Apple & İosMobil Alemi

IOS Sürümünün Desteklemediği Uygulamalar Nasıl İndirilir? Jailbreak Yapmadan İOS Sürümü Desteklemeyen Uygulamaları Yüklemek


IOS Sürümünün desteklemediği uygulamalar nasıl indirilir? Jailbreak atmadan uygulamaların eski sürümleri nasıl yüklenir?

IOS Sürümünün her seferinde aldığı güncelleme ile birlikte eski cihazlar ister istemez yeni nesil uygulamalardan uzak kalmak zorunda kalıyor. Her ne kadar IOS sürümünüz desteklemese bile istediğiniz uygulamayı yükleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Jailbreak yaparak pek çok özelliğe erişim açılabiliyor ancak cihazı garanti kapsamı dışında bırakması ve pek çok güvenlik açığı ile karşı karşıya kalmanıza neden olması yüzünden pek de tercih edilen bir yöntem değil. Hepsinin yanı sıra, yanlış yapılacak olan bir işlem sonrasında cihazınız dönülmez sorunlar ile karşılaşabilir.

Peki, ekstra bir şey yüklemeden IOS sürümünüzün desteklemediği uygulamalar nasıl indirilir?

IOS Sürümü Yetmeyen Uygulamaları Tablete ve Telefona Yüklemek

iPhone cihazlarda, IOS sürümünüzün yetmediği durumlarda uygulamaların eski sürümlerine dahi erişiminiz kapatılarak tamamen erişemez hâle geliyorsunuz. Elbette, bir uygulamayı daha önce indirmişseniz eski sürümlerini de indirerek kullanabilme şansınız bulunuyor.

İşte, tam olarak da bu yöntem ile yeni nesil uygulamaları eski nesil bir tablete ve/veya telefona yüklemek mümkün durumda oluyor. Her ne kadar daha önce indirmiş olmanız gerekiyor desek de bu konu için de çözüm bulunuyor.

Bu yöntemi kullanabilmek için arkadaşınızdan ya da tanıdığınız kişilerden yardım alarak yeni nesil bir IOS sürümüne sahip cihazı geçici olarak edinmeniz gerekmekte. Öyleyse, adımlara geçelim;

 • IOS Sürümü yükleyeceğiniz uygulama için yeterli olan bir IOS cihaz bulun,
 • Bulduğunuz cihaza, eski model kalan cihazınızdaki Apple Kimliğiniz ile giriş sağlayın,
 • Oturum açma işleminden sonra, App Store uygulamasını açın ve sürümünüzün yeterli olmadığı uygulamayı bulun,
 • Uygulamayı, sürümü yeterli olan cihaza kendi Apple kimliğiniz ile yükleyin.

Yeni nesil cihaz içinde yapacağımız işlemler bu kadar. Bu işlemler sonrasında geçici olarak edindiğiniz cihazı geri verebilir ve Apple kimliğinizden çıkış yaparak yüklediğiniz uygulamayı rahatlıkla silebilirsiniz.

Şimdi, son adımlar olan. Eski nesil cihaza IOS sürümünün yetmediği uygulamayı kurma adımları kaldı. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise;

 • Yeni nesil cihazda kullandığınız Apple kimliğiniz ile tekrar eski cihazınızda oturum açın,
 • App Store uygulamasını çalıştırın,
 • Tablet modellerinde altta iPhone modellerinde sağ üstteki profilde yer alan “Satın alınanlar” sekmesine giriş sağlayın,
 • Satın alınanlar sekmesinin en üstünde, biraz önce yüklemiş olduğunuz uygulamayı görebileceksiniz,
 • Uygulamanın yanındaki bulut simgesine tıklayın,
 • Karşınıza çıkan “Son uyumlu sürümü indirmek ister misiniz” sorusuna evet cevabını verin ve sürümünüz yetersiz uyarısını almadan cihazınıza uygun olan sürümün yüklenmesini sağlayın.

Yükleme işlemi sonrasında uygulamanızı sorunsuz bir şekilde kullanabileceksiniz. Ancak, burada atlanmaması gereken bir diğer detay ise. İndirilen uygulamanın telefon veya tabletinizde çalışabilecek olan en son sürüme sahip oluyor oluşu olacak. Yani, bir uygulamanın yeni nesil bir özelliğinden yararlanma ihtimalinizi ortadan kaldırmış olacaksınız.

