AndroidApple & İosMobil Alemi

Telefon Kasma Sorunu Nasıl Çözülür? Android Telefon Neden Kasar? IOS Telefon  Neden Kasar?


Telefon kasma sorunu geçmişten günümüze devam eden ve teknolojik gelişmeler yaşandığı sürece eski modellerin kasması ile sonuçlanabilecek bir durum. Her ne kadar kimi kasma ve takılma sorunlarına artık yeni bir cihaz almak gerekiyor olsa da kimi kasma sorunlarında çözüm elde edebilmek mümkün durumda.

Kullandığınız cihazın ön belleği, ram ve işlemci gücünün yanı sıra pil sağlığı gibi etkileri de kasma sorununu direkt olarak tetiklemekte.

Özellikle Android cihazların kısa süre içerisinde eskisinden daha az performans göstermesi yaşanan optimizasyon sorunlarını gözler önüne sermekte. Bir cihazınızın var, sosyal medya uygulamalarında bile eskiye nazaran takılmalar yaşamanıza sebep oluyor.

Peki, bu durumda ne yapmalısınız? Android telefon neden kasar? Telefon kasma sorunu nasıl çözülür? Kesin bir sonuca ulaşabilmek için, en azından eskisinden daha iyi bir performansa sahip olabilmek için izlemeniz gereken adımlar;

Android Telefon Neden Kasar? Kasma Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Android veya IOS cihaz fark etmeksizin bazı nedenlerden dolayı cihazların kasmaya başlaması, eskisinden daha az performans göstermesi oldukça olası. Söz konusu durum kimi zaman yeni bir telefon almalısının habercisi olabilir. Peki, yeni bir telefon almadan önce hangi yöntemler izlenebilir?

  • Güncellemeleri kontrol edin ve yapın.
  • Pil optimize seçeneklerinden faydalanın.
  • Gereksiz yere açık olan özelliklerinizi kapatın.
  • Depolama alanınızda temizlemeler gerçekleştirin.
  • RAM belleğinizi düzenli olarak temizleyin.
  • Bonus: Oyunlarda oyun modu özelliğinden yararlanın.

1 – Güncellemeleri Kontrol Edin ve Yapmaya Başlayın

Telefonunuzun işletim sistemi fark etmeksizin güncellemelerin kontrol edilmesi ve düzenli olarak yapılması performans sorunlarını çözebilir. Her gelen yeni bir güncelleme ile birlikte bir önceki sorunların çözüldüğünü ve cihazların daha performanslı çalışması için optimize adımlarının atıldığını unutmamak gerekir.

Ancak, burada atlanmaması gereken nokta. Söz konusu güncellemelerin stabil sürümler olarak yapılması. Beta sürümleri ya da test/geliştirici sürümleri yüksek performans vermek yerine daha düşük performanslar ile cihazınızı kullanmanız neden olabilir.

Hepsinin dışında, güncellemelerden önce. Sizden önce güncelleme yapan kullanıcıların da yorumlarını okumaya özen göstermelisiniz. Kimi zaman gelen güncellemeler cihazınızın daha performanslı değil daha az performanslı çalışmasına neden olabilir.

2 – Pil Optimize Seçeneklerini Deneyin!

Telefon neden kasar? Kasma geçirme yöntemleri nelerdir konuları arasında yer alan bir diğer önemli konu ise Pil optimize seçeneklerinden yararlanmaktır.

Android ve IOS sürüm fark etmeksizin Pil optimize seçeneklerinden yararlanmak mümkündür. Pil optimize seçenekleri yüksek performans alma konusunda yardımcı olabilmekte. Çalışan uygulamalara ayrılan güç oranını düzenleyen seçenek, pil gücünüzü aktif olan uygulamaya en iyi şekilde verebilmek için optimize etmekte. Pilden gelecek olan gücün uygulamaya doğru şekilde gönderilmesi alınacak performansı direkt olarak etkilemekte.

Öyle ki, düşük pil gücü gibi seçeneklerde uygulamalar pil tasarrufu kapalı hallerinden daha az performansla çalışır.

Ayarlar>Pil seçenekleri> Pili optimize et seçenekleri ile pil optimize işlemlerine anında başlayabilirsiniz. Kısa bir bekleme işleminden sonra pil optimize adımları tamamlanacaktır.

