Film&Dizi

Normal People

Normal People Konusu


Normal People dizisi aslında bir kitaptan uyarlamadır. Normal people kitabı çok okunan bir kitap olduğundan diziye çevrilmesi gerektiği düşünülmüştür. Normal people dizisi dram ve romantik türde bir dizidir. İngiltere ve irlanda menşeili olan bu dizi tüm dünya da çok ses getirmiştir. Normal people dizisinde başrolleri iki kişi paylaşmıştır. Marianne Sheridan rolünü Daisy Edgar Jones isimli usta oyuncu üstlenmiştir. Connell Waldron rolünü ise Paul Mescal üstlenmiştir. Yapımcıları Ed Guiney ve Andrew Lowe başta olmak üzere 5 yapımcıya sahiptir. Normal people izle yazıldığında anlaşıldığı üzere tek sezonluk bir dizidir. Tek sezonda 12 bölüm yayınlanan bu dizi İngiltere de izleyici ile buluşmuştur.

Normal People Konusu

Normal People, küçük bir İrlanda kasabasında yaşayan ve Sligo’da aynı okula giden Marianne (Daisy Edgar Jones) ve Connell (Paul )arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Bu zeki, hassas, tuhaf çiftin ilişkisi diğerlerinden farklı olacaktır. Connell; popüler, sportif ve güzel. Marianne ise açık sözlü, zeki, içine kapanık, sevilmeyen ve hatta öğretmenleri ve sınıf arkadaşları tarafından dışlanan ama çocuklarına onları sevdiğini dürüstçe söyleyen o kadar zengin ki bir malikânede yaşıyor. Bu sırada Connell’in annesi, Marianne’in malikânesinde temizlikçi olarak çalışmaktadır. Bu iki genç arkadaş arasında oluşan ilk kıvılcım, Connell’in annesini almak için konağa gelmesiyle başlar. Connell, Marianne’in ondan pek hoşlanmadığını düşünüyor. Ancak hızlı bakışları ve utangaç kahkahaları aksini kanıtlıyor.

Bir gün dersten sonra sohbet etmeye başlarlar ve sohbet, hayatlarını değiştirecek bir ilişkiye dönüşür. Marianne okulda popüler değil, bu yüzden Connell ilişkilerini diğer arkadaşlarına karşı gizli tutmak ve saklamak istiyor.. Marianne bu durumu olduğu gibi kabul etmez ve Connell ile gizli bir ilişki yaşamaktan çekinmez. Birbirinden ayrılamaz iki genç adam, toplumdaki yerlerini bulmak için mücadele ederken aşk için çok mücadele etmelidir.

Normal People Dizisinin Yapısı

Sally Rooney karakterler için çok gerçekçi diyaloglar yazmış. Y kuşağı dilinin neredeyse tam bir kopyası. Marianne, maddi açıdan zengin ama aile sorunları olan çok güzel ve zeki bir kızdır. En dikkat çekici karakterin ise Connell olduğunu söyleyebiliriz. Kendi cinsiyetinin -sosyal baskı, mali sıkıntılar- tuzağına düşen Connell hem savunmasız hem de tutarsızdır. Marianne’i seviyor ama onunla nasıl ilişki kuracağını bilmiyor.

Dizinin en çarpıcı yanı erkek ruhunun bastırılmasıdır. Abinin Marianne’e fiziksel ve duygusal şiddet uygulaması, annenin şiddet uğruna şiddeti normalleştirmesi bu olayların dikkat çekmesini sağlıyor. Bakımının iyi yapıldığını düşünüyorum. Bu iki nispeten yavaş hikâye, zaman zaman bazı sinir bozucu ayrıntılar içeriyor, ancak genellikle eğlenceli bir gösteridir. Oyunculuk, sahneler, replikler ve şarkılar tek kelimeyle harika olmuştur. Karakterlerin psikolojisini anlamak ve iç dünyalarını keşfetmek istiyorsanız, bu seri tüm bunları ve daha fazlasını sunuyor. Kendisinden parçalar oraya buraya dağılmış durumdadır. Karakterlerin iç mücadeleleri, söyleyebildikleri ve söyleyemedikleri sözler, imkânsızlıklar ve mesafe duygusu iyi işlenmiş. Hiç sevilmeyeceğini düşünen bir kız ve onu seven bir okul çocuğu… Pastoral ve pitoresk manzarasıyla izleyiciyi büyüleyen bir dizi. Başlamaya karar verirseniz, derinden etkileneceğinizden emin olabilirsiniz.

Normal People Dizisinin Gerçekleri

Paul Mescal tarafından hayata geçirilen Connell’in kolyesi, karakter tanımlayıcı bir takıya dönüştürüldü. Hiç boynundan çıkarmadığı gümüş kolyeye benzer bir kolyeyi satışa çıkardılar. Kolyeyi almak için çekiliş katılımcılarının bağışlarından toplam 62.000 £ toplandı. Bu para ile de burs verildi hatta bursu kazanan öğrencinin adı dizide okunuyor, ancak adı geçen bir isim, dizinin dayandığı roman hakkında olumlu bir eleştiri yazan David’in adını taşıyan David Sexton. Bunun bir Sexton’a referans olduğunu düşünenler oldu. Sexton, makalesinde Sally Rooney’nin romanlarının Man Booker Ödülü’nü hak ettiğini savunmuştu.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.