Apple & İos

iPhone Beyaz Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone Beyaz Ekran Sorunu Neden Görülür?


iPhone beyaz ekran sorunu donanım ve yazılım sorunlarından dolayı görülebiliyor. Sorunu çözebilmek için standart kullanıcıların uygulayabileceği yöntem sayısı biraz kısıtlı. Yine de bu yöntemlerle beyaz ekrandan kurtulabilme ihtimaliniz var.

iPhone Beyaz Ekran Sorunu Neden Görülür?

  • Cihazın darbe alması
  • Donanım arızaları
  • Yazılım hataları

iPhone Beyaz Ekran Sorunu Nasıl Giderilir?

iPhone beyaz ekran sorununu çözmek için aşağıda sıralanan yöntemleri sırasıyla uygulayın. İlk iki yöntem cihazınız da büyük bir problem yoksa işe yaracaktır. Ancak cihazınızda daha kompleks bir problem varsa son iki metotu kullanmanız gerekebilir.

Ekran Büyütme Özelliğini Kapatın

Ekran büyütme özelliğini kullanırken ekranı hata ile çok yakınlaştırmış ve bunu geri alamamış olabilirsiniz. Ekran büyütmeyi kapatmak için ekrana üç parmağınızla eş zamanlı olarak iki kez hızlıca dokunun.

iPhone’u Yeniden Başlatın

Tüm elektronik cihazların sorununu hızlıca çözmenin en bilinen yolu cihazı açıp kapatmaktır. IPhone beyaz ekranda kaldıysa yeniden başlatmanız mümkün olmayabilir. IPhone 7 ve iPhone 7 Plus için ses azaltma tuşu ile beraber güç tuşuna basılı tutun. Daha sonra bırakın ve cihazın açılmasını bekleyin.

IPhone 7 üzeri bir cihaza sahipseniz uyut/uyandır butonu ve home butonuna basılı tutun. Yaklaşık 10-20 saniye tuttuktan sonra bırakmanız yeterli olacaktır. Eğer iPhone beyaz ekran sorunu geçici bir hatadan kaynaklanıyorsa bu şekilde çözülebilir.

iPhone’u Geri Yükleyin / Formatlayın

Sorunlu yazılım güncellemesi veya uygulamalar beyaz ekran sorununa neden olabilir. Yedeklediğiniz uygulama, kişisel veriler ve sıfır iOS sürümüne geri dönerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bunun için iTunes yazılımını kullanmanız ve aşağıdaki talimatları izlemeniz gerekiyor.

  • Cihazınızı bir kablo aracılığıyla bilgisayara bağlayın. iTunes programını açın.
  • Sol menüden ‘Summary’ bölümüne girin ve “Restore iPhone” butonuna tıklayın.

Yeni pencere açıldıktan sonra aynı şekilde “Geri yükleme” butonuna basın.

Device Firmware Upgrade ile Sorunu Çözmek

Geri yükleme yani format işlemini yaparak iPhone beyaz ekran sorunu giderilmesi için cihazınızın çoğu özelliğinin çalışır durumda olması gerekir. DFU moduna ise cihazın normal şekilde çalışmadığı durumlarda ihtiyaç duyulur. Bu sayede cihazınız sorunlu olsa bile DFU modu ile geri yükleme yapılabilir. Kurtarma modunu aktifleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

  • IPhone’u bilgisayara bağlayın.
  • Uyku/uyandırma butonuna ve güç düğmesine basılı tutun. Sonrasında uyku butonunu bırakıp, home butonuna yaklaşık 15sn. kadar basmaya devam edin.
  • ITunes yazılımı üzerinde “iTunes kurtarma modunda bir iPhone tespit etti” şeklinde bir uyarı alırsanız, kurtarma modu aktif demektir. Geri yükleme vb. Işlemleri yapabilirsiniz.

Eğer iPhone ekranınız siyah ise veya iTunes’a bağlanmanız gerektiğine dair bir uyarı alıyorsanız kurtarma modu aktif değildir.

iPhone beyaz ekran sorunu ve çözümünün anlatıldığı bu makale standart kullanıcılar için hazırlanmıştır. İşin uzmanları daha farklı ve gelişmiş yazılım/donanımlarına sahiplerdir. Temel düzeydeki sorunlar yukarıdaki yöntemlerle giderilebilir. Eğer sorun çözülmediyse bir uzmandan veya teknik servisten destek alın.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.