Pil optimize seçeneklerinin yanı sıra Ayarlar > Uygulamalar adımlarını izleyin, daha az kullandığınız uygulamalara tıklayın. Arka plan izinlerini kaldırın ve pil tasarrufu seçeneklerini aktif hale getirin.

3 – Kullanmadığınız Özellikleri Kapatmayı Deneyin

Android performans arttırma ve IOS Performans arttırma konusunda atlanmaması gereken adım kullanılmayan özelliklerin kapatılması olabilir.

Kullanılmayan özelliklerin açık olması, cihazınızın gereksiz pil gücü tüketmesi ve gereksiz işlemci gücü tüketmesine neden olabilir. Özellikle Bluetooth, NFC, Airdrop gibi seçeneklerin sürekli olarak etkin olması, cihazınızın bağlantı için bir arama gerçekleştirmesi hem performans hem de pil ömrü konusunda olumsuz etkiler oluşturmakta.

Gereksiz ve kullanılmayan özelliklerin yanı sıra kullanmadığınız uygulamaları da mutlaka cihazınızdan kaldırmalısınız. Cihaz performansını direkt olarak etkileyen bu seçenek hem depolama hem de kullanılan işlemci gücü konusunda rahatlama yaşatacaktır.

4 – Depolama Alanınızı Temizleyin

Bir önceki maddede depolama alanının ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Depolama alanınızı temizleyerek telefon performans arttırma işlemleri yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Depolama alanları, cihazınızın daha iyi çalışması için belirli boşluklara ihtiyaç duyması ile sürekli olarak temizlenmeyi de yanında istemekte. Öyle ki, kullanmadığınız uygulamaları temizleyerek performans arttırmanız mümkün durumda.

Sadece uygulamalar değil, yerel depolama alanında tuttuğunuz fotoğraflar, videolar da performansınızı direkt olarak etkilemekte. Yerel depolama alanınızda tuttuğunuz dosyalar, görseller ve videoları bulut sisteme kaydedip veya başka bir alana aktarıp cihazınızdan silebilirsiniz.

Bu adım, performansı arttırmanın yanı sıra telefonunuzda ek depolama alanı açılmasını da sağlayacaktır.

5 – RAM Belleğinizi Temizleyin

Telefon sürümünüz, yılı veya özellikleri fark etmeksizin. RAM belleğinizin dolu olması cihazınızdan alacağınız performansı direkt olarak etkileyebilmekte.

RAM Bellek temizlemek için birkaç seçenek bulunmakta. En basit olanı arka planda çalışan uygulama alanına ulaşmak. Söz konusu seçenek Android ve IOS fark etmeksizin  performans artışı sağlayabilmekte. Ancak, RAM temizlemenin yanı sıra işlemci üzerinde güç kaybına yol açan uygulamaları da performans arttırıcı uygulamalar kullanarak temizleyebilirsiniz.

Telefon hızlandırıcı” olarak aratarak bulabileceğiniz uygulamaların içinde bulunan “Bellek hızlandırma” seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Arka plan uygulamalarını optimize eden seçenek, alacağınız performansı direkt olarak etkilemekte.

  • Android için telefon hızlandırıcı indir.
  • IOS için telefon hızlandırıcı indir.

Bonus: Oyunlarda Oyun Modu Özelliklerinden Yararlanın

Oyun modu özellikleri ile yavaşlayan telefonunuzu hızlandırmak mümkün durumda. Oyunlarda oyun modu özelliğini aktif etmeniz. Telefonunuzun yaptığı diğer işlemlerin durdurulmasını sağlar.

Diğer işlemlerin durdurulması ile birlikte telefonunuzdaki tüm gücün ekranınızdaki açık uygulamaya verilmesi alacağınız performansı direkt olarak etkilemekte. IOS 17 ile birlikte iPhone modellerine de gelecek olan Oyun modu özelliği sadece oyunlarda değil. Listeye eklediğiniz sürece pek çok uygulamada kullanılabilir durumda olabiliyor.

Oyun modu özellikleri RAM ve işlemci gücü konusunda da cihazınızın maksimum gücünü kullanması için zorlamalarda bulunmakta. Aynı anda pil optimizasyonunu da anlık olarak sağlayarak aldığınız performansı anlık olarak arttırabilmekte.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.