Apple & İos

iPhone Güncelleme Almıyor: Telefonum Ne Zaman Kullanılamaz Hale Gelir?

iPhone güncelleme almıyor sorun olur mu ya da bozulur mu gibi merak edilen konulara değinmek istiyoruz. Geç Bunları ailesi olarak, özellikle son dönemlerde yeni çıkan iPhone tasarımlarıyla ilgili herkesin isteklerine cevap vermek istiyoruz. Bilindiği üzere, insanların kullandığı ve ihtiyaçlara cevap veren modeller her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. iOs 16 işletim sisteminin yayınlanması ile birlikte bazı modeller için güncelleme almama durumu resmen aktifleşti. Artık bazı modeller hiç bir şekilde güncelleme almayacak. Peki ama iPhone modelleri kaç yıl sonra kullanılamaz hale gelir?

ABD merkezli Apple markası, iPhone tasarımları için geliştirilen yeni işletim sistemini bir ay önce yayınlamıştı. Bu konuda iOs 16 bazı sorunlar taşıdığı için herkes bir anda güncelleme yapmak istemedi. Öte yandan baktığımız zaman bazı iPhone modelleri de haliyle son kez güncelleme almış oluyor. Peki bundan sonra hangi iPhone modellerine güncelleme gelecek?

Bu yazımızda özellikle güncelleme gelmeyecek iPhone modelleri hakkında konuşmak istiyoruz. Telefonunuzu ortalama olarak ne kadar kullanabileceğinizi düşünmenizi sağlayacağız.

iOs 16 güncellemesi almayan iPhone modelleri

Bildiğiniz gibi pek çok model yeni güncelleme alırken, artık güncelleme almayan modeller de ön plana çıkmaya başladı. Peki bunlar nedir? Hemen bakalım.

  • iPhone 6S ve iPhone 6S Plus
  • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus
  • iPhone SE (1.nesil)

Yapılan açıklamalara bakarsanız, iPhone 8 ve üzeri olan bütün modeller iOs 16 güncellemesini alıyorlar. Bu güncellemeler oldukça önemli geliştirmeler içerse de bazı telefonlar (yukarıda listelediğimiz) bu güncellemeye henüz ulaşamadılar. Zamanının efsane telefonlarından olan iPhone 6S ve iPhone 7 ailesi, artık iOS 15 ile hayatına devam edecekler ve asla güncellenmeyecekler.

Eski iPhone telefonları ne yapacağız?

İşletim sistemi olarak iOs 16 almayan iPhone modelleri, bu aralar çok fazla revaçta. Hatta güncelleme almadı diye fiyatı düşen modeller de var. BU yüzden bu durum bazı kişilerin biraz canını sıkıyor olabilir. Çünkü yalnızca iPhone ailesi için değil, hemen hemen pek çok marka yeni modellerini piyasaya sürünce eskilerine hiç bir şekilde güncelleme vermiyor. Bu markalar bazen 2, 3 sene destek verirken bazen ilk senesinde desteği kesiyor ve tek bir güncelleme fırsatı sunuyor. Özellikle Android işletim sistemli telefon kullananların bu durumdan ne kadar da müzdarip olduğunu bilirsiniz.

Güncellemelere sahip olmayan iPhone sahipleri, yeni özelliklerden mahrum kalacaklar ve eski özellikler ile temiz bir kullanıma ulaşmaya çalışacaklar. Güncellemelerin gelmemesi, cihaz için bazı tehlikelere de kapı açıyor. Tabi bu konuda mevcut güncellemeler yine oluyor. En azından yazılımsal konularda marka destek veriyor.

Bütün bu süreçlerden sonra iPhone için iOs 16 güncellemesi almayan telefonlar çöp oldu diyemeyiz tabii ki de. Güncellemesi kesilen akıllı telefonların güvenlik güncellemeleri hala devam edecek. Bu sayede küçük güncellemeler ile yine devamlı bir kullanıma sahip olacaksınız. Yani yıllar boyunca güvenlik açıklarınız kapanacak ve elinizdeki iPhone telefonları rahatlıkla kullanabileceksiniz.

İşletim sistemi güncellenmeyen iPhone modellerine ne olacak?

Aslında bir güncelleme için önemli olan şey, işletim sistemiyle ilgilidir. Örneğin Windows 8 ya da Windows 10 kullandığımızı düşünelim. İşletim sistemimizi yenilemezsek dahi mevcut programları en güncel şekilde kullanabiliyoruz. Yani format atmadığımız sürece ya da bir üst işletim sistemine geçmediğimiz sürece kısıtlandığımız falan yok. Bu yüzden iOs 16 güncellemesi almayan telefonların bir anda ikinci el piyasasında dahi fiyatının düşmesine aldırmamak gerekiyor. Ama şu da var ki bir şekilde geri sayıma başladıysanız (en azından yeni telefon için), mevcut telefonunuzu en iyi ve güncel şekilde kullanmanız hala mümkün.

Artık dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, genel olarak kullanılan yazılımların en güncel olanını kullanmanız olacaktır. WhatsApp, Facebook, Twitter ya da Instagram gibi genel uygulamaların güncel versiyonları olduğu sürece işletim sisteminizin pek de bir önemi bulunmuyor.

iPhone 5S neredeyse 10. yılını dolduracak ama güncel olarak hala pek çok yazılımı kullanmaya devam ediyor. Mobil uygulamaların bazılarını desteklemese bile WhatsApp hala güncelleme sağlıyor örneğin.

iPhone telefonların ömrü kaç yıldır?

Buraya kadar anlattıklarımızın ışığında konuşacak olursak, bir iPhone cihazın ömrü kaç yıldır? Aslında hiç bir şekilde arıza ya da bozulma olmadığı sürece telefonunuzu sürekli kullanabilirsiniz. Bu konuda 10 senedir kullanılan iPhone 5S önemli bir örnek olabilir. Tabi ilk günkü gibi olmayacaktır. Bataryada sorunlar yaşanabilir ya da ekranla ilgili problemler yaşanabilir. Burada da teknik servis ve destekler önemli ölçüde karşımıza çıkacağı için, bu şekilde bir kullanımı 10 yıl boyunca sürdürebilirsiniz rahatlıkla. Yani özetle şunu söyleyebiliriz ki, bir iPhone modelini desteği kesinceye kadar kullanabilirsiniz.

Özet olarak teknolojik cihazların kullanımıyla ilgili çok fazla kıstas var. Bazı kişiler için bir telefon sadece alo desin yeter durumunda iken, bazı kişiler bütün özelliklerinden maksimum verim almak isteyebilir. Hele ki söz konusu olan cihaz iPhone ise. Çünkü hem sosyal medya içerik üreticilerinin hem de fotoğraf çeken mobil çalışanların isteklerini karşılayan bir telefon ve çoğu kişi algoritmasından dolayı tercih ediyor.

Bu algoritma sorunsuz bir şekilde çalıştığı sürece telefonun kullanımı ile ilgili negatif bir sorun yaşanmayacaktır. Ama zaman içerisinde batarya ömrünün kısalması, bazen takılması ya da benzeri bir konuda karşımıza çıkması gibi sorunlarda insanların kendine has kullanım alışkanlıklarını değiştirmesi gerekebilir. Bu tarz durumlarda ya update yapmanız ya da yenilemeniz gerekecektir. O zamana kadar en iyi şekilde bu cihazı kullanmanız size büyük ölçüde rahatlık ve zaman kazanımı sağlayabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.