Diğer YazılarımızSosyal Medya

Fotoğraflarda Nasıl Güzel Çıkarım? 5 Adımda Doğru Selfie Çekme Yöntemi!

Işık Oranı Her Şeydir


Fotoğraflarda nasıl güzel çıkarım? Çektiğim fotoğraflarda nasıl estetik olurum gibi sorular; Sosyal medyanın ve anlık olarak görüntü gönderme döneminin yaygınlaşması ile birlikte günümüzde en çok sorulan sorulardan birisi haline geldi.

“Siz çirkin değilsiniz sadece fotoğraf çekmeyi bilmiyorsunuz” gibi, oldukça da doğru bir algı bulunuyor. Doğru fotoğraf çekinme yöntemi nedir? Doğru fotoğraf nasıl çekilir?

Doğru fotoğraf çekinme yöntemi aslında kişiden kişiye değişiyor yüz tipinize ve tarzınıza göre çekeceğiniz açılar olduğunuz kişiliği doğrudan değiştirerek yansıtacaktır. Yine de herkes için geçerli olan bazı yöntemleri sizlere sunabiliriz.

Fotoğraflarda nasıl güzel çıkarım? İşte fotoğraflarda bu şekilde güzel çıkarsınız;

Işık Oranı Her Şeydir

Fotoğraflarda ışık oranını ayarlamak sizi vezir de yapar rezil de, bu düşünce tamamen gerçek ve deneyimledikçe görebileceğiniz en doğru düşünce yapısıdır.

İster Selfie çekin ister toplu fotoğraf. Gelen ışık yetersiz ve yanlış açıdan geliyorsa maalesef çektiğiniz fotoğraftan performans alamayacağınız gibi kendinize de ben fotoğraflarda iyi çıkmıyorum düşüncelerini sunacaksınız.

 • Doğal ışık kullanın.
 • Işık doğrudan size değil yansıyarak size gelsin.
 • Yeterli ışık kaynağı kullanın.
 • Işık açılarını test ederek hangi açıdan sizi daha iyi gösterdiğini bulun.
 • Farklı renklerde ışıklar kullanmaya başlayın.

Özellikle ekipman konusunda yeterli değilseniz, o an yanınızda ekipman bulunmuyorsa doğal ışık kaynağı olan güneşi kullanın. Gece ise sokak ışıklarından gelen ışıkları doğru şekilde ayarlayın.

Hepsinden farklı olarak, telefonların üzerine bile takılan ışık modellerini kullanın, telefonlarınızın ön flaşlarını kullanın. Farklı renklerde ışık kaynaklarını kullanın ve size yakışan en doğru ışık oranını bulun.

Bulunduğunuz Konum ve Arka Plan Kalabalığı

Açık konuşmak gerekirse, kimse arka planında insanların olduğu fotoğraflara o kadar da ilgili bakmaz. Belki bazı istisnalar olabilir. Ancak, kendinizi ön plana çıkartmayı hedeflediğiniz fotoğraflarda arka plana oldukça dikkat etmeniz gerekmekte.

Arka planı tamamen boşaltmanız mümkün olmayabilir, bu durumda artık neredeyse çoğu giriş seviyesinde telefonda bile olan “Bulanıklaştırma” özelliğini kullanmanız gerekmekte.

Tam olarak arkadaki kalabalıkları yok etmese de onları bulanık hale getirerek ön planda sizin olmanızı sağlarlar. Doğru ışık ve açı ile birleşince de, paylaşmaya hazır mükemmel fotoğraflar elde etmiş olursunuz. Sahi, açı demişken. Fotoğraf çekinirken doğru açı nasıl bulunur?

Fotoğraflarda Doğru Açı Nasıl Bulunur?

Fotoğraflarda nasıl güzel çıkarım? Sorusunun en temel cevabı, doğru açıdan ve doğru şekilde fotoğraf çekmektir diyebiliriz. Fotoğraflarda doğru açıyı bulmak kavramı kişiden kişiye göre şekil değiştirebilir.

Ancak, genel olarak baktığımızda yapılan en büyük hatalar kameraları aşağıda tutmak. Aşağıda kalan kameralar her fotoğraf için uygun değildir. Yüz yapınıza göre değiştirerek bulacağınız doğru açıda sizlere önereceğimiz ilk yöntem yukarıdan çekmektir.

Yukarı açıdan çekeceğiniz fotoğraflar yüzünüzün daha net, daha ince hatlı ve belirgin olmasını sağlayacaktır. Çok yukarı kaldırmadan hafif bir açı yeterli olacaktır.

Elbette her zaman bu açılarda poz vermeyin, örneğin;

 • Kafanızı hafif eğerek açılar oluşturun.
 • Şirin olduğunuzu düşündüğünüz zamanlarda aşağıdan, yüzünüzün yarısı görünecek şekilde fotoğraflar çekin.
 • Oturarak Selfie çekmekten kaçınarak açıları değiştirin.
 • Fotoğraf çekeceğiniz cihaza zamanlayıcı kurun ve biraz ondan uzaklaşın.

