AndroidApple & İosBilgisayar GenelDiğer YazılarımızMobil AlemiTeknolojiWebmaster

Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür? Fotoğraf Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Sıkıştırma Nasıl Yapılır?


Fotoğraf boyutu nasıl küçültülür? Sorusu son dönemlerde sıkça sorulmaya başlandı. Söz konusu fotoğrafların internet üzerinde barınabilmesi için bazı oranlara uyması gerekmekte. Özellikle kaliteli fotoğraflarda yaşanan sorunlar sıkıştırma ile aşılabilmekte. Peki, Fotoğraf sıkıştırma nasıl yapılır?

Facebook, Instagram, Twitter veya herhangi bir uygulama, web sitesi fotoğrafların belirli boyutlarda olmasını ister. Her ne kadar bazı sistemler otomatik olarak yeniden boyutlandırma yapıyor olsa da yeniden boyutlandırma yapmayan sistemlerde yeniden boyutlandırma işleri size kalmakta.

Yeniden boyutlandırma ve daha düşük dosya boyutu şartı depolama alanlarının dolmaması için gerekli. Söz konusu fotoğrafların bu web sitelere yüklenebilmesi için sıkıştırılması gerekmekte.

Sıkıştırma işlemleri sırasında istemsiz şekilde kalite kayıpları yaşanabilmekte. Kalite düşümü olmadan sıkıştırma işlemlerini yapabilmek için yazımızı takip etmelisiniz.

Fotoğraf Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Fotoğraf sıkıştırma, fotoğraf boyutu küçültme işlemleri bilgisayarınıza veya telefonunuza programlar indirerek yapabileceğiniz işlemler olmasının yanı sıra Online olarak aynı hizmeti sunan web siteleri de bulunmakta.

Kalite kaybı olmadan fotoğraf sıkıştırmak isteyenlerin adımları eksiksiz şekilde, birebir aynı olarak uygulaması gerekmekte. Söz konusu sıkıştırma işlemi sırasında fotoğrafınızın formatını da değiştirebilirsiniz. Png’den JPG’ye dönüştürme işlemlerini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

 • Buraya Tıklayarak fotoğraf sıkıştırma sitesine ulaşmanız gerekmekte.
 • Karşınıza gelecek olan seçenekler arasından “Fotoğraf Seç” yazan butona tıklayın.
 • Dosya seçim paneli açıldığı zaman sıkıştırmak istediğiniz dosya ve/veya dosyaları seçin.
 • Aç butonuna tıklayın.
 • Sağ alt kısımda bulunan “Fotoğrafı Sıkıştır” butonu sayesinde fotoğrafı sıkıştırmaya başlayın.

Fotoğraf sıkıştırma işlemlerini söz konusu web sitesi sayesinde mobil cihazlarınızdan ve masaüstü cihazlarınızdan sorunsuz şekilde tamamlayabilirsiniz.

Fotoğraf Nasıl Yeniden Boyutlandırılır?

Çoğu zaman fotoğrafların boyutunu küçültmek yetmeyebilir. Fotoğrafları yeniden boyutlandırma işlemleri sayesinde istenilen boyutlara kısa bir süre içerisinde getirebilirsiniz. Peki, Fotoğraf nasıl yeniden boyutlandırılır?

 • Buraya Tıklayarak fotoğraf yeniden boyutlandırma sitesine ulaşın.
 • Karşınıza gelecek olan seçeneklerden “Fotoğraf Seç” olanına tıklayın.
 • Dosya seçim paneli açıldığında yeniden boyutlandırmak istediğiniz fotoğraf ve/veya fotoğrafların seçimlerini yapın.
 • Aç butonuna tıklayın ve sonraki adıma geçin.
 • Sağ tarafa gelecek olan yükseklik ve genişlik oranlarını istediğiniz şekilde ayarların.
 • “Resize İmage” butonuna tıklayın ve fotoğrafınızı yeniden boyutlandırılmış olarak indirin.

Söz konusu web sitesi sayesinde mobil veya masaüstü cihazlarınızdan kolaylıkla fotoğrafları yeniden boyutlandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz olan bu web sitesinin yanı sıra internette ücretsiz olan daha farklı siteler de bulabilirsiniz.

Whatsapp ile Fotoğraf Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Fotoğraflarınızın sıkıştırılması için en basit ve en hızlı çözümü iste Whatsapp kullanmak olabilir. Whatsapp ile fotoğraf sıkıştırmak çok kolay bir halde, Whatsapp’ın veri kullanımını düşürmek ve cihazda daha az yer kaplaması için geliştirdiği yöntemi kullanmak sizi fotoğraf sıkıştırma işleminde hızlıca sonuca ulaştırabilir.

