Apple & İosMobil Alemi

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


İkinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Özellikle eski model bir iPhone alacaksanız dikkat etmeniz gerekenlerin listesi bir hayli uzuyor.

Elbette yeni nesil veya eski nesil fark etmeksizin bir iPhone alacaksanız bazı kriterleri göz önüne bulundurmalı söz konusu özelliklerin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı dikkat edilmesi gerekenleri kendiniz test ederek bulabileceğiniz gibi bazıları için uzman yardımı almanız gerekebilir.

Bu nedenle, İkinci el bir iPhone almadan önce bir telefoncu ile görüşüp, güven sağladıktan sonra. Kendisine alacağınız cihazı götürerek testler yapmasını isteyebilir ve cihazın alınabilir olup olmadığını sorabilirsiniz.

Peki, kendiniz İkinci el iPhone alacaksanız nelere dikkat etmelisiniz? İkinci el telefon alırken nelere dikkat edilmeli? İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İkinci El iPhone Alırken iCloud Önemli Mi?

Her şeyden önce IOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda iCloud isimli bir sistemin olduğunu ve bu sistemin büyük önem taşıdığını belirtmekte fayda var.

iCloud, bir IOS cihazın kullanılabilmesi için oldukça önemlidir. iCloud üyeliği unutulan ve hesaptan çıkış yapılamayan IOS cihazlar maalesef ki “çöp cihazlar” olarak karşımıza çıkmakta. Android telefonlar gibi olmayan IOS cihazlar, iCloud servisini aşma imkanı sunmamakta.

Bir iPhone alırken iCloud hesabından çıkış yapıldığından emin olun. Daha sonra, telefonu sıfırlayın ve yeni iCloud hesabı girmeden kurulum aşamalarının devam edip etmediğini gözlemleyin. Kurulum işlemleri devam ediyorsa İkinci el iPhone olarak alma şansını tanıyabilirsiniz.

Ancak, henüz bakılması gerekenler bitmiş değil. İkinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde verdiğimiz tüm adımları detaylıca test etmeli ve kararınızı vermelisiniz.

İkinci El iPhone Alırken Nelere Bakılmalı?

İkinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler geçmişten günümüze benzer şekilde ilerliyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni nesil iPhone cihazlarda TouchID yerine FaceID ‘nin gelmesi ile birlikte biraz olsun kontrol edilmesi gerekenler değişkenlik gösteriyor olsa da temelde kontrol edilmesi gerekenler bu şekilde;

 • Dokunmatiğini kontrol edin,
 • Ön ve Arka kamerayı kontrol edin,
 • Aramalarda, Siri de, Video kaydında ayrı ayrı olarak şekilde mikrofonları test edin,
 • TouchID veya FaceID’yi test edin,
 • Parça değişimi sekmesini kontrol edin,
 • IMEI Kontrollerini gerçekleştirin.

Temelde kontrol edilmesi gereken konular bunlar ancak söz konusu durumlar bir telefonun alınabilir olup olmadığını kesin bir şekilde gösteremez. Bu nedenle bu noktada satıcıya karşı olan güveninizin devreye girmesi gerekiyor.

Peki, dikkat edilmesi gereken konuların detayları nelerdir? Bu adımları nasıl uygulayacağız?

Dokunmatik Kontrollerini Sağlayın

İkinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan belki de en önemli konu cihazın dokunmatiğidir. Dokunmatik kontrollerini sağlamak için menülerde her noktaya dokunarak gezinti sağlayın.

Sonrasında, kamera uygulamasını açın ve kamerada ekranın bazı köşelerine tıklayın ve tıklama işleminin olup olmadığına dikkat edin.

Dokunmatikte takılmalar olup olmadığını anlamak için notlar uygulamasını açın ve parmağınız ile çizimler yapın. Alacağınız modele göre 3DTouch özelliği bulunuyorsa çizim sırasında ekrana biraz bastırın ve fırça boyutunun değişip değişmediğini gözlemleyin.

Ön ve Arka Kameraları Kontrol Edin

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir? iPhone, özellikle kameraları ile öne çıkan cihazlar olduğu için alacağınız modellerin kameralarına özellikle dikkat etmeniz gerekmekte.

Bu nedenle, almadan önce mutlaka ön ve arka kameraları kontrol etmelisiniz.

Ön kamerayı açın ve genel olarak bakın, fotoğraf çekin ve videolar çekin. Telefon, sunduğu özellikleri sorunsuz şekilde sunuyorsa arka kameraya geçin.

Özellikle OIS destekli modeller içerdiği için iPhone telefonlarda arka kameranın testleri oldukça önemlidir. Kameranın titrememesi ve ekrana tıkladığınızda odaklama yapabiliyor olması gerekmekte. Kimi iPhone modelleri kronik olarak kamera arızası içerebilmekte.

