AndroidApple & İosBilgisayar GenelMobil Alemi

Her Koşulda Bilgisayar Diyenlere: Gameloop

Gameloop Nedir?


İçinizde mobil üzerinden oynamış olduğunuz oyunları bilgisayar üzerinden oynamak gibi bir istek hissi bulunuyorsa bunun mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Öncesinde ismini reklam amaçlı vermediğimizi belirtilerek BlueStack uygulaması ile bu mümkün hâle geliyordu ancak hem uygulamanın kronik sorunları hem de iyi bir sistem istediği gerekçesiyle gameloop sayesinde rafa kalktığını bildirmek isteriz.

Bluestack her ne kadar ilk tanıştığımız android emülatörlerinden biri olsa da kendisi ile güzel bir şekilde ayrılıp adını maziye almamız gerekiyor. Çünkü; denildiği gibi teknoloji günümüzde “Yeni, eskiyi siler.” mantığı ile çalışıyor. Sizleri götürmüş olduğumuz maziden günümüze davet ederek mobil oyunlarını bilgisayarda muazzam optimize bir şekilde çalıştıran gameloop ile tanıştırmak istiyoruz. 2022 yılı Nisan ayı itibariyle 60 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan bu emülatör gün geçtikçe tahtında yalnızlaşmaya ve rakiplerini daha da zirveden takip etmeye devam ediyor.

Gameloop Nedir?

 

Çin menşeili Tencent şirketi tarafından geliştirilen ve yayımlanan bir android emülatörüdür. Bu şekilde bir tanımın sıkıcı ve genel geçer olduğunun farkında varınca sizlerle oyuncu dilinde konuşmaya karar kıldık. Gameloop, yalnızca windows işletim sistemlerinde çalışmasına karşın mobil oyunlardaki boyutlara nazaran 2 veya 3 katı daha fazla yer kaplıyor. Bu durumun bilgisayar konforunda mobil oyun oynamak isteyenleri rahatsız edeceğini düşünmüyoruz. Yalnızca Windows işletim sistemlerinde çalışıyor olmasının en belirgin sebebi emülatörün Microsoft bünyesinde bulunan DirectX sistemi ile çalışıyor olmasıdır. Ancak yine de benim MacOS işletim sistemine sahip bir bilgisayarım var ve gameloop kullanmak istiyorum diyorsanız bu durum sizi oldukça zorlayacak olsa da sanal makine kurarak gameloop indir seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Gameloop emülatörünü kullanmak için Tencent şirketinin resmî verilerinde bulunan bilgisayarlara önermiş olduğu minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini aşağıdaki şekilde sizlerle paylaştık.

GameLoop Minimum Sistem Gereksinimleri

GameLoop kullanmak isteyen oyuncuların minimum aşağıda belirtilen sistem gereksinimlerine sahip olması gerekir. Düşünüldüğü zaman günümüzde en basit sistemin bile aşağıdaki gereksinimleri karşılacağı kanaatindeyiz.

 • İşletim Sistemi: En düşük sürüm olarak Windows 7, orta sürüm olarak Windows 8.1 ve Windows 10 (64 Bit)
 • İşlemci: Intel ailesinde Core i3 560 3.3 GHz ve AMD ailesinde ise Phenom II X4 945 3.0 GHz
 • Bellek: 3 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA  yonga seti olarak GeForce GTX 460 ve AMD yonga seti olarak Radeon HD 587
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Depolama: 1 GB depolama alanı

GameLoop Önerilen Sistem Gereksinimleri

Gameloop emülatörünü daha optimize ve daha hızlı çalıştırmak istiyorsanız aşağıda belirtilen sistem gereksinimlerini karşılamanız halinde emülatörde herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyoruz.

 • İşletim Sistemi: En düşük sürüm olarak Windows 7, orta sürüm olarak Windows 8.1 ve Windows 10 (64 Bit)
 • İşlemci: Intel Core i3 2.6 GHz
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660
 • Bellek: 4 GB RAM
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Depolama: 1 GB depolama alanı

Gameloop Pubg Mobile

 

Gameloop Pubg Mobile oyununu emülatörüne eklemesiyle ses getirmiş ve aktif bulunan 60 milyon kullanıcısının büyük bir bölümünü Pubg Mobile oyuncularına borçlu kalmıştır. Hali hazırda 100 milyondan fazla aktif indirmesi bulunan ve neredeyse oyuncu grubunun DNA’sına kadar işlenmiş olan pubg mobile oyunu bir de gameloop emülatörüne eklenince iyiden iyiye oyun listesinin birincil ekipmanı haline gelmiştir. Gameloop pubg oyunu için sürekli olarak emülatör güncellemesi yapmakta ve optimizasyon iyileştirmelerini oyuncuların taleplerine göre yapmaktadır. Oyunu nasıl gameloop üzerinden oynayacağınızı ve ne şekilde indirme işlemlerini gerçekleştirebileceğinizi aşağıda sizler için maddeler halinde anlattık.