Ancak, eski nesil cihazınıza uygulamayı yüklemenin bir yolunun olması sayesinde yeni nesil bir cihaza geçmeden önce bir süre daha çözüme ulaşabilirsiniz.

IOS Jailbreak Nedir? Jailbreak Yapmanın Riskleri Nelerdir?

Jailbreak yönteminden bahsettik. Pek çok konuda “özgür” olmanızı sağladığından da bahsettik. Peki, IOS Jailbreak Nedir? Jailbreak yapmanın ne gibi riskleri var? Risklerin yanı sıra Jailbreak yapmanın ne gibi avantajları var?

Her şeyden önce, gelin Jailbreak kavramına bir göz atalım. Nedir bu Jailbreak?

Daha önce Android bir cihaz kullanma şansınız olmuşsa ya da çevrenizde kullanan kişileri görmüşseniz “Root Atma” terimini duymuş olma şansınız olabilir. IOS Cihazlarda da Root atma yöntemi olarak bilinen Jailbreak, geliştiricilerin erişmenizi istemediği alanlara erişmenizi sağlayan bir kök erişim yöntemidir.

Yazılımsal olarak yüklenen Jailbreak, cihazınızın neredeyse tüm özelliklerini değiştirmenize olanak sağlıyor. Eski nesil cihazlarda performans arttırma gibi işlemler yapmanıza da olanak sağlayan Jailbreak, kimi zaman sürümü yetersiz olan uygulamaları yüklemenizi sağlarken. Kimi zaman da mağazadan kaldırılmış uygulamaları yüklemenize de olanak sağlayabiliyor.

Kısaca, IOS işletim sisteminin getirdiği kısıtlamalardan uzak kalmanızı sağlayarak daha gelişmiş bir deneyim yaşamanıza olanak tanıyor. Ancak, kullanımı açısından biraz bilgi sahibi olmanız gerekmekte.

Kullanma konusundaki bilgi sahibi olmanızın yanı sıra Jailbreak yapma işlemi sırasında da bazı riskler ile karşı karşıya olabilirsiniz;

 • Yükleme sırasında bağlantı kesintileri yüzünden cihazınızın kullanılamaz hâle gelmesi,
 • Yanlış Jailbreak sürümünü yüklemeye çalışma sonrasında cihazınızın kullanılamaz hale gelmesi,
 • Garanti kapsamı dışında kalma durumu,
 • Verilerinizin kaybolma riski.

Peki, riskleri göze alarak IOS Jailbreak işlemlerini yaptık. Jailbreak yapmanın avantajları ne olacak?

Jailbreak Yapmanın Avantajları Nelerdir? Neden Jailbreak

IOS Jailbreak yapmanın avantajları nelerdir? Neden Jailbreak yapılır? Gibi sorular, özellikle daha önce Jailbreak yapmamış olan kullanıcılar tarafından sıkça sorulur. Özellikle eski nesil bir cihaza sahipseniz değiştirebileceğiniz kimi ince ayar sayesinde cihazınızı yeni nesil cihaz gibi kullanabilme şansınız da karşımıza çıkmakta.

Ancak, diğer avantajlara da göz atacak olursak karşımıza çıkan manzara şu şekilde;

 • Cihaz üzerindeki kısıtlamaları kaldırabilme,
 • Desteklenmeyen uygulamaları yükleyebilme,
 • Her ne kadar her sistem uygulaması kaldırılabilir olsa da kaldırılamayan sistem uygulamalarını da kaldırabilme,
 • Cihazınıza ekstra özellikler ekleyebileceğiniz paket yazılımları kurabilme,
 • Ek güvenlik seçenekleri sunan, dış kaynaklı güvenlik yazılımları kullanabilme,
 • Ekstra ayarlamalar ile eski nesil cihazlarınızda performans artışı sağlayabilme,
 • Kimi yazılımsal sorunların çözülebilmesi için paket yazılımları yükleyebilme.

Gibi avantajlar karşımıza çıkan ve dikkat çeken en net avantajlar. Ancak, bunlar dışında değinmediğimiz yönleri de var. Örneğin, App Store üzerinde bulunan kimi ücretli yazılıma bazı yöntemler ile ücretsiz erişebilme yöntemi.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.