Whatsapp ile fotoğraf sıkıştırmak istiyorsanız tek yapmanız gereken fotoğrafı herhangi bir arkadaşınıza göndermek olacaktır, sonrasında bu fotoğrafın boyutunun düştüğünü göreceksiniz. Whatsapp’tan fotoğrafınızı almak isterseniz Whatsapp web aracılığı ile de bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Ancak en önemli husus Whatsapp ile gönderilen fotoğraflarda kalite kaybı olmaktadır. Whatsapp ayarlarını değiştirseniz bile bu kayıp ortadan kalkmayacaktır. Sıkıştırma işleminde en kolay ve en basit yöntem bu olabilir.

 

Facebook ile Fotoğraf Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Diğer basit yöntemlerden biri ise facebook olabilir, çünkü her telefonda neredeyse yer alan bu uygulama android fotoğraf sıkıştırma işlemini de, ios fotoğraf sıkıştırma işlemini de başarı ile yapmaktadır.

Bu yöntemimizde de kullanırken yapmamız tek gereken şey facebook üzerinden veya facebook messanger üzerinden resmi paylaşmak olacaktır. Diğer yöntemlerde de kalite kaybı olacağını söylemeden geçemeyeceğiz. Ancak ios fotoğraf sıkıştırma işlemi içinde en basit yöntem bu olabilir, ek bir uygulama gerekmeden ve hızlıca uygulanabilecek bir yöntem.

Adobe Photoshop ile Fotoğraf Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Kullanılacak bu yöntem ise diğerlerine göre uygulama ve cihaz gerektirmektedir, eğer ki profesyonel grafik işine merak sardıysanız bu yöntem diğerlerine göre sizleri biraz daha yorabilir ancak grafikte kalite kaybının en az olduğu yöntem bu olabilir!

Adobe Photoshop’ ta görüntü sıkıştırma özelliği ile grafik kaybını en aza indirerek fotoğraf sıkıştırma işlemi için yapmanız gerekenler ise çok basit “ Alt + Shift + Ctrl + S (Web için Kaydet)“ kombinasyonu ile çalışmasını yaptığımız resmin son halini sıkıştırılmış olarak alabiliriz.

Online Fotoğraf sıkıştırma işlemi

Bu yöntemde ise istediğiniz her hangi online fotoğraf sıkıştırma işlemi yapan sitelerden birinden faydalanmanız gerekiyor, fotoğraf sıkıştırma alt başlığımızda da belirttiğimiz işlemleri sağlayarak sizde hiçbir yazılım veya uygulama kurmadan android fotoğraf sıkıştırma işlemini veyahut ios fotoğraf sıkıştırma işleminizi hızlıca online fotoğraf sıkıştırma işlemi ile çözebilirsiniz.

Online sıkıştırma resim işlemi yapan siteler:

Tinypng, Compressor, PNGGauntlet

Android Fotoğraf sıkıştırma uygulamaları

Eğer ki sunduğumuz hiçbir yöntem hoşunuza gitmedi ve elinizin altındaki android cihazınızda sürekli bulunacak bu uygulamalar  ile hızlı fotoğraf sıkıştırma işlemi yapabilirsiniz. Unutmadan bu uygulamaları kullanırken dikkatli olmanızı öneririz, istemediğiniz sonuçlar oluşabilir, resimleriniz verilerinizin çalınmasına sebep olabilir, mobil cihazlarda fazla uygulama kurmak cihazınızı yavaşlatabilir ve pil kullanımını arttırabilir. Ancak android cihazımda uygulama bulunsun sürekli sıkıştırma işlemi yapıyorum uygulama hazır bulunsun istiyorsanız android cihazlarda fotoğraf sıkıştırma işlemi için sizlere önerebileceğimiz fotoğraf sıkıştırma uygulamaları şunlar ;

Snapseed, Adobe Lightroom, Photo Compress & Resize, Fotoğraf Resizer, Video & Image Compressor,

İos Fotoğraf sıkıştırma uygulamaları

İos tarafında fotoğraf sıkıştırma işlemi ise biraz daha maliyetli olabiliyor ancak ücretsiz ios fotoğraf sıkıştırma yazılımları, ücretli fotoğraf sıkıştırma yazılımları ile bu işlemleri sağlayabiliriz. Ücretli veya ücretsiz fazla bir fark oluşturmasa da ios fotoğraf sıkıştırma işleminde de gene kalite kaybı olacaktır.

İos fotoğraf sıkıştırma uygulamaları önerilerimiz sizler için yapalım ancak bu yazılımlarda sorumluluk tamamen sizdedir

İos fotoğraf sıkıştırma uygulamaları:

Snapseed, Adobe Lightroom, Tinyphoto: Convert Resize Crop, Photo Compress, Compress Photo & Pictures

Windows Fotoğraf sıkıştırma işlemi

Windows tarafında ise işimiz biraz daha hızlı ve basit olabiliyor, önerdiğimiz yöntemlerin haricinde Windows cihazınıza kuracağınız yazılımlar ile biraz daha kalitesi yüksek sıkıştırma işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için en güzel yöntem adobe photoshop olsa da sizler için diğer Windows fotoğraf sıkıştırma yazılımlarından önerilerimiz şunlar olacak :

Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Pıxresizer, Photoscape, Gimp, Picasa, Irfanview

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.