Webmaster

GTMetrix Nedir? Nasıl Kullanılır?


GTMetrix, web sitelerinin performanslarını ölçmek için kullanılan araçlardan biridir. Kanada merkezli GT.net tarafından geliştirilen ve 2009 senesinden bugüne sıklıkla tercih edilen araç, web site performans ölçümü ardından rapor sunmaktadır. Aracı kullanmak için aracın remi web adresi üzerinden kayıt adımlarını gerçekleştirmek ve ardından web sitesi URL’si için testi başlatmak gerekir. Bu içeriğimizde GTMetrix ne işe yarar, nasıl kullanılır, ücretli mi, ne avantaj sağlıyor, ona benzer başka araçlar var mı? sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

GTMetrix Ne İşe Yarar?

GTMetrix, Webmaster aracı olarak da adlandırılan bir performans programıdır. Kısacası bu programı SEO ölçüm cihazı olarak düşünebilirsiniz. Bir internet sitesine yönelik en büyük beklentilerden biri olan hızın ve diğer parametrelerin ölçümü GTMetrix ile yapılabilmektedir. Araçla yapacağınız ölçüm ardından edineceğiniz rapor sayesinde, problemleri görmek ve bunlara engel olacak çalışmaları yürütmek mümkün hale gelir. Aracın sunduğu rapor iyileştirmeler için bir yol gösterici harita olurken, sitenin optimizasyonunu sağlarken doğru noktalara temas etmeyi sağlar.

GTMetrix Ücretli mi?

GTMetrix ücretli şekilde hizmet sağlayan bir araçtır. SEO ve site hızı ölçüm araçlarının geniş bir kısmı ücretli olarak kullanılır. GTMetrix’e gerekli kullanıcı kaydını yapan ve ücreti karşılayan kişiler web sitelerinin hız ve performanslarına dair ölçüm yaparak, rapor edinebilirler.

GTMetrix Avantajları Nelerdir?

GTMetrix aracının sunduğu avantajlar aşağıdaki şekildedir:

 • GTMetrix kullandığınızda, web sitesini geliştirmek için gerekli olan tüm iyileştirme faaliyetlerini rapor üzerinden görüntüleyebilirsiniz.
 • Bu araç sayesinde web sitenizin neden yavaş olduğunu öğrenebilir, ek olarak web sitenizin hızını yükseltmek için yapmanız gerekenin ne olduğuna dair bilgi alabilirsiniz.
 • GTMetrix ile performans ölçümü yaptığınızda, sitenizdeki performansı yüksek alanları yeşil renkte görüntülersiniz. Orta performansa sahip olan bölümler sarı, düşük performansa sahip alanlar ise kırımız renkte görüntülenir. Bu sayede iyileştirmeye gerek olmayan alanları kısa sürede tespit edersiniz.
 • Bilindiği gibi SEO uyumlu site için kritik özellik hızın yüksek olmasıdır. GTMetrix hız problemlerini tespit eder ve açıkça gösterir.

İlgili avantajları sunan aracın kullanım adımları ise oldukça pratiktir.

GTMetrix Nasıl Kullanılır?

GTMetrix kullanmak için öncelikle aracın resmi web adresi olan gtmetrix erişim sağlamanız gerekir. Ardından izlenecek adımlar şu yöndedir:

 • Araç adresine giriş ardından hesap oluşturma menüsüne erişip, hesap açılışı sağlanır.
 • Hesap açılışı ve ücret ödeme işlemleri ardından platformun ana sayfa bölümünden arama çubuğu görüntülenir.
 • Bu arama çubuğuna performansı test edilmek istenilen web sitesinin URL’si yapıştırılmalı ve sorgulama butonuna tıklanmalıdır.
 • Tarama işlemi başladığında ekrana “loading” yazısı yansır.
 • Ekran üzerinden sizinle server ve tarayıcı bilgileri paylaşılır.
 • Dakikalar ardından tarama işlemi tamamlanmaktadır. Bu kapsamda rapor sayfasına otomatik yönlendirme yapılır.
 • GTMetrix raporu üzerinden site hızı, genel hız skoru, toplam sayfa boyutu, site yüklenirken geçen süre ve daha fazlası hakkında bilgi edinilir.

Rapor iki bölüme ayrılmış şekilde ekrana gelmektedir. Site hızınız düşükse, raporun “Type” bölümünden site hızının neden düşük olduğunu öğrenebilirsiniz. GTMetrix raporu içerisindeki “Prıorıty” bölümünden ise siteyi iyileştirmek için öncelikle nelerin yapılması gerektiğini anlayabileceğiniz önem skalasını görüntüleyebilirsiniz.

GTMetrix Benzeri Araçlar Neler?

GTMetrix, özellikle pagespeed ölçümünde kullanılan ve web sitesine yönelik SEO çalışmalarını düzenlemek için güçlü bir rapor sunabilen araçlar arasındadır. Bu araca benzer diğer araçlar PageSpeed Insight ve Pingdom olarak bilinirler. PageSpeed Insight, Google’ın kendi hız testi aracıdır ve GTMetrix ile aynı işlevlere sahiptir. Pingdom ise 14 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanabileceğiniz, web sitenizin hızını iyileştirmek için neler yapabileceğinizi size gösteren bir araçtır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.