Apple & İos

iOs 14 ile Gelen Yeni Özellikler

Teknoloji dünyasında söz sahibi olan Apple şirketi son olarak iOs 14 güncellemesi ile ses getirdi. Her sene düzenli olarak gerçekleştirdiği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda yeni özellikleri duyurdu. Kullanıcılar tarafından oldukça merak edilen bu yenilikler artık uygulamaya hazır haldedir. Kullanılan cihazlarda yapılacak güncelleme yüklemeleri ile farklı özelliklerden faydalanmak mümkün olmaktadır. Yazımızda sizlere gelen yeni özelliklerden bahsedeceğiz.

 

Apple 14 Güncelleme Ne Zaman Gelecek?

Apple tarafından merakla beklenen WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) gerçekleştirildi. Önceki senelerde olduğu gibi teknoloji şirketi burada gelecek yenilikleri duyurdu. Gelenek haline gelen bu durumu salgın söz konusu olsa da bırakmadı. Oluşturulan farklılıklar neticesinde kullanıcılar birçok farklı durumla karşı karşıya kalacaktır. Şu ana dek elde edilen kullanıcı yorumları ise olumlu yönde olmaktadır.

 

iOs 14 beta güncellemesi yurt dışında kullanıma açık hale geldiği andan itibaren ülkemize ne zaman geleceği merak konusu oldu. Mevcut güncelleme 16 Eylül Çarşamba itibari ile indirmeye hazır hale geldi. Bireyler kullandığı telefonların ayarlar kısmına girerek güncellemeyi indirebilmektedir. Birkaç saat süren indirme neticesinde geliştirilen yenilikleri denemek kişilerce artık mümkün olmaktadır.

 

iOs 14 Hangi Cihazlara Uyumlu?

 

Şirketler satışa sundukları cihazlar üzerinde belirli ayarlar sunmaktadır. Sunulan bu durumlar zaman içerisinde kullanışsız hale gelebilmektedir. Kullanıcıları kendilerine daha bağlı tutabilmek ve aynı zamanda cihazların kullanılma ihtimalini arttırmak adına güncellemelere başvurmaktadır. Oluşturulan güncellemeler neticesinde teknik aksaklıklar giderilirken çoğu zaman yeniliklerde getirilmektedir. Temelde şirketin marka değerini arttırmak ve kullanıcı memnuniyetini arttırmak yatmaktadır.

Getirilen güncellemeler ise çoğu zaman tüm modellere gelmemektedir. Çoğu zaman son zamanlarda çıkan cihazlara güncellemeler eklenmektedir. iOs 14 özellikleri de:

 • iPhone 12 modelleri,
 • iPhone 11 Pro ve Pro Max,
 • iPhone XS ve XS Max,
 • iPhone XR,
 • iPhone X,
 • iPhone 8-7 ve 6 modelleri ile
 • iPhone SE cihazlarına güncelleme geldi.

Cihazlar arasında iPhone 12 diğerlerinden farklı olarak fabrikadan direkt olarak güncelleme yüklü olarak satışa sunulacaktır.

 

iOs 14 Güncellemesinde Neler Var?

 

Kullanıma hazır güncellemeler ile kullanıcılar değişik noktalarda yeniliklerle karşı karşıya kalmaktadır. iOs 14 özellikleri incelendiğinde:

App Library (Kütüphane Düzeni)

Hayatında düzeni seven bireyler adına şüphesiz en güzel özellik App Library olmaktadır. Telefon uygulamaları birbiriyle ilişkisi, rengi gibi çeşitli faktörler neticesinde gruplandırılmış bir şekilde bir arada tutulabilmektedir. İhtiyaç duyulan uygulamayı tüm sayfada aramak yerine belirlenmiş kütüphane bölümünde direkt bulmak mümkündür. Zaman kaybını engelleyip hızlı hareketi sağladığı gibi görsel açıdan da hayal gücüne göre değişiklik sağlayabilmektedir.

 

App Clips: Online Cüzdan Fırsatı

Günümüzde birçok işlemi internet ve cep telefonları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Son zamanlarda geliştirilen dokunmatik ödeme dünyasına Apple kullanıcılara güzel bir fırsat sunmaktadır. Yanınızda cüzdanınız olmasa bile desteklenen alanlarda App Clips sayesinde ödemeler yapabilir. Teması en aza indirdiğimiz bu günlerde oldukça kullanışlı olacağa benziyor. Ödeme sağlanacak alanda bu uygulamayı açarak ekranı okutmanız ödeme için yeterli olacaktır.

Kişisel Widget Özellikleri

iOs 14 beta güncellemesi ile Apple rakip firmasında bulunan Widget özelliğini sonunda getirdi. Ana ekranda kişiler bir uğraşa girmeden hava durumu, harita, haber ve takvim gibi çoğu duruma ulaşabilmektedir. Üstelik widgetlar kişiselleştirmeye açık olduğundan hayal dünyasına göre çeşitlenmesi de mümkün olmaktadır.

Kullanıcılara sunulan diğer özelliklere toplu bir şekilde bakılacak olursa:

 • Siri komut verildiğinde ekranı tamamen meşgul etmiyor,
 • Arka planda video açıkken farklı uygulamalara geçilebiliyor,
 • Bisiklet kullanıcıları için Apple Maps yeni rotalar oluşturuyor,
 • Gelen aramaları meşgule atmadan telefonda gezinmek,
 • Safari güvenlik arttırıldı,
 • Memolojilere yüz maskesi eklenebiliyor.

Temelde birçok yeniliği barındıran güncelleme kullanıcılar tarafından beğeni ile kullanılıyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. çok kararsızım ios 14 e geçip geçmeme konusunda. Ama yazınız daha da fikir verdi teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.