Sosyal Medya

Instagram’da Aktiflik Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram’ın Aktiflik Özelliği Nedir? Instagram Hareket Durumu Ne İşe Yarar?


Instagram’da aktiflik kapatma işlemi, birkaç adımla birlikte gerçekleştirilebiliyor. Böylece aktifliğinizi kapatarak diğer kişilerin sizden haberdar olmalarını engelleyebiliyorsunuz. Eğer sizde Instagram aktiflik kapatma işleminin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, yazımızı inceleyebilirsiniz. Yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığını detaylıca açıklamaya çalışacağız.

Sizin de bileceğiniz üzere Instagram günümüzde en popüler sosyal medya platformlardan birisi. Günümüzde yaş fark etmeksizin birçok kişinin Instagram hesabı bulunuyor. Bu Instagram kullanıcılarının birçoğu aktiflik özelliğinden rahatsız olabiliyor. Çünkü birçok kişi en son ne zaman aktif olduklarını takipçilerinin görmelerini istemeyebiliyor.

İşte bu yüzden doğal olarak sizde bu durumdan rahatsız oluyor olabilirsiniz. Yani sizde Instagram’da aktiflik kapatma işleminin nasıl yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Instagram aktiflik kapatma 2020 dahil geçtiğimiz birçok yıldan beri yapılabiliyor. Bu işlemin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, yazımıza göz atmanızda fayda var.

Instagram’ın Aktiflik Özelliği Nedir? Instagram Hareket Durumu Ne İşe Yarar?

Instagram’da aktiflik kapatma işleminin nasıl yapıldığına geçmeden önce sizler için aktiflik özelliğinden biraz bahsetmek istiyoruz. Bu kısımda ilk olarak Instagram’ın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olduğunu tekrar hatırlatmak istiyoruz. Dolayısıyla bu platformda birçok kişinin birçok farklı amaçla hesabı bulunabiliyor.

Oldukça popüler olan bu platformda birbirinden farklı birçok özellik karşımıza çıkabiliyor. Instagram’da ki aktiflik özelliğinin WhatsApp’da ki son görülmeye benzediğini söyleyebiliriz. Sizin de bileceğiniz üzere WhatsApp’ın son görülme özelliği sebebiyle diğer kişiler en son zaman aktif olduğunuzu görebiliyorlar.

Ancak istediğiniz takdirde bu özelliği kapatarak diğer kişilerin en son ne zaman aktif olduğunuzu görmelerini engelleyebiliyorsunuz. İşte Instagram’ın aktiflik özelliği de bu özellikle aynı sayılır. Bu yüzden Instagram’da aktiflik kapatma işlemi oldukça büyük bir önem taşıyor. Çünkü aktiflik özelliği sebebiyle, mesajlaştığınız ve takip ettiğiniz kişiler Instagram’da en son ne zaman aktif olduğunuzu görebiliyorlar.

Ayrıca bu özellik sebebiyle mesajlaştığınız ve takip ettiğiniz kişiler çevrimiçi olup olmadığınızı da görebiliyorlar. Ancak Instagram’da ki aktiflik özelliğini kapattığınızda diğer kullanıcılar en son ne zaman aktif olduğunuzu veya aktif olup olmadığınızı göremiyorlar.

Instagram aktiflik kapatma 2021 dahil geçtiğimiz birçok yıldan beri yapılabilen bir işlem. Bu yüzden diğer kullanıcılar tarafından görülmek istemiyorsanız, Instagram’da aktifliğinizi kapatabilirsiniz. Instagram’da aktiflik kapatma işlemini uygulamak için yazımızdaki adımları izleyebilirsiniz.

Instagram’da Aktiflik Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram’da aktiflik kapatma işlemi, tarayıcı ve mobilde farklı adımlarla gerçekleştirilebiliyor. Bu yüzden yazımızda sizler için iki farklı yöntemi de anlatmaya çalışacağız. Böylelikle tarayıcıdan veya Instagram mobil uygulamasından hareket durumunuzu kapatabileceksiniz.  Bu işlemin tersi yani Instagram aktiflik açma 2021 işlemi içinde bu adımların tersini uygulayabilirsiniz. Instagram hareket durumunu kapatmak için yazımızın devamındaki adımları izleyebilirsiniz.

Mobil Instagram Hareket Durumu Kapatma

Instagram’da aktiflik kapatma işlemini ilk olarak mobil cihazlarınıza göre anlatmak istiyoruz. Yani telefonunuzdaki Instagram uygulamasından hareket durumunuzu nasıl kapatacağınızı merak ediyorsanız, yazımızın bu kısmındaki adımları uygulayabilirsiniz. Instagram aktifliği kapatma Android ve iOS cihazlarda aşağıdaki adımlara benzer adımlarla gerçekleştirilebiliyor.

 • Mobil Instagram’da aktiflik kapatma işlemi için ilk olarak mobil cihazınızdan Instagram uygulamasını açın.
 • Ardından son görülmeyi kapatmak istediğiniz hesaba giriş yapın ve sağ alttaki profil fotoğrafınıza tıklayarak profilinize girin.
 • Daha sonra açılan ekranın sağ üstünde bulunan üç çizgiye tıklamanız gerekiyor.
 • Bu üç çizgiye tıkladıktan sonra çıkan seçeneklerden ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayın.
 • Ardından açılan ekranda ‘Gizlilik’ seçeneğine tıklamalısınız.
 • Sonrasında karşınıza gelen seçeneklerden ‘Hareket Durumu’ seçeneğini bulun ve tıklayın.
 • Açılan ekranda ‘Hareket Durumunu Göster’ diye bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneği aktifleştirdiğinizde kullanıcılar en son ne zaman aktif olduğunuzu görebilirler. Bu yüzden diğer kullanıcıların en son ne zaman aktif olduğunuzu görmemeleri için bu seçeneği etkisiz hale getirmelisiniz.

Tarayıcıdan Instagram Hareket Durumu Kapatma

Tarayıcıdan Instagram’da aktiflik kapatma işlemi birkaç adım sonrasında kolayca yapılabiliyor. Basitçe açıklamamız gerekirse bu işlemi tarayıcıdan Instagram’a giriş yaparak ayarlar kısmından halledebiliyorsunuz.

 • Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak tarayıcınızdan Instagram web sitesine girin.
 • Ardından hesabınıza giriş yaparak sağ üstteki profil resminize tıklayın.
 • Sonrasında çıkan seçeneklerden ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayın.
 • Ardından karşınıza gelen ekranın sol kısmındaki ‘Gizlilik ve Güvenlik’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
 • Daha sonra açılan ekranda “Hareket Durumu” diye bir kısım göreceksiniz. Bu kısmın altındaki ‘Hareket Durumunu Göster’ yazısının yanındaki kutucuğun işaretli olmaması gerekiyor. Eğer bu kısım işaretli olursa diğer takipçiler en son ne zaman aktif olduğunuzu görebilirler. Bu yüzden bu kutucuğa tıklayarak işareti kaldırabilirsiniz. İşareti kaldırdıktan sonra aktiflik kapatma işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Instagram’da aktiflik kapatma işlemi tarayıcıdan ve mobil cihazlardan basitçe bu şekilde yapılabiliyor. Sizde bu işlemleri uygulayarak diğer Instagram kullanıcılarının aktif olup olmadığınızı veya en son ne zaman aktif olduğunuzu görmelerini engelleyebilirsiniz.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.