Film&Dizi

Gelmiş Geçmiş En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri Hangileridir?

Makinist (2004)


Psikolojik gerilim filmleri ruhunuzun derinlerindeki karanlık köşeleri huzursuz eden gizemli bir karakter kurgusudur. Korku, dram ve gizemi harmanlayan tür, izleyicide yüksek iç gerilim ve rahatsızlık hissi uyandırarak kafa karışıklığına neden olur. Dünya sinemasında yayınlandığı andan itibaren izleyicisini derinden sarsan onlarca yapım bulunmaktadır. İşte birbirinden etkili, akıllara durgunluk veren, en yakınınızdan bile şüphe etmenize neden olacak en iyi psikolojik gerilim filmleri listesi sizlerle.

Makinist (2004)

Imdb 7,7

Sanayide makine operatörü olarak çalışan Trevor Reznik, bir yılını hiç uyumadan geçirir. Uykusuzluk yüzünden, günden güne sağlığını kaybeder.

Sonunda daha da kötüleşen Reznik halüsinasyonlar görmeye başlar. Bu arada işyerinde yaşanan korkunç bir kazanın baş şüphelisi oluverir. Reznik’in yaşadığı olay bir komplo mudur yoksa aklının ona oynadığı zalim bir oyun mudur?

Psikolojik gerilim filmleri arasında kafa karıştırmayı etkili bir şekilde başaran eserlerden biridir.

Yönetmen: Brad Anderson

Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh

The Shining (1980)

Imdb 7,8. Bu kırılan 60. kapı olabilir.

Psikolojik filmler arasında bir efsanedir. Çekim hikayesi ile de epey dikkat çekmektedir. The Shining, Stephen King’in romanından uyarlanan Stanley Kubrick imzalı bir filmdir. Obsesif olması ile bilinen Kubrick,filmin çekimini tam 5 yılda tamamlar.

Bunun nedeni ise Kubrick’in filmi sahne sırasına göre çekme istediğidir. Kubrick bununla da kalmaz, o meşhur kapı kırma sahnesini tam 127 kez tekrar çeker. Deyim yerindeyse filmi, oyuncuların burnundan getirir. Hatta Shelley Duvall’in stresten sapır sapır saçları dökülür. Bu film anlatılmaz, izlenir.

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall

Psikolojik Gerilim Filmleri Arasında Yok Artık! Dedirten Split (2016)

Imdb 7,8

Psikolojik gerilim filmleri türünde çarpıcı bir örnektir. Split, bir bedende 24 farklı kişilik ile yaşayan Kevin Wendell Crumb’ın yaşamını konu alır. “Altıncı His” filminin yönetmeni M. Night Shyamalan tarafından çekilen filmde gerilim ve korku üst safhadadır. Merakla izlenen filmin sonunda bir sürpriz de izleyicilerini beklemektedir.

 Yönetmen: M. Night Shyamalan

Oyuncular: James McAvoy, Anya Taylor, Haley Lu Richardson, Jessica Sula

Gözleri Tamamen Kapalı (1999)

 Imdb 7,4

 Gizemli psikolojik gerilim filmleri arasında yer alan Gözleri Tamamen Kapalı, gösterime girdiği andan itibaren çeşitli iddiaların ve komploların odağında kalır. Filmin yönetmenliğini tabii ki Stanley Kubrick yapmaktadır. Çünkü bir başkası olamazdı.

Kubrick bu kez psikanalist Arthur Schnitzler’in “Traumnovelle” adlı kitabını beyaz perdeye taşır. Ama sanmayın ki kitapla film örtüşmektedir. Kubrick, kendi mükemmel bakış açısını filme katarak pek çok şeyi değiştirir.

Ayrıca Kubrick filmde sembolleri yoğun bir şekilde kullanır. Zaten bu nedenle de komplo teorisyenlerinin hücumuna uğrar. Kubrick’in son filmi olan Gözleri Tamamen Kapalı, izleyicisine Bill karakterinin kendi karanlık dünyasının keşfi anlatılır. Ama ne dünyadır bu!

 Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Tom Cruise, Nicola Kidman, Todd Field

EraserHead (1977)

Imdb 7,4

Psikolojik gerilim filmleri sıralamamız da bu kez bir David Lynch var. Sıra dışı bir yönetmen olan Lynch, bu filmde karmaşık ve simgesel bir anlatım kullanır. Filmde kendi korkusu olan babalık fobisini beyaz perdeye taşır.

Yönetmen: David Lynch

Oyuncular: Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph, Jeanne Bates

Mother (2017)

Imdb 6,6

İnsanların kişilik özelliklerini bir ev üzerinden işleyen yönetmen, izleyicisini keskin bir şekilde ikiye bölmeye başarır. Bazı seyirciler filmden hayranlıkla söz ederken bazısı nefret eder. Acaba siz hangi tarafta olacaksınız?

Yönetmen: Daren Aronofsky

Oyuncular: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris

Zindan Adası (2010)

Psikolojik gerilim filmleri listesinin önemli yapıtlarından Zindan Adası Imdb’deki 8,1 puanını hak etmektedir.

Dram, korku ve psikolojik gerilim dolu bir filmlerden biri de Zindan Adası’dır.Film,  Ashecliffe Hastanesi’nden kaybolan bir hastanın araştırılması ile başlar. Araştırmada görevli Teddy Daniels, esrarengiz olayların ardında hiç ummadığı bir durumla karşılaşır.

Dennis Lehane’nin romanından perdeye taşınan filmin yönetmen koltuğunda Martin Scorsese oturmaktadır. Filmin finalinde kafanız çorba olabilir.

Yönetmen:Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo

Akıl Oyunları (2001)

Psikolojik gerilim filmleri listesinin en ünlü yapımlarındandır. Imdb puanı 8,2’dir.

Akıl Oyunları filmi gerçek bir yaşam öyküsüne dayanır. Bu nedenle izleyicide daha fazla etki yaratmayı başarır. Filmde, Nobel Ödüllü matematikçi John Forbes Nash’in, paranoid şizofreni ile mücadelesi işlenir. Ayrıca film, 2002 yılında En İyi Film Oscar Ödülü’nü almanın haklı gururunu yaşar.

Ödüllü psikolojik gerilim filmleri arasında yerini alan Akıl Oyunları, Russell Crowe’un etkileyici oyunculuğu sayesinde izleyicide, neyin gerçek neyin değil karmaşasını yaşatır.

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly

Siyah Kuğu – (2010)

Imdb 8,0

 Bir başka gerçek yaşam öyküsünü anlatan Black Swan, psikolojik gerilim ve dram türünde karşımıza çıkmaktadır. Filmdeki muhteşem performansıyla göz kamaştıran Natalie Portman, bu filmle 2011 yılında En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı evine götürmeyi başarır.

Psikolojik gerilim filmleri listesinin şaşırtıcı ve bir o kadar da sarsıcı olan hikayesinde Beyaz Kuğu’nun Siyah Kuğu’ya dönüşümü sahnelenir.

 Yönetmen: Darren Aronofsky

Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel

Psikolojik Gerilim Filmleri Arasındaki İhtiyar Delikanlı (2003) Sizi Fena Çarpacak!

 Imdb: 8,4

 Chan-Wook Park’ın İntikam Üçlemesi’nin ikinci filmi Old Boy, gösterimi sonrası büyük yankı uyandırır. Film seyircisini, intikam duygusunun ne denli karanlık ve paradoksal bir öze sahip olduğuyla yüzleştirir. Psikolojik gerilim filmleri kategorisindeki Old Boy, (İhtiyar Delikanlı) çarpıcı ve izlenmesi bir o kadar zor sahneleri ile seyircisini silkeler. Güney Kore yapımı filmin son sahnesi işe sürprizlidir.

Yönetmen: Chan- wook Park

Oyuncular: Min-sik Choi, Ji-Tae Yoo, Hye-jeong Kang

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.