Farklı teknikleri kendiniz bulabileceğiniz gibi severek takip ettiğiniz ünlü hesapların profillerinde bulunan paylaşımları da taklit ederek size en uygun olanı bulabilirsiniz.

Doğru Zamanda Doğru Filtreler Kullanın

Fotoğraflarda güzel çıkma yöntemlerinden birisi kesinlikle doğru zamanda ve doğru şekilde filtre kullanımıdır. Filtre kullanımı her ne kadar günümüzde abartı gibi gözüküyor olsa da kimi zaman gereklilikler arasında.

Doğru renkler, doğru pozlama değerleri yakalayabilmeniz için sizlere destek sunan filtreler daha estetik, daha renkli ve daha doğru fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

Her ne kadar yüz güzelleştirme ve yüz inceltme filtreleri çok öneriliyor olmasa da renk ve pozlama konusunda ayarlama yapan o anki durumunuzu belirtecek olan fotoğraf filtrelerini kullanmanızı öneririz.

Kimi zaman bulanık filtreler, yüzünüzü yok eden veya arka plan değiştiren filtreler ile sosyal medya hesaplarınıza farklı havalar ve renkler katabilirsiniz.

Kamera Temizliğine Dikkat Edin

Fotoğraflarda güzel çıkmak ve doğru fotoğraf çekinme yöntemleri arasında kesinlikle kamera bakımınız da bulunuyor. Her ne kadar fotoğraflarda güzel çıkmanızı sağlayacak olan şeyler ışık, o an ki pozunuz, bulunduğunuz alan gibi gözüküyor olsa da kamera temizliği de atlanmaması gereken en büyük detay.

Temiz olmayan, çizikler içinde olan kameralar çektiğiniz fotoğrafların odaklanmamış olmasına, bulanık olmasına ve gelen ışığın kırılarak istenmeyen bir hal almasına neden olmakta.

İster telefon ister profesyonel isterseniz aksiyon kameraları olsun. Lenslerini oldukça yumuşak bezler ile onlara zarar vermeden ve kamera temizleme sıvısı dışında pek sıvı kullanmadan dikkatlice temizleyin.

Pek çok kullanıcı bu durumun etkisinin farkında değil. Öyle ki, bir dönem sosyal medya da;

Kameraların korumalarını çıkartarak değişen kalite oranlarının gösterildiği bir akım da çıkmıştı. Yani, kamera temizliğinin yanı sıra;

Onları koruduğunu düşündüğünüz korumaları, flaşları engelleyen kılıfları cihazınızdan çıkartarak tüm diğer maddelere de uyarak kolay ve doğru şekilde fotoğraf çekinebilirsiniz.

Fotoğraf Düzenleme ve Paylaşma Nasıl Olmalı?

Pek çok kullanıcıya göre kaliteli fotoğraflar için yüksek megapiksel değerine sahip telefonlar gerekli. Ancak durum böyle değil;

İşin yazılımsal boyutunun yüksek olduğunu söylememiz gerekiyor. Telefonunuzda RAW değerinde fotoğraf çekme özelliği bulunuyorsa kesinlikle fotoğraflarınızı RAW değerinde çekmelisiniz. RAW değerinde çekilen fotoğraflar daha fazla bilgiye sahip olacaktır.

Söz konusu bilgiler sonradan fotoğraflarınızı düzenlerken pek çok detayı değiştirmenize olanak sağlayacaktır. Işıklar, pozlamalar, odaklar ve beyaz dengesi gibi ince detayları fotoğrafları düzenleyerek ayarlayabilirsiniz.

Fotoğraf Düzenlerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Fotoğraf düzenlerken dikkat edilmesi gerekenler arsında gereksiz olan nesneleri, insanları ve çevreyi bozan şeyleri kaldırmanız gerekmekte. Ancak bunun dışında;

 • Beyaz dengesini doğru ayarlayın.
 • Parlaklık ve doygunluk oranlarını tamamen yükseltmeyin.
 • Ufak ve ince keskinleştirme ayarları yapın, portre gibi fotoğraflarda kesinlik değerinin yüksek olması yüzde sorunlar olmasına neden olur.
 • Baş duruşunu değiştiren ayarlar ile başınızın duruşunu sonradan değiştirin.
 • Renk oranlarında farklılıklar deneyin.
 • Geniş açılı fotoğraflarınızı 3×3 ızgaraya veya altın oran ızgara modeline göre kırpın.

İş paylaşım alanına gelince, pek çok sosyal medya uygulaması fotoğraflarınızı paylaşmadan hemen önce sıkıştırıyor. Bu durumda kalite kaybına uğrayan fotoğraflarınız, henüz sisteme yüklenmeden bulunduğu halden daha kalitesiz bir hale geliyor.

Önüne geçebilmek için, fotoğraflarınızı yüklemeden önce Image Compressor gibi sitelerde sıkıştırmalı sıkıştırılan yeni fotoğrafları tamamen kalite kayıpsız şekilde yüklemelisiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.