Apple & İosMobil Alemi

iPhone Format Atma – iPhone Sıfırlama Nasıl Yapılır?

iPhone Sıfırlama İşlemi Neden Gereklidir?

iPhone format atma işlemi her iPhone kullanıcısının zaman zaman yapması gereken bir işlemdir denebilir. Makalenin devamında güvenlik ve performans artışı için faydalı olan format işlemini tüm detaylarıyla ele aldık.

iPhone Sıfırlama İşlemi Neden Gereklidir?

Telefonunuz çok yavaşladığında, donmaya başladığında ve bazı yazılımsal hatalarla karşılaştığınızda sıfırlamanız gerekebilir. Format işlemiyle birlikte birçok gereksiz uygulama ve veri bilgisayardan kaldırılır. Aynı zamanda işletim sisteminde ortaya çıkan yazılımsal problemler düzeltilebilir. iPhone’nunuz sıfırladıktan sonra büyük ölçü de sorunlar ortadan kalkar. Ancak eski bir iPhone kullanıyorsanız veya telefonunuzu daima aşırı yük altında kullanıyorsanız, donanım yıpranması denen olay gerçekleştiği için hız artışı olsa da, ilk gün aldığınız performansı tam anlamıyla alamayabilirsiniz.

iPhone Format Atma Nasıl Yapılır?

iPhone format atma işlemi herkesin yapabileceği kolaylıktadır. Tek yapmanız gereken aşağıda sıralanan yöntemlerden birini seçmek ve adımları doğru bir şekilde uygulamak olacaktır.

Basit bir işlem olsa da, bazı önlemlerin alınması gerekir. Örneğin format atılmadan önce şarjın %50 ve üzerinde olması gerekir. Format esnasında telefonun kapanması cihazın tamamen kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Ayrıca kişisel verilerinizin silinmesini istemiyorsanız mutlaka yedekleyin. Çünkü format sonrasında cihaz fabrika ayarlarına döndürülür, tüm dosyalar kalıcı olarak silinir.

iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?

iPhone verilerinizi yedeklemek için Wi-Fi ağına bağlanın. Mobil veri çok fazla kota tüketecektir. Ayrıca mobil veri kullandığınızda kopmalarla ve düşük hızla daha çok karşılaşabilirsiniz. Ardından ayarlar menüsüne gidip iCloud hesabınıza giriş yapın ve “şimdi yedekle” butonuna basarak yedekleme işlemini başlatın. Yedekleme işlemi sırasında internet bağlantınızı koparmamaya gayret edin. Aksi takdirde yedekleme gerçekleşmeyebilir veya dosyaların bir kısmı yedeklenmiş olur.

iPhone Format Atma (Adım Adım)

Cihazınızı yedekleyip tedbirinizi aldıktan sonra aşağıdaki iPhone format atma işlemlerini sırasıyla uygulayabilirsiniz;

  • Ayarlar > Genel kısmına girin.
  • “Sıfırla” kısmına girin. Daha sonra “Tüm içeriği ve ayarları sil” seçeneğine dokunun.
  • iPhone parolanızı girin ve ekrana gelen uyarıyı onaylayın.

iPhone’u Hızlandırmak İçin Format Dışında Neler Yapılabilir?

Eğer iPhone sıfırlama amacınız telefonunuzu hızlandırmaksa, tek çözümün format olmadığını bilmenizde fayda var. Aşağıda sıralanan yöntemleri uygulayarak telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

  • iPhone’a reset atarak RAM’in sıfırlanmasını(geçici verilerin silinmesini) yani cihazın hızlanmasını sağlamak.
  • Arka planda çalışan uygulamaları ve işlemleri kapatın.
  • Animasyonları kapatmak veya azaltmak.
  • Uygulama verilerini ve önbellek verilerini silmek.
  • Konum(GPS), (Bluetooth) vb. Özellikleri kapalı tutmak.
  • Klasik resetleme işlemi yerine hard reboot yöntemini tercih ederek performans artışı yakalamak.
  • Başka çare bulunamadığında iOS işletim sistemini güncellemek.

iPhone format atma işlemi son derece basit. Eğer format atma gayeniz “cihazım biraz daha hızlansın” ise yukarıdaki hızlandırma tavsiyelerini de göz önünde bulundurun. Eğer iPhone’daki GPS, mobil veri, SMS, arama vb. özelliklerin çalışmıyor olmasından ötürü sıfırlama yapıyorsanız, işe yaramadığı takdirde teknik servisin yolunu tutmanız gerekebilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.