Genel

Game of Thrones 5. Sezon


Büyülü dünyasında entrikaların, ihanetin ve savaşın hüküm sürdüğü Game of Thrones’un heyecanla beklenen 6. sezonu, 24 Nisan’da izleyicilerle buluşmuştu. Dizinin severleri bir önceki sezonun heyecanını 5. sezonda da yaşamıştı. Game of Thrones 5. sezon, Westeros’un çalkantılı topraklarında unutulmaz anlara sahne oldu. Kralın Şehri’ndeki politik entrikalar, Daenerys Targaryen’in ejderhalarıyla yaptığı çarpıcı dövüşler ve Jon Snow’un zorlu kararlarla dolu kaderi, izleyicileri ekrana kilitlemişti. Tyrion Lannister’ın kaçışı ve Arya Stark’ın yüz değiştirmesi gibi olaylar, dizinin hayranlarını soluksuz bırakmıştı. Gelin şimdi 5. sezon’da daha neleri geride bıraktık. Görelim.

Game of Thrones 5. sezonun başlangıcında aldığı eleştirilere rağmen, izleyicileri şaşırtmaktan ve büyülemekten geri kalmamıştı. Dizi, ilk bölümlerdeki eleştirilere rağmen, son üç bölümde izleyenleri adeta koltuklarına çivilediği sahnelerle dikkatleri üzerine çekti. Game of Thrones, izleyiciyi derin düşündüren ve duygusal bir yolculuğa çıkaran bu son bölümlerle adeta bir zafer kazandı. Fakat ilginç bir şekilde, son bölümlere gelene kadar dizide bir dizi şok edici olay yaşandı. Karakterler arasındaki karmaşık ilişkiler, politik entrikalar ve beklenmedik ölümlerle izleyicinin çıtasını her sezon biraz daha yükselten Game of Thrones’un ruhu, bu sefer izleyiciye bir nevi tokat attı. Dizi, aksiyon sahnelerinden ziyade derin karakter gelişimine ve karmaşık hikayelere odaklanarak, seyircileri büyülemeyi ve hayranlarını şaşırtmayı başardı. Bu unutulmaz anlar, Game of Thrones’un izleyicileri her sezon neden büyülendiğini ortaya koyuyor.

Game of Thrones’un dokusunda her zaman beklenmedik dönemeçler ve şaşırtıcı anlar bulunurdu. Fakat bu 5. sezon daha farklı sahneleriyle karşımıza geldi.

Game of Thrones 5. Sezon’da Neler Yaşandı?

Mesela, Mance Rayder’ın, Demir Taht’ın gerçek varisi olduğunu iddia eden Stannis’e boyun eğmeyi reddedip kazığa geçirilme anı, izleyenlerin nefesini kesmişti. Ancak Jon Snow’un onuru ve cesareti, Mance’e acı dolu bir ölüm yerine hızlı bir şekilde kurtulmasını sağlamıştı. Daha sonrada Yabanıllar kralsız, Jon ise müttefiksiz bırakılarak zor bir durumda buldu kendisini.

Arya’nın Jaqen H’ghar’a ulaşma umudu, seyircileri de büyük bir heyecanla doldurmuştu. Fakat Arya’nın karşısına çıkan kişinin Jaqen olduğunu anladığımızda, dizinin derinliklerine doğru daha da çekilmiştik bile. Tüm bu sahneler, Game of Thrones 5. sezonunun karakterlerinin karmaşık evreninde her anın değerli ve şaşırtıcı olabileceğini bir kez daha bizlere gösterdi.

Ama Daenerys Targaryen’in kaderi, Westeros’un taht oyunlarına göre şekillenmeyecekti. Ejderhaları ve azmiyle dolu olan Daenerys, Dothraki denizlerini geçip Westeros’un topraklarına ayak bastığında, gücünü herkese gösterecekti. Yavaş yavaş, etrafında toplanan sadık bir grup insanla birlikte tahtı gerçek sahibine geri getirmek için ilerleyecekti.

Jon Snow ise Kuzey’de Beyaz Duvar’ın ardında, Ölülerin Kralı ve ordusuyla karşı karşıya geldiğinde büyük bir savaşın içine çekilecekti. Gece Nöbetçileri ve Kuzey Krallığı’nın halkıyla birlikte, canını dişine takarak Kuzey’i savunacak, geceyi aydınlığa çevirmek için mücadele edecekti.

Arya Stark, Westeros’un dört bir yanına dağılmış düşmanlarını bulmak ve ailesinin intikamını almak için uzak diyarlara seyahat edecekti. Yolda birçok sınavla karşılaşacak, yeteneklerini geliştirip yüzleşmesi gereken büyük tehlikelerle karşılaşacaktı.

Tyrion Lannister, zekası ve stratejik düşüncesiyle, Westeros’un içinde bulunduğu karmaşayı çözmeye çalışacak ve gerçek adaleti sağlamak için elinden geleni yapacaktı. Hem kendi ailesinin hem de Westeros halkının geleceği için mücadele edecekti.

Ve Bran Stark, Gece Kralı’nın sırlarını ve Westeros’un geçmişini keşfederken, geleceği görmeye devam edecekti. Bilgisiyle, insanların ve kralların kaderini yönlendirecek büyük olayların ve kararların merkezinde olacaktı.

Westeros’un kaderi, bu kahramanların ve daha birçok karakterin çabalarıyla şekillenecekti. Aşk, ihanet, güç, intikam ve fedakarlıkla örülü bu destan, unutulmaz bir şekilde tarihe geçecekti. Game of Thrones, sadece bir televizyon dizisi değil bir zamanlar yaşanmış gibi hatırlanan büyük bir destan olarak hafızalarda kalacaktı. Tüm bu yaşananlar Game of Thrones 5. sezonunun ne derece aksiyon dolu geçtiğini bizlere hatırlatıyor. Her bir karakter öyle güzel yansıtılmış ki hepsinde kendimizden birer parçalar bulduk.

Game Of Thornes 5. Sezon Karakterleri ve Oyuncuları

“Game of Thrones” dizisinin 5. sezonunda yer alan karakterler ve onları oynayan oyuncular:

Jon Snow – Kit Harington

Daenerys Targaryen – Emilia Clarke

Tyrion Lannister – Peter Dinklage

Cersei Lannister – Lena Headey

Jaime Lannister – Nikolaj Coster-Waldau

Arya Stark – Maisie Williams

Sansa Stark – Sophie Turner

Bran Stark – Isaac Hempstead Wright

Margaery Tyrell – Natalie Dormer

Brienne of Tarth – Gwendoline Christie

Ramsy Bolton – Iwan Rheon

Stannis Baratheon – Stephen Dillane

Davos Seaworth – Liam Cunningham

Samwell Tarly – John Bradley

Melisandre – Carice van Houten

Game Of Thrones 5. sezon boyunca önemli rolleri üstlenen karakterler ve bu karakterleri canlandıran oyuncular dünya çapında önemli yer edinmeyi başardı. 6. sezonuyla final yapan dizinin özellikle 5. sezonuyla adını dizi dünyasına kazıdığını söylesek abartmış olmayacağız.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.