Para Kazanma

Fotoğraf Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Stok Fotoğrafçılık Nedir?


İnternetten para kazanmak denildiği zaman karşımıza pek çok yöntem çıkıyor. Bunlardan birisi olan Fotoğraf satma yöntemi verilen emeğe göre oldukça kazançlı olabilmekte.

Stok fotoğraf satışı yapan kişiler ya sonradan kullanılabilecek oranda bir fotoğraf çekiyor ya da özgün görseller tasarlayarak satışa koyuyor. Satışa koyulan fotoğraflar kullanılabilmek için satın alınmalı. Satın alınan her bir fotoğraftan para kazanmak mümkün.

Her ne kadar bu işi profesyonelce yapanlar olsa da acemi olarak işe başlayıp kendinizi ilerletebilir ve yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Peki, Fotoğraf satarak nasıl para kazanılır?

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Stok fotoğrafçılık veya başka bir değişle Stock Görselcilik. Söz konusu meslek dalına sahip kişiler daha sonra kullanımı mümkün olan görseller üretmek ile yükümlüdürler.

Söz konusu fotoğraflara örnek vermemiz gerekirse;

 • İnsan fotoğrafları
 • Doğa fotoğrafları
 • Manzara fotoğrafları

Bu üçü sadece örnekten ibaret, öyle ki bu alanda pek çok kategori bulunmakta. Hepsinin ortak noktası içerisinde reklama dair hiçbir şey içermemesi ve ilerleyen zamanlarda tasarımlarda kullanılabilmesi.

Bir baret fotoğrafı bile stock fotoğraf alanına girebilir. Ana nokta söz konusu baretin sorunsuz bir şekilde inşaat görsellerinde kullanılabilir olmasıdır.

Stock Fotoğrafları Nerede Satabiliriz?

Stock fotoğrafları nerede satarız? Stock fotoğrafları satabilmek için bazı siteler bulunuyor. Söz konusu sitelere üye olarak kolaylıkla fotoğrafları yükleyebilirsiniz.

Yüklediğiniz görsellerin satılması biraz zaman alacaktır ancak fotoğrafların alt etiketlerini doğru ayarlayarak kısa sürede müşteri bulmayı hedefleyebilirsiniz. İşte Stock fotoğraflarınızı pazarlayabileceğiniz bazı siteler.

 • Shutterstock
 • Fotolia
 • iStockPhoto
 • Pond5
 • Adobe Stock

Elbette her para kazanma sitesinde olduğu gibi bu web sitelerinde de satış sonrasında belirli oranda komisyon vermeniz gerekmekte. Söz konusu komisyonlar satış yapmayı seçeceğiniz siteden siteye değişiklik gösterebilmekte.

Stock Fotoğrafçılığı Kolay Mı?

Stock fotoğrafçılığı dışarıdan kolay gözüken mesleklerden biridir. İçine girildiği zaman zorlukları görülen bu meslekte ilk zamanlarda kazanç elde etmek oldukça zordur.

Bu mesleğe girdikten sonra seri bir şekilde fotoğraf satabileceğinizi ve kazanç elde edebileceğinizi düşünüyorsanız maalesef yanılıyorsunuz. Bu alanda hizmet vermek isteyenlerin kendini her geçen gün geliştirmesi gerekmekte.

Azimli bir şekilde sürekli olarak yeni alanlarda görseller yüklemelisiniz. Yeni alanlarda yükleyeceğiniz görseller satış oranınızın artmasına neden olacaktır. Ne kadar ürün o kadar müşteri mantığında da düşünülebilir.

Stock fotoğrafçılığın bir başka zorluğu ise fotoğrafların çekimidir. Her alanda doğru şekilde fotoğraf çekmek emek ve zaman isteyen bir şeydir. Bu nedenle, fotoğrafçılık yapacaksanız sabrınızı sonuna kadar kullanmalısınız.

Stock Fotoğrafçılık İçin Gerekenler

Stok fotoğrafçılık için şartlar nelerdir? Bu iş için bazı ekipmanlara ihtiyacınız var. Bu ekipmanlar çekim yapacağınız alana ve kategoriye göre değişiklik gösterebilir ancak temel olanına odaklanacak olursak;

 • Kaliteli bir fotoğraf makinesi
 • Tripot
 • Güçlü ışıklar
 • Yansıtıcılar
 • Ve en önemlisi Sabır

Her ne kadar bu alanda çalışmak için bir telefon bile yeterli olarak görülüyor olsa da alacağınız ücretleri arttırmanın yolu kalitesi yüksek fotoğraflar satmaktır. Bu alanda ilerlemek isteyenlerin bir dönem için bakiyelerini eksiye düşürmeleri gerekmekte.

Tüm bunların yanı sıra, bu işe sıfırdan başlayacaklardansanız internetten veya fiziksel bir yerden fotoğrafçılık eğitimi almanız şart.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.