Diğer Yazılarımız

Evinizde Sizden Gizli Birisi Yaşıyor Olabilir! Aynı Hanede İkamet Eden Kişi Belgesi Nasıl Alınır?

Hanede ikamet eden kişi belgesi nasıl alınır? Son zamanlarda sosyal medyada dolaşan bazı haberlere göre, evinizde sizin haberiniz olmadan kayıtlı olarak kalan birileri olabilir.

E-Devlet tarafından başlatılan Hanede ikamet eden kişi belgesi hizmeti ile birlikte adresinizde oturan kişilerin kişisel bilgilerini görüntüleme hizmeti kullanıma açıldı. Açılan hizmet sonrasında bazı vatandaşlar sorgulama sonrasında, oturdukları ikamet adresinde tanımadıkları kişiler ile birlikte yaşadığına tanıklık etti.

Söz konusu aynı ikamet adresinde başkalarının da oturuyor oluşu sosyal medyada oldukça büyük ses getirdi. Peki, Aynı adreste kaç kişinin oturduğunu nasıl öğreniriz?, Haneniz üzerinde kaç kişi var? Nasıl sorgulanır?

E-Devlet Hanede İkamet Eden Kişi Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden Hanede ikamet eden kişi belgesi almak artık çok kolay. Yeni açılan hizmet, ikamet eden kişi listesini almanıza kolaylık sağlıyor.

E-Devlet sistemine giriş yapabilen tüm vatandaşlar için günde bir kere kullanım hakkı sunan sistem tamamen ücretsiz olarak herkes tarafından kullanılabilir durumda.

24 Saat içinde bir kere alabileceğiniz hanede ikamet eden kişi belgesi bir başka gün tekrar alınabilir durumda. Adım adım nasıl sorgulandığına bakacak olursak;

  • Buraya Tıklayarak aynı hanede ikamet eden kişi belgesi alma sayfasına giriş sağlayın.
  • Karşınıza gelecek olan kimlik doğrulama alanına E-Devlet bilgileriniz ile giriş yaparak kimliğinizi doğrulayın.
  • Bir sonraki adımda, sadece 24 saatte bir alabileceğiniz belge hakkında bilgilendirme mesajı göreceksiniz. Bilgilendirme mesajını okuduktan ve kontrol ettikten sonra onaylayarak bir sonraki adıma geçiş sağlayın.
  • Karşınıza gelecek olan sayfada aileniz üzerinde bulunan kişileri, hanenizde yaşayan kişilerin sayısını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra E-Devlet sistemine manuel olarak giriş sağlayabilir arama alanına “Hanede İkamet Eden Kişi Belgesi” yazarak belge alma ekranına ulaşabilirsiniz.

İlk kez bu işlemi yapan vatandaşlardan güvenlik nedeni ile telefon numaralarını veya e-posta adreslerini doğrulaması istenebilir. Doğrulama işlemlerinden sonra hanenizde oturan kişilerin listesine ulaşabilirsiniz.

Adresimde Tanımadığım Birisi Gözüküyor Ne Yapmam Lazım?

Bazı karışıklıklar ve yasal olmayan bazı yollar ile hanenize kayıt olmuş bazı kişileri görebilmeniz oldukça olası. Söz konusu durum geçtiğimiz günlerde bazı Vatandaşların başına geldi. Peki, Bu durumda olursanız ne yapmalısınız?

Hanede ikamet eden kişi belgesi sorgusundan çıkan sonuçları da yanınıza alarak en yakın ilçe nüfus müdürlüklerine giderek başvuruda bulunmalı. Adresinizde görünen kişinin yanınızda yaşamadığını belirtmeniz gerekmekte.

Bunun yanı sıra, Alo 199 Nüfus ve vatandaşlık genel müdürlüğü çağrı merkezinden de detaylı bilgi alabilir, yönlendirmeleri ile birlikte yaşanan istemsiz durumdan kurtulabilirsiniz.

Haneniz üzerinde kayıtlı olan ve tanımadığınız kişilerin suç işlemesi durumunda kolluk kuvvetleri hanenizde kayıtlı olmaları nedeni ile sizin evinize gelecektir. Bu nedenle, böyle bir durumun içinde olup olmadığınızı hızlı bir şekilde kontrol etmeli, aksatmadan düzeltmek için ilk adımları atmanız önerilmekte.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.