TeknolojiTeknoloji Haberleri

Google’ın ‘Ses Amplifikatörü’ Android uygulaması gürültülü alanlarda daha iyi duymanıza yardımcı olur

Dünyada değişen derecelerde işitme kaybı olan milyonlarca insan var, ancak modern teknoloji, bu problemi cebimizdeki cihazlarla çözecek bazı araçlara sahip olduğumuz anlamına geliyor. Örnek olarak: Google, başka türlü mücadele edebileceğiniz durumlarda konuşmayı duymayı kolaylaştırabilen ‘Ses Amfisi named adlı bir uygulamaya sahiptir.

Bu uygulama Şubat ayından bu yana uygulanıyor, ancak bugün küçük bir güncelleme aldı ve bunun farkında olamayacak kişiler için vurgulanmaya değer olduğunu düşündük.

Uygulama, gereksiz sesleri azaltırken ortamdaki sesleri incelemek ve konuşma ile ilgili frekansları geliştirmek için telefonunuzu veya kulaklığınızın mikrofonunu kullanır. Bunu, gürültülü bir restoranda sohbetleri duymak veya ses seviyesini yükseltmek zorunda kalmadan TV’de daha net bir şekilde iletişim kurmak için kullanabilirsiniz.

Uygulama, gürültüyü ne zaman aktif olarak algıladığını gösteren bir görselleştirmeye sahiptir ve ses azaltma düzeyini seçerken konuşma geliştirmesinin gücünü ve inceliklerini ayarlamanıza olanak tanır. Herhangi bir kablolu kulaklığı gürültü önleyici kulaklıklara dönüştürmek gibi bir şey.

Kullanmak için uygulamanın en son sürümünü Play Store’dan indirip, başlatıcınızdan uygulamayı seçin. Oradan konuşma seviyelerini, gürültü azaltmayı ve telefonunuzun mikrofonunu veya kulaklıklarınızı kullanıp kullanmadığınızı özelleştirebileceksiniz.

Tek uyarı, şu anda uygulamanın yalnızca kablolu kulaklıklarla çalıştığı yönünde. Hem 3.5mm hem de USB-C kulaklıklar gayet iyi, ancak muhtemelen gecikme sorunları nedeniyle Bluetooth çalışmıyor. Umarım, Bluetooth teknolojisi AptX Low Latency gibi teknolojilerle geliştikçe Google’ın gelecekte ekleyeceği bir şeydir.

Hem işitme engelliler hem de zaman zaman anlaşılırlığı artırmak isteyenler için yararlı bir araçtır. Herhangi bir telefonla Android 6.0 veya daha yeni bir sürümle çalışır ve buradan Play Store’dan indirebilirsiniz.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.