AndroidMobil Alemi

Mobil Veri Açılmıyor Sorunu Çözümü

Mobil Veri Açılmıyor Sebebi Nedir


Mobil veri açılmıyor sorunu yeni nesil cep telefonlarında sıklıkla karşılaştığınız ağ hatalarından bir tanesidir. Bunun anlamı   internet gelmiyor ya da internette bağlanamıyorum demektir. Bu hatanın birden fazla nedeni olabilir.  Bu nedenle mobil veri açılmıyor sorunun çözmek için bu sorunun neden kaynaklandığını bilmekte fayda vardır.

Mobil Veri Açılmıyor Sebebi Nedir

Yeni nesil cep telefonları iki farklı şekilde internette bağlanabilir. Bunlardan ilki GSM operatörünün üzerinden, ikincisi ise Wi- fi iledir.  İnternet noktasına ulaşabilmek için akıllı telefonların belli Protokolleri (APN9 takip etmeleri gerekiyor. Kullanıcıları büyük bir. Çoğunluğu i telefonlarının mobil ağ üzerinden internette bağlanır.  Telefonlarınızdaki  APN protokolleri  operatörün sunduğu hizmetlere göre çeşitlenmiştir. WAS MMS ve internet APN protokollerinden bazılardır. Bunlar belli bir şekilde telefonunuza geliyor.  Özellikle APN silinmesi mobil veri açılmıyor sorununa neden olabilir.  APN internet erişim noktası olduğundan dolayı bunun silinmesi veya ayarlarını bozulması telefonlarda mobil veri açılmama sorunlarına neden olmaktadır. Mobil veriyi açmanıza rağmen mobil veri simgesi gelmediği zamanlarda internette bağlanmak pek mümkün olmayabilir.  Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınız zaman mobil veri ayalar bölümünden APN ayarlarını kontrol etmekte fayda vardır. Mobil veri açılmama hatasını bir başka nedeni ise WAS servisidir.

Mobil Veri Açılmıyor Hatasının Çözümü İçin Yapılabilecekler

Mobil veri yani hücresel ağ kullanamadığınız durumlarda yapabileceklerini aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Mobil veri açılmıyor sorununda ilk yapmanız gereken SIM kartınızın çalışıp çalışmadığına bakmalısınız. Bazı telefonlarda SIM kartı yuvasına oynayabiliyor. Böyle bir durumda operatörünüzün sağladığı tüm hizmetlerden faydalanmazdınız. Bu nedenle kartınızı yuvasından çıkartıp tekrar takmanız gerekir.
  • SIM karta kaynaklı problemler olabilir. Böyle bir durumda da yapmanız gerek kartınızı yenilmek olacaktır. SIM kartınızda problem olup olmadığını başka bir cep telefona takarak da bulabilirsiniz.  Eğer   SIM kartınızı başka bir telefona taktığınızda mobil veri açılmıyor sorunu yaşanmıyorsa sorun kartınıza değil, telefondadır.
  •  Eğer 3.5 ya da 4.5G baz istasyonun çevresinde bulunduğunda veya cep telefonun ayarlarınızın 2G’yi geçmeyecek şekilde ayarlı olması durumunda mobil veri açılmıyor hatası meydana gelebilir.  Bu nedenle telefonunuzun 2G’ ye ayarlayarak sorunun çözebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler mobil veri açılmıyor hatası gidermek için kullanılabilir. Fakat tüm bunları yapmanıza rağmen hala sorun devam ediyorsa bu kez GSM operatörünüzün müşteri temsilcinizden yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca Android işletim sistemli cep telefonlarında bazı uygulamalar mobil veri üzerinden çalışmayabilir.  Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken uygulamalar mobil veri özelliğini devre dışı bırakmış olabilir. Android telefonunuzda mobil veri sorunun gidermek için ilerlemeniz gereken bazı aşamalar aşağıdaki gibidir.

Mobil Uygulamalarda Mobil Veri Açılmıyor Sorunu Çözümü

 Cep telefonlarınızda kullandığınız uygulamaları mobil veride iyi bir performans göstermemesini ya da hiç açılmamasının birden fazla nedeni vardır. Bunlardan bazıları mobil veri devre dışı kalmışsa APN ayarları ya da internet ayalarınızda ilgili meydana gelen sorunlar mobil veri açılmıyor hatasında neden olmaktadır.   Mobil uygulamalarınızda mobil veriyi kullanmadığınız durumlarda yapabilecekleriniz şunlardır;

Veri Bağlantısını Kontrol Edin

Mobil veri bağlantınızın olup olmadığınız kontrol etmeniz bu konuda yapabileceğinizi ilk aşamadır. Bunun için internet tarayıcınızda bir web sayfası açmayı deneyin.  Ayrıca bağlantı hızınız internet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bunun sonucunda mobil veriniz çalışmıyorsa cep telefonunuzda varsa internet paketinizi kontrol edin.

Mobil Veri Sınırını Kontrol Edin

İnternettiniz tasarruflu kullanmak ve paketini aşmamak için yeni nesil telefonlarda mobil veri sınırı özelliği bulunur.  Böylece günlük ne kadar internet kullandığınızı da kontrol atlına tutabilirsiniz.  Bu nedenle mobil veri çalışmadığı durumda yapacağınız ikinci aşama ise mobil veri sınırını kontrol etmek olacaktır. Bunun için telefonun ayarlar kısmında mobil veri sınırı özelliğini etkinleştirmeniz gerekir.  Eğer bu telefonunda bu özelik aktif ise veri sınırı ayarları internettiniz ya da paketiniz bitiğinde veya günlük kullanma limitini aştığınızda telefonunuzun verileri otomatik olacak devre dışı bırakarak internet bağlantınızı kesebilir.

Veri Dolaşımını Etkinleştir

Yakın bir zamanda farklı bir ilde seyahat etti ya da ediyorsanız telefonunuzu mobil verisini açık olduğundan emin olmak için veri dolaşımını açık olup olmadığına  bakmalısınız.

Veri Tasarrufunu Devre Dışı Bırakın

Android işletim sistemli cep telefonların bazılarından kendine özel yerleşik veri koruyucu bulunur. Veri koruyucusu aktifleştirildiğinde telefonunuzdaki bazı uygulamalar için arka plan veri kullanımını sınırlar. Böyle bir durumda da karşılaşabileceğiniz sorunlar mesajların geç gelmesi ya da kendinizi yazmadığınız sürece resimlerin yüklenebilir. Bu nedenle veri tasarrufunu devre dışı bırakmak daha doğru olur.

APN Ayarlarını Varsayılan Yapın

APN ayarlarını varsayılan yapmak ya da sıfırlamak mobil veri açılmama gibi internette bağlanamama sorunlarının çözümü için uygulanabilecek en etkili yoldur.

Ağ Ayarların Sıfırlayın

Telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlamak da bazı hataların çözümü için etkili olacaktır.   Aynı zamanda ağ ayarlarını sıfırlamak telefonunuzdaki tüm bağlantılara yeni bir başlangıç sağlayacaktır. Kısaca telefonunuz bağlantı ayaları fabrika çıkışı gibi olacaktır.

DSN’yi Değiştirin

Telefonunuzdaki uygulamaları, internette bağlanamıyorsa bunu düzeltmek için DSN’yi değiştirmekte yapabileceğinizi aşamalardan bir tanesidir. Bunu yapmak mobil uygulamalarda mobil verinin çalışmama sorunu giderebilir.

Tüm bunları yapmanıza rağmen mobil uygulamaların bir kısmında mobil veri açılmıyor sorunu devam ediyorsa, uygulamanın kullanımı bulunduğunuz ülkede yasaklanmış olabilir. Ayrıca uygulamaların kullanımını durulmuş olması bakımda olması gibi durumlarda da o uygulamayı kullanamayabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.