 • İlk olarak emülatörün resmî sitesi olan ve oyunun indirilebileceği “https://www.gameloop.com/game/action/pubg-mobile-on-pc” adresine tıklıyoruz.
 • Ardından basitçe “Download” butonuna tıklayarak önce emülatörü indirip kuruyoruz ve ardından Pubg Mobile oyununu indirmesi ve yüklemesi için beklemeye geçiyoruz. Vermiş olduğumuz linkte sitenin İngilizce dilinde olması sizi endişelendirmesin emülatör indiği andan itibaren Türkçe olarak karşınıza çıkacaktır.
 • Emülatörün kurulumu ve oyunun yüklenmesi tamamlandıktan sonra kolayca Gameloop kütüphanenizi ziyaret ederek yüklenmiş olan Pubg Mobile oyununu başlatabilirsiniz.

Oyunun emülatör içerisindeki güncel sürümü 1.9.0 sürümü olup en son 2022-03-23 tarihinde güncelleme almıştır. Bu şu demek oluyor ki; oyunu ve emülatörü yalnızca vermiş olduğumuz resmî site linkinden indirin. Aksi takdirde bağımsız sitelerde bulunan “pubg mobile indir gameloop” ibareleri altında bulunan oyunun eski sürümünü indirebilir ve güncellenmiş olan optimizasyon iyileştirmelerinden faydalanamayabilirsiniz.

Gameloop Brawl Stars

 

Öncelikle ortalarda gezinen bir söylentiye son vermek gerekirse; Brawl Stars oyununun GameLoop emülatöründen kaldırılmadığını söylemek istiyoruz. Yapmış olduğumuz incelemeler neticesinde resmî sitede brawl stars oyununun bulunmadığına rastladık ancak bu durum emülatör içerisinde söz konusu değil. GameLoop Brawl Stars oyununu 10.09.2021 tarihinden önce emülatörlerine kurmuş olan oyuncular için herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak aynı durum belirtilen tarihten sonra oyunu indiren ve yeni indirecek olanlar için geçerli değil. Oyun her ne kadar GameLoop emülatöründen kalkmasa da artık güncelleme ve optimizasyon desteğinin bulunmadığını ve manuel yükleme ile çalıştığını belirtelim. Yazımıza şu anda okuyan oyuncu okurlarımızın kendilerini şanslı hissetmelerini istiyoruz. Çünkü; bu konuda gerekli tüm araştırmaları yaptık ve Gameloop üzerinden nasıl Brawl Stars oyununu indirebileceğinizi ve oynayabileceğinizi aşağıda her zamanki gibi maddeler halinde anlattık.

 • İlk olarak emülatörün kurulumu için gerekli dosyayı resmî sitenin adresi olan “https://www.gameloop.com/tr/” linkine tıklayarak emülatörü indiriyoruz.
 • Emülatörün kurulumu gerçekleştikten sonra GameLoop’u çalıştırarak sağ üst köşede bulunan alt alta üç çizgi şeklinde beliren simgeye tıklıyoruz. Buradan “Yerel Apk Kurulumu” sekmesine tıklıyoruz.
 • Şimdi en önemli nokta olan manuel kuracağımız APK dosyasına nereden erişebileceğinizi sizin belirlemeniz gerekiyor. Yapacağınız birkaç tıklama ile Brawl Stars oyununun en güncel sürümü olan APK’sını indiriyoruz. APK dosyasını indirdikten sonra ikinci maddeyi aynen uygulayarak yerel apk kurulumunu gerçekleştiriyoruz.
 • Bu aşamadan sonra Brawl Stars oyunu artık GameLoop kütüphanemizde belirecektir. Şimdi ise yapmamız gereken tek bir adım kaldı. GameLoop emülatörünün kurulu olduğu klasöre giderek içerisindeki “Supercell” dosyasına tıklıyoruz. Dosyanın içerisinde bir not defteri oluşturarak kendi hesabınızın bulunduğu mail adresinizi yazıp kaydediyorsunuz. Aynı işlemi oyun içerisinde de supercell hesabı bağla kısmından gerçekleştirebilirsiniz. Kendi hesabı ile oynamak istemeyenler bu adımı pas geçebilir.
 • Yukarıda belirtilen aşamaları eksiksiz yerine getirmeniz halinde Gameloop emülatörü üzerinden Brawl Stars oyununu oynayabileceksiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var ki oyuna gelen güncellemeler otomatik olarak yapılmayacak. Güncelleme gelmesi halinde güncel APK dosyasını indirerek yeniden yukarıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunurken sizlere şu anda en iyi olarak gösterilen Gameloop emülatörünü tanıttık ve yazımızı sonlandırmadan önce Gameloop’un ilke edindiği 4 temel başlığa yer vermek istedik.

GameLoop Emülatörünün 4 Temel İlkesi

 

 1. Akıllı Kontrol İlkesi: Sistemler için en iyi iyileştirilmiş FPS deneyiminin sunduğu iddia ediliyor.
 2. Yüksek Performans İlkesi: AOW oyun motoru sayesinde oyunlarda maksimum performans elde ediliyor.
 3. Adil Oyun Ortam İlkesi: Oyun içerisinde hileye başvuran oyuncuların tespit edilerek oyundan men edilmesi gerçekleştiriliyor.
 4. Çok Çeşitli Oyunlar İlkesi: Oyun kütüphanesinde bulunan 1000’den fazla oyun ile çeşitliliğin sağlandığı ve gün geçtikçe artacağı söyleniyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.