Tüm özellikleri test edin ve çalıştığından emin olun.

Mikrofonları Her Senaryoda Test Edin

İkinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan ve belki de telefonu “telefon” yapan en önemli nokta. Mikrofon özelliğinin her senaryoda çalışıp çalışmamasıdır.

Özellikle iPhone modellerinde arama, video kaydı, siri işlemleri için iki farklı mikrofon kullanıldığı için tüm testlerin yapılması gerekmekte;

 • Siri sesinizi algılamıyorsa,
 • Siri sesinizi sadece üst hoparlöre yaklaşıp konuştuğunuzda algılıyorsa,
 • Video kaydından cızırtılı sesler geliyorsa,
 • Kamera uygulamasında ses kötü ancak Snapchat gibi uygulamalarda ses normal geliyorsa.

Almaya çalıştığınız iPhone modelinin ikincil mikrofonu bozuk olabilir. Özellikle iPhone 7 ve Plus modellerinde görülebilen bu sorun, üst entegrenin değişmesi ile çözülebilir ve kronik bir sorundur.

Parmak İzi Okuyucusu veya Yüz Okuyucusunu Test Edin

İkinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer konu da telefonun FaceID veya TouchID özelliğinin test edilmesidir.

iPhone 5S modeli ile birlikte iPhone telefonlara eklenen TouchID bir dönemin en sorunlu biyometrik şifreleme özelliğiydi. Elbette ilk parmak izi okuyucusuna sahip olan telefon modeli olması bir avantaj ancak kendi kendine bozulma veya ekran değişimi sırasında bozulma durumu oldukça meşhurdu.

Bu nedenle, FaceID özelliğine kavuşmamış ve orta tuşu bulunan bir iPhone modeli alacaksanız orta tuşa tıklayın ana menüye dönüp dönmediğine diğer işlemleri yapıp yapmadığına bakın, parmak izi eklemeye çalışın. İzin verip vermediğine bakın.

Aynı işlemleri FaceID için de gerçekleştirin. FaceID entegresinde sorun yoksa bir sonraki kontrole geçebilirsiniz.

iPhone Tamir Görmüş Mü Test Edin

İkinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir başka konu ise değiştirilen parçalar ve tamir görmüş olan iPhone modelleri.

Söz konusu tamir görme kontrolü her cihaz için sağlıklı sonuç veremeyebilir. Ancak, cihaz yetkili bir Apple servisi tarafından tamir gömüş ise ayarlar alanından gözlemlemek, ne işlemi olduğuna bakmak mümkün olabilir.

Kontrol edebilmek için izlenmesi gereken adımlar;

 • Ayarlar,
 • Genel,
 • Hakkında.

Sekmesine ulaşın, karşınıza çıkacak olan bilgilendirme alanından cihazınızın tamir görüp görmediğini gözlemleyebilirsiniz. Söz konusu kontrolleri sağlayabilmek için cihazın IOS 15.2 sürümü üzerinde bir sürüme sahip olduğundan da emin olmalısınız.

iPhone Çalıntı Mı veya Kayıtlı Mı Kontrol Edin

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında IMEI testleri kesinlikle bulundurulmalı.

2024 Yılı itibari ile telefon kayıt ücretlerinin 30.000TL ve üzeri olacağı bilinen bir gerçek. Bu nedenle, bir cihaz almadan önce kayıtlı olup olmadığını veya en önemlisi, çalıntı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmekte.

iPhone modellerinde bu işlemi gerçekleştirebilmek için;

 • Telefon uygulamasını açın,
 • Arama sekmesine girin,
 • *#06# aramasını gerçekleştirin ve sonuç vermesini bekleyin,
 • Buraya tıklayın ve IMEI sorgulama ekranına giriş sağlayın,
 • Arama alanına satın almak istediğiniz telefonun IMEI numarasını girin.

Karşınıza çıkacak olan ekran, cihazın IMEI kaydının olup olmadığını veya çalıntı olup olmadığını, üzerinde arama bulunup bulunmadığını gözler önüne serecektir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, “ithalatçı yoluyla kaydedilen IMEI” ibaresinin yer alması. Pasaport sistemine kayıt edilen telefonlar Pasaport üzerine kayıt edilen yeni bir telefon olması sonrasında aktifliğini kaybedebilir.

Bunların yanı sıra, yeni nesil pasaport kayıtlarında kişilerin kendi adını kullandığını bir SIM karta sahip olması gerekmekte.

Bu nedenle, bir telefonu almadan önce mutlaka SIM kartınızı takip bir arama gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ancak, SIM kartı takma işlemini telefonun IMEI numarasını sorguladıktan sonra yani çalıntı olmadığını anladıktan sonra yapmalısınız.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.