Biyografi

Faruk Koca


Faruk Koca
 Ankara’nın Bala ilçesinde 15 Nisan 1964 senesinde doğmuştur. Spor yöneticiliği ve başkanlığının yanısıra Koca, aktif siyaset ile de uğraşmıştır. Eski milletvekilli olarak da mecliste görev yapmıştır. Aynı zamanda serbest ticaret yapan Koca, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Kendisi aynı zamanda lise tahsilini de burada yapmış ve mezun olmuştur. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından fair play ödülüne layık görülen Koca, yaşamış olduğu hakem faciası ile de bu ödüle gölge düşürmüştür. Ankaragücü Futbol Kulübü Başkanı iken 11 Aralık 2023 tarihinde hakem Halil Umut Meler’e yapmış olduğu çirkin saldırı ile gündeme gelmiş ve bu olaydan sonra da bir müddet cezaevinde kalmıştır. Şu anda kendisi tahliye edilmiş ve Ankaragücü Futbol Kulübünün başından ayrılmıştır. Yerine ise başkan olarak İsmail Mert Fırat getirilmiştir.

Faruk Koca Özel Hayatı

Fifa Kokartlı hakem Halil Umut Meler’e yaptığı çirkin saldırı ile gündeme oturan ve uzun bir müddet gündemi meşgul eden Koca, hayatı en çok merak edilen kişiler arasında yer almaktadır. Kendisinin spor ve siyaset hayatı kadar özel hayatı da merak konusudur. Bu içeriğimiz de ise size Kocanın özel hayatı ile ilgili tüm merak edilen bilgileri vereceğiz. Faruk Koca Ankara doğumlu olup evli bir kişidir. Dört çocuğu olan Kocanın babasının ismi Osman, annesi ise Selvi hanımdır. Ankara’nın Bala ilçesinin Derekışla kazasında doğan Faruk Koca, koyu bir Ankaragücü taraftarıdır.

Faruk Koca Spor Kariyeri

Ticaret ve siyasi hayatının dışında spor başkanlığı ve yöneticiliği de yapan Faruk Koca, Futbol Federasyonu tarafından Ekim 2022 senesinde fair play adil oyun başkanı ödülüne layık görülmüş bir kişidir. Fakat gündemi sarsan hakeme saldırı olayı kendisinin bu ödüle layık olmadığını açık bir şekilde göstermiştir. Siyaset kadar spor camiasının da tanınan ve önde gelen ismi olan Kocanın spor kariyeri sadece Ankaragücü Futbol Kulübü içerisinde olmuştur.

Faruk Koca Siyasi Hayatı

Eğitim hayatına Derekışla kazasında başlayan ve ilkokulu Çankaya’da tamamlayan Koca, aynı zamanda lise tahsilini burada yapmış ve sonra siyasete atılmıştır. Liseyi bitirdikten sonra eğitimine bir süre ara vermiştir. Turizm ve otelcilik eğitimi almış ve gayrimenkul işi ile uğraşmıştır. Kendisi aynı zamanda inşaat sektöründe faaliyet göstere Rast Grup’u kurmuştur. Siyaset hayatı ise AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) kurucu üyesi olarak başlamıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde Adalet ve Kalkınma Partisinden 22 ve 23 dönem Milletvekili olarak devam etmiştir. Daha sonra yaşanan hakem olayından sonra kendisi AKP üyeliğinden ve partisinden ihraç edilmiştir. 14 Kasım ile 23 Nisan 2011 seneleri arasında siyasi hayatı olmuş ve bu süreler içerisinde milletvekili olarak mecliste yer almıştır.

Faruk Koca Neden Tutuklandı?

Eski Ankaragücü Futbol Kulübü Başkanı Faruk Koca, 11 Aralık 2023 tarihinde oynanan Trendyol Süper Ligi Ankaragücü ve Rizespor maçında sahaya girmiştir. Sinirine hakim olamayan Koca, fifa kokartlı başarılı hakem Halil Umut Meler’e çirkin bir şekilde saldırmıştır. Saldırı sonrası hakem Meler yere düşmüş ve yerde de tekmelere maruz kalmıştır. Hakem Meler’e yerde iken vuran kişiler arasında Faruk Kocanın yönetici kadrosu içerisinde yer alan kişiler vardır. Bu olay sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile Kocayı partiden ihraç edilmesi için disipline sevk etmiştir. 12 Aralık 2023 sonrası kendisinin ifadesi alınmış ve Ankara Sincan Cezaevine tutuklanarak götürülmüştür. Yaklaşık 10 gün süre sonra kendisi tahliye edilmiştir. Ankaragücü Başkanlığından ise kendi kararı ile istifa etmiştir. Şu anda tutuklu olmayan Koca, yaşamış olduğu bu olaylardan dolayı pişman olduğunu dile getirmiştir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.