Apple & İosMobil Alemi

IOS 17 Geliyor! IOS 17 Özellikleri Nelerdir? IOS 17 ile Beklenen Özellikler


IOS 17 Geliyor! Her yeni IOS sürümünde olduğu gibi, bu sürümde de eski sürümler artık yavaşça kullanılamaz hale geliyor. Peki, IOS 17 özellikleri nelerdir? IOS 17 ile beklenen özellikler nelerdir?

Apple, yeni IOS sürümleri ile genel anlamda güvenlik güncellemeleri yapıyor olsa da dönem dönem güçlü güncellemeler ile cihazlarına yeni özellikler katmaktan da vaz geçmiyor. IOS 17 güncellemesi de bu güncellemelerden birisi olacak.

IOS 17 Güncellemesi, kendinden önceki sürümlerden daha yüksek boyutlu olacak olan bir sürüm olarak bilinmekte. Söz konusu sürüm ile birlikte pek çok yeniliğe kavuşacak olan cihazlar. Yeni güncellemeler için de temel olacak nitelikte adımlar atıyor.

Peki, IOS 17 ile birlikte gelmesi beklenen özellikler neler? IOS 17 güncellemesini hangi telefonlar alabilecek?

IOS 17 ile Birlikte Gelmesi Beklenen Özellikler Hangileri?

IOS 17 ile birlikte hem diğer üreticiler için hem de IOS’un ilerleyen sürümünde geliştirilebilmesi için yeni teknolojilerin ilk adımları da atılmaya başlanıyor. Bunlardan en dikkat çekeni, gönderilen sesli mesajların okunabilir durumda olması.

Öyle ki, bildirim merkezi üzerinden görüntülenecek olan sesli mesajlar metine dönüştürülmüş şekilde size sunulmakta. Gelin, IOS 17 ile birlikte cihazları daha işlevsel hale getirecek olan özelliklere hep birlikte göz atalım;

 • Sesli mesajların metine dönüştürülmesi.
 • Gelişmiş Widget özellikleri.
 • Klavye güncellemeleri, daha hızlı ve kolay yazma seçenekleri.
 • iPhone’u baş ucu saati yapma, bekleme modu.
 • NameDrop ile bilgi paylaşımı ve dosya paylaşımı.

Her ne kadar yüzeysel bakılan bir konu olsa da detayında kendine çeken pek çok yöne sahip. İşte gelmesi beklenen büyük özelliklerin detayları;

1 – Sesli Mesajların Metne Dönüştürülmesi

Yapay zeka ile güçlenen cihazlar, sesli mesajların iMessage ile cihazınıza düştükten sonra otomatik olarak metne dönüştürülmesi ile daha işlevsel bir adım atmanızı sağlıyor.

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp için bu güncellemenin beklenmesinin ardından Apple iMessage tarafından atılan sesli mesajları yazıya dönüştürme güncellemesi dikkat çekmiş durumda. Gönderilen mesajları, mesajlar sekmesinin dışında. Bildirim merkezi içinde de direkt olarak metne dönüştürülmüş şekilde gözlemleyebiliyorsunuz.

Mesajları açmanıza gerek kalmadan ve hatta uygun bir ortamda değilseniz dinlemenize bile gerek kalmadan. Sesli mesajlara sanki yazılı mesajlar gönderilmiş gibi yanıtlar verebiliyorsunuz.

2 – İnteraktif Widget Özellikleri

IOS 17 ile gelmesi beklenen özellikler arasında kesinlikle geliştirilmiş ve interaktif bir hal almış olan Widget özellikleri bulunuyor.

Apple, her ne kadar kendini eklentiler konusunda da geliştiriyor olsa da interaktif olma yönünde bazı eksikliklere sahipti. IOS 17 ile birlikte gelecek olan güncelleme sayesinde artık not alanlarına ana ekrandan ayrılmadan not yazabilecek, işaretler bırakabilecek, müzik değiştirebilecek ya da uygulama Widgetları ile etkileşime girebileceksiniz.

Pratiklik yönünde en az kestirmeler kadar büyük işlev sağlayan widget güncellemesi, ilerleyen güncellemelerde daha işlevsel olabilir.

3 – Daha Gelişmiş Klavye Seçenekleri

IOS 17 ile birlikte klavye özellikleri değişiyor. Daha hızlı, daha kullanışlı olması hedeflenen klavye güncellemesi ile birlikte artık düzeltme önerileri daha işlevsel. Otomatik düzeltmenin yanı sıra, yazacağınız kelimeleri önceden tahmin eden Apple Klavye, size bazı alternatifler de sunacak.

