Apple & İosMobil Alemi

Apple Pay Nedir? Nasıl Kullanılır?

Apple Pay Türkiye’ de Kullanılıyor Mu?


Artık günümüzde birçok kişi dışarıya yapacakları harcamalar ya da ihtiyaçları için nakit para taşımak yerine başka alternatif ödeme yöntemlerini tercih etmektedir. Son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de Apple Pay kullanımıdır. Bu yöntem insanlara temassız olarak ödeme yapmalarına olanak tanımakta ve daha hızlı şekilde ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamaktadır.

Birçok kişinin oldukça sevdiği ve kullandığı bu uygulamanın tüm dünyada var olan kullanıcı sayısının 250 milyondan fazla olduğu bildirilmiştir. Giderek daha da artan kullanıcı sayısı ile Apple Pay’ ın olukça popüler bir ödeme sistemi haline geldiğini söyleyebiliriz. Peki, Apple Pay nedir? Apple Pay nasıl kullanılır? Merak edilen tüm detayları ele aldık.

Apple Pay Türkiye’ de Kullanılıyor Mu?

Geçtiğimiz 2020 yılı içerisinde Apple Pay Türkiye 2021 kullanımı konusunda bazı ufak açıklamalar yapılmıştı. Birçok kişi Apple Pay’ ın Türkiye’ de de hizmete açılmasını beklemekte ve oldukça da ümitliydi. Fakat ne yazık ki beklenen olmadı. Apple Pