Teknoloji Haberleri

Google Keşfet Sekmesi Özelliği Geliyor! Google Ana Sayfası Tamamen Değişiyor


Google keşfet sekmesi özelliği geliyor! Pek çok sosyal medya platformunda karşımıza çıkan keşfet özelliği, çoğu anda zamanın nasıl geçtiğini anlamamızın bile önüne geçebiliyor.

Sonsuz akış, bize göre hazırlanmış olan özel akış derken kendimizi bir anda Keşfet sayfasının girdabına kapılmış olarak bulabiliyorduk.

Keşfet sekmesi özelliği ile söz konusu girdaba bir yenisini daha eklemek istiyor olacak ki, ana sayfasında akış alanı oluşturmak için kolları sıvamış durumda. Pek çok haber niteliği taşıyan ve gündemde olan paylaşımların yer almasının yanı sıra, kişiselleştirilmiş olan ana sayfa akışı ile size hitap eden paylaşımlarla henüz arama ekranında iken içeriklere ulaşmanızı sağlamayı hedeflemekte.

Google Keşfet Sekmesine Sahip Arama Motoru Oluyor

Keşfet sekmesi, arama motorlarında ilk defa görülen bir güncelleme değil ancak arama motoru devi olarak da karşımıza çıkan Google tarafından bu denli bir güncellemenin getirilecek olması, keşfet akışının aslında kullanıcı deneyimini ne kadar etkilediğini gözler önüne seriyor.

Google keşfet sekmesi özelliği ile birlikte pek çok içerik henüz arama yapma alanında görüntülenebilecek. Arama yapmak için kullanılan arama çubuğunun altında yer alacak olan içerikler Google hesabınızın açık olması durumunda kişiselleştirilmiş olarak, tamamen size özel bir şekilde gösterilebilecek.

Gösterilmesi muhtemel olan içerikler ise;

  • Bulunduğunuz konuma göre hava durumları ve hava haberleri,
  • Güncel borsa akışları,
  • Güncel maç skorları ve akışları,
  • Gündemde olan ve en çok okunan haberler,
  • Sizin akışınıza özel olarak hazırlanmış olan haberler,
  • Kimi önemli ve bilinmesi gereken Google güncellemeleri.

Gibi içeriklerin söz konusu keşfet alanında paylaşılması bekleniyor. Özellikle haber konusunda, henüz bir haber sitesi araması gerçekleştirmeden Google verilerine göre en çok okunan ve gündemde olan haberlere henüz ana sayfa içerisinde iken erişebilme durumunuz bulunuyor.

Bing gibi arama motorları tarafından geçmişten beri kullanılan bu özellik, kişiselleştirilebilir akış sayesinde daha da dikkat çekici bir hâl alıyor.

Google Keşfet Sekmesi Özelliği Hindistan’da Test Ediliyor

Google, güncelleme yayınlamadan önce Pilot olarak seçtiği ülkelerde özelliği test ederek gelecek olan geri dönüşlere göre güncellemeler ve olası hataların önüne geçmeyi hedefliyor.

Ülkemizde ve kimi yurt dışı ülkelerinde kullanıma açılmamış olan özellik. İlk olarak Hindistan’da karşımıza çıkıyor.

Google keşfet sekmesi özelliği, Hindistan konumunda bulunan neredeyse tüm kullanıcılara geldi. Global çapta kademeli olarak diğer kullanıcılara da gelmesi beklenen özellik;

  • Sonsuz kaydırma,
  • Kişiye özel akış,
  • Yazılı haberlerin yanı sıra geliştirmeler ile YouTube videoları gösterme,
  • Favorilerinize ekleyebileceğiniz hisseler ile borsa haberlerine erişme.

Gibi özellikleri de sunacak. Özellikle Google sekmesini açtıktan sonra ne arayacağınızı bilemiyorsanız keşfet sekmesinin varlığı kimi zaman hayat kurtarıcı olabilir. Bing gibi tarayıcılarda hali hazırda bulunan özellik, Bing’ gibi kapatılabilir durumda olacak mı henüz bilinmiyor.

Zira kimi kullanıcılar Bing arama motorunda da bu özelliği sevmiyor ve kapatarak kullanıyordu.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.