Teknoloji Haberleri

Scooter Kullananlar Dikkat! İki Yeni Yasak Kararı Alınabilir? Scooter Kullananlara Yeni Yasaklar Nelerdir?

Scooter Kullanıcılarına İki Yeni Yasak Daha Gelebilir!


Son zamanlarda artan ve ulaşımı kolaylaştıran Elektrikli Scooter ulaşım araçları, yeni yasaklar ile karşı karşıya. Scooter kullananlara yeni yasaklar nelerdir?

Son zamanlarda kullanım oranı artmış olan Scooterlar, trafik sorununa çözüm olarak görülmekte. Her ne kadar çözüm olarak görülüyor olsa da kullanım sonrasında yapılan yanlış parklar pek çok engele neden olmakta.

Özellikle tek kullanımlık Scooter hizmeti veren firmaların yol açtığı park sorununa karşı alınabilecek yeni önlemler yolda.

Geçtiğimiz günlerde, yanlış park edilen ve park edilmemesi gereken alanlara park edilen Scooterlar belediyeler tarafından toplanmaya başlanmıştı.

Sadece bu değil, Scooter, bisiklet gibi ulaşım araçlarını kullanırken giyilmesi gereken Reflektörlü yelek şartları da bulunuyordu. Ancak, söz konusu yasaklara iki yeni yasak daha eklenebilir durumda.

Scooter Kullanıcılarına İki Yeni Yasak Daha Gelebilir!

Aktif Scooter kullanımı sağlayan ve toplu taşımadan, taksiden çoğu zaman daha hızlı olan bu araçlar. Her ne kadar inovatif çözümler olarak görülüyor olsa da bilinçsiz kullanım sonrasında yeni sorunlara neden olabiliyor.

Hız sınırlarına uyulmaması, kullanıcı kapasitesinin üzerinde kullanım zaman zaman taşınan yükler. Söz konusu Scooter ulaşım aracının daha tehlikeli bir hal almasına neden oluyor. Kaldırımların işgal edilmesi de hem işletmeler hem yayalar için kabul edilebilir bir durum değil.

Yeni gelecek yasaklar ile birlikte Scooter kiralama firmalarına ait olan Scooterlarda bazı düzenlemeler görmek mümkün durumda olacak.

150 Dolar maliyet ile birlikte Scooterlara eklenecek olan yeni sensörler ile birlikte artık;

  • İki kişilik kullanımlar son bulacak, sensör sayesinde binilen kişi sayısı tespit edilecek.
  • Hız sınırı uydudan kontrol edilecek, aşım durumunda kademeli olarak hız düşümü sağlanacak. 25 Km/h sınırı ardından 5Km/h sınırına düşürülecek olan Scooterlar hepsinin sonunda tamamen duracak seviyeye getirilebilecek.

Uydu üzerinden haberleşen sensörler ile birlikte Scooter hız kontrolü ve kişi sayısının aşımı kontrol edilebilecek. Kişi sayısı dışında, yük taşıma gibi faaliyetlerin de önüne geçilerek Scooter kullanımının daha sağlıklı bir hal alması hedefleniyor.

Tüm bunların dışında, kişisel Scooter sahiplerini ilgilendiren Park yasakları ve Reflektörlü yelek giyme şartları da son hız uygulanmaya devam ediyor.

Reflektörlü Yelek Giymemenin Cezası Nedir?

Üzerine gelen ışıkları yansıtarak giydiği kişinin trafikte fark edilmesine imkan sağlayan reflektörlü yelekler son düzenleme ile birlikte zorunluluk haline getirildi. Scooter sürücleri, bisiklet sürücüleri, paten ve benzeri ulaşım araçlarını kullanan kişilerin Reflektörlü yelekler ile trafikte fark edilir hale gelmesi gerekmekte.

Scooter sürücüleri için yeni yasaklar kapsamında yapılan Reflektörlü yelek denetiminde kişi başı 196TL olacak şekilde ceza uygulanması gerçekleşmiş durumda. Ancak, gelecek olan yeni ceza düzenlemeleri ile birlikte cezaların caydırıcı olması için artışa gidilmesi mümkün gibi gözükmekte.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı Yeni Kararları Tartışıyor

Ulaştırma ve haberleşme bakanlığı, yeni kararlar ile birlikte Scooter kullanıcılarının kural ihlallerinin önüne geçmeyi planlıyor. Her ne kadar kişisel kullanım Scooterlar yeni düzenlemelerden muaf kalacakmış gibi gözüküyor olsa da hız sınırı uygulaması ve reflektörlü yelek uygulaması hepsi için geçerli durumda olacak.

Alınması planlanan yeni kararlara göre iki yeni farklı yasak geliyor. 50 Km/h ‘in üzerine çıkılmasını engelleyecek olan yasak ile birlikte Scooter ulaşım aracının tek kişilik olmasını sağlayacak olan yasak.

Scooter kiralama uygulamalarında değişikliklere gidilmesine neden olacak gibi gözüküyor. Uygulamalar üzerinden kiralanan ve anında kullanılabilen Scooter sistemlerini konu alan yasak düzenlemesi. Daha sağlıklı ulaşım ve trafik hedeflerini yerine getirmeyi amaçlıyor.

Bunların yanı sıra, kaldırımlarda ve araç aralarında Scooter sürme konusunda da düzenlemeler düşünülmekte ve uygulamaya hazırlanmakta.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.