Teknoloji Haberleri

Microsoft Edge Güvenli Şifre Hizmeti İçin Hazırlanıyor! Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Şifrelerin Zorluk Seviyesine Bağlı Olarak Sınıflandırma Olacak


Microsoft Edge güvenli şifre hizmeti ile kullanıcıların daha güvenli şifreler oluşturmasını hedefliyor.

Bunun yanı sıra, hali hazırda kullanımda olan şifrelerin de ne kadar güvenli olduğunu göstererek kullanıcıların daha güvenli şifrelere geçmesini hedefliyor.

Microsoft, pek çok güncelleme üzerinde çalışarak Edge tarayıcı ile birlikte Microsoft İnternet Explorer’in bıraktığı kötü imajı temizlemeyi bir nebze de olsun başarabilmiş durumda.

Kendini diğer tarayıcılardan ayırarak yüksek performans, düşük güç tüketimi ve düşük RAM tüketimi gibi detaylar ile her sisteme uygun hale gelmesi yeterli değilmiş gibi. Bir de üzerine kullanıcı güvenliğini direkt olarak arttıracak önerilerde de bulunacak.

Şifrelerin Zorluk Seviyesine Bağlı Olarak Sınıflandırma Olacak

Güvenli şifre seçiminin önemi gelişen teknoloji ile birlikte her kullanıcı tarafından oldukça iyi şekilde bilinir hale geldi. Öyle ki, kimi web siteleri artık şifrelerin ne kadar güvenli olduğunu kayıt aşamasında söylüyor. Peki ya kayıt aşamasından sonra ki kontroller?

Microsoft Edge, klasik şifre oluşturma düzenlerinin yanı sıra geniş Veri Tabanı desteği ile birlikte de kullandığınız şifrelerin ne kadar güvenli olduklarını sizlere söyleyecek. Henüz gelmemiş olan bu özellik, ilerleyen güncellemeler de tüm kullanıcılar için kullanılabilir durumda olacak.

Üç Farklı Zorluk Seviyesi Bulunuyor;

  • Kolay,
  • Orta.
  • Zor.

Zorluk seviyesi açısından üç’e ayrılan şifreler. Kullanıcıların yeni oluşturduğu veya hali hazırda oluşturup, Edge sistemine güvenerek şifrelerini kaydettiği durumlarda ne kadar güvenli olduğunu gözler önüne serecek.

Tüm Web Siteler ile uyumlu olması için ekstra çalışma yapan Microsoft, Edge kullanıcılarının bu özellik ile internet ortamında bulunan ve şifre gereksinimi taşıyan her site de kullanım sağlamasını ve güvenlik düzeylerini arttırmasını hedefliyor.

Güçlü Şifre Oluşturmak Nedir? Birkaç Adımda Güçlü Şifre Oluşturmak

Güçlü şifre oluşturmak kişisel verilerin güvenliği açısından son derece önemlidir. Verilerinizin kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilmesi belki de unutmayacağınız maddi/manevi sorunlara neden olacaktır.

Microsoft Edge Güvenli Şifre Hizmeti güncellemeleri de tam olarak bu nedenle ortaya atılmış durumda.

Güçlü şifre oluşturmadan önce bilgisayarınızın güvenliğinden tam olarak emin olmalı. Açık ağ sistemlerine bağlı olmadığınızdan emin olmalı. Kayıt olmak istediğiniz web sitelerinde SSL sertifikasının olduğundan emin olmalısınız.

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur, Güçlü şifre oluştururken nelere dikkat etmek gerekir;

  • Şifrelerinizi daha önce kullandığınız şifrelerden farklı seçin, kötü niyetli kişiler aynı e-posta ve şifre bilgileri ile farklı sitelerde de hesabınıza erişim sağlamayı deneyecektir.
  • 8 Karakter uzunluğundan daha uzun şifreler belirlemek için çaba gösterin.
  • “?, @, !, #, %, +, -, *, %” gibi ve web sitelerin izin verdiği başka karakterler gibi karakterleri şifrelerinizin arasına serpiştirerek daha güçlü şifreler oluşturmaya çalışın.
  • Büyük harf ve küçük harfleri bir arada, karışık şekilde yerleştirin.
  • Kişisel bilgiler, yani: Ad, Soyad, Yaşanan ilin plaka kodu, Evcil hayvan isimleri, Sevdiğiniz insanların bilgileri. Gibi bilgileri şifre oluştururken kullanmayın.
  • Sıralı şifreler yani “123456789” veya “123654789” gibi şifreler kullanmaktan kaçının.
  • Şifre oluştururken boşluk kullanmanıza izin veren sitelerde mümkün olduğunda boşluk kullanmaya özen gösterin. Facebook, Instagram, Twitter gibi platformlar şifrelerde boşluk bırakmaya izin verdikleri gibi, boşluk bırakmayı da oldukça tavsiye ediyorlar.

Güvenli şifre oluşturmanın yanı sıra, Microsoft Edge sisteminin de üzerinde çalıştığı. Benzer şekilde, benzer algoritmalar ile çalışan şifre denetim araçlarını kullanarak şifrelerinizin ne kadar güvenli olduğunu anında test edebilirsiniz.

Şifre güvenliği testi aracına ulaşmak için Buraya Tıklayın.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.