayarda Et İşareti Nasıl Yapılır

Kullandığınız klavye özelliği Q Klavye ise o halde @işareti için “Alt Gr” tuşuna ve Q harfine aynı anda basmanız gereklidir. bu kombinasyon haricinde Ctrl+Alt+Q tuşlarına eş zamanlı olarak da bastığınızda @ işaretini elde edersiniz. Aynı zamanda numeric klavye tuşlarına sahip olan klavyelerde de sayı tuşlarını kullanarak et işareti yapabilmeniz mümkündür. Bunun için “Alt” tuşuna basarken sayı tuşlarından 64 rakamını yazdığınızda yine @ işaretini yapmış olursunuz.

F Klavye üzerinde et işareti nasıl yapılır denildiğinde ise “Alt Gr+F” ile beraber “Alt + 64” ya da “Alt+F” tuşlarına bastığınızda @ işaretini elde edersiniz.

İngilizce klavye kullananlar için @ işaretini “Shift+2” tuşlarına basarak @ işaretini elde edebilirler yani Shift tuşuna bastığınızda hemen 2 rakamı tuşuna basıldığında istediğiniz @ işaretini elde edebilirsiniz.

MacOS işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda ise et işareti nasıl yapılır denildiğinde burada durum biraz farklılaşabilir. Çünkü MacOS bilgisayarlarda Windows işletim sisteminde kullanılan klavye kısa yolları ile beraber tuş kombinasyonları farklı çalışmaktadır. Mac işletim sistemlerinde bağlayıcı tuş işlevini “Option” tuşu yerine getirmektedir. Yani Mac bilgisayarlarda farklı bir işaret ya da komut girileceği zaman “Option” tuşunun kullanılması gereklidir. Et işareti için de Option + Q harfine basıldığında istediğiniz @ işaretini elde etmiş olursunuz.

Windows bilgisayarlarda “Alt Gr+Q” ile elde edilen @ işareti MacOS işletim sisteminde “Option+Q” kombinasyonu ile elde edilmektedir. Sizlere anlatılan bu dört farklı yöntem sayesinde et işareti elde etmeyi kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Ancak kullanamama durumlarınız gelişir ise et işareti kopyala seçeneğini de kullanarak @ bu işareti kopyala + yapıştır seçeneği ile de işareti elde edebilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.