Söz konusu alternatifler ile birlikte isterseniz cümlenizi hızlıca tamamlayabileceksiniz. Otomatik düzeltme ve cümle tamamlama özellikleri için boşluk tutuşunu atayabilecek olmanız da söz konusu özelliğin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamakta.

4 – iPhone’dan Baş Ucu Saati Yapmak! Yeni Bekleme Modu

iPhone, IOS 17 ile birlikte gelecek olan yeni bir özellik sayesinde artık baş ucu saati yapılabiliyor. Özellikle ek aksesuarlar ile telefonunuzun tamamen bir saat gibi durmasını sağlayan bu özellik. İlk olarak Apple Watch modellerinde gece modu olarak karşımıza çıkmıştı.

Manuel olarak açılabilecek olan Bekleme modu isteğe bağlı olarak telefonu şarja takıp yatay konuma aldığınızda da devreye girebilecek.

Özellikle uyumlu kılıflar ile birlikte kullanıldığında tam olarak baş ucu saati haline gelen güncelleme özelliği AMOLED ekrana sahip olan iPhone modellerinde otomatik olarak açık ve kullanılabilir durumda olacak.

5 – NameDrop ile Bilgi ve Dosya Paylaşımı Dönemi

IOS 17 ile birlikte gelecek olan özellikler arasında belki de en dikkat çekeni NameDrop özelliği. NameDrop özelliği, kişi kartınızı paylaşmanızın dışında. Fotoğraf, dosya, medya gibi alanlarda da paylaşımlar yapmanızı sağlıyor.

NFC teknolojisi ile iki IOS cihazı anında birbirine bağlayan özellik yeni animasyonlar ile bağlantı ve dosya aktarımını daha eğlenceli hale getiriyor.

Kişi kartı özelliği ile birlikte artık kartvizit sorunu yaşanmasının da önüne geçiliyor. Telefonlarınızı birbirine yaklaştırarak kişi kartı paylaşımı yapabilmek özellikle yeni tanıştığınız kişilerle bilgi paylaşımını kolaylaştırmakta.

Tüm bunların yanı sıra, Fotoğraflar uygulamasında açık olan bir fotoğrafı paylaşmak için telefonları uç uca koymak yeterli olacak.

Büyük dosya transferleri için kendi Wi-Fi ağı bağlantısını kuracak olan cihazlar, yüksek aktarım hızı ile dosyaları anında aktarabilecek.

IOS 17 Güncellemesini Hangi Telefonlar Alacak? IOS 17 Güncellemesi Ne Zaman Geliyor?

IOS 17 güncellemesi özellikleri her ne kadar kendine çeken özelliklere sahip olsa da yeni bir güncelleme olması nedeni ile eski iPhone modellerinin artık kullanılamaz hale gelmesine sebep oluyor.

IOS 17 güncellemesi ile birlikte gelecek olan özellikler, kullanılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesini istiyor. Söz konusu şartlar da maalesef yeni nesil cihazların çiplerinde ve yapısında gizli. Hangi cihazlara gelecek konusuna girmeden önce, IOS 17 Sürümü ne zaman çıkacak?

IOS 17 sürümü, iPhone 15 Sürümü ile birlikte kullanıcıların kullanımına sunulacak. iPhone 15 modeli için şu an için Eylül dışında net bir tarih yok. Bunun ana sebebi, söz konusu lansman tarihinin sızıntılar nedeni ile ertelenmiş olması.

Peki, Eylül ayının gelmesi ile birlikte gelecek olan IOS 17 güncellemesi hangi telefonlar için gelecek?

 • iPhone 14 serisi ve üzeri.
 • iPhone 13 serisi ve üzeri.
 • iPhone 12 serisi ve üzeri.
 • iPhone 11 serisi ve üzeri.
 • iPhone XS, XS Max.
 • iPhone XR.
 • iPhone SE 2. Nesil.

Söz konusu serilerden düşük kalan seriler IOS 17 güncellemesini kesin olarak almayacak olan modeller. Her ne kadar güncelleme almasalar da sorunsuz şekilde kullanılmaya devam edilebilecekler. Ta ki, artık AppStore üzerindeki uygulamalar daha güncel bir IOS sürümü isteyene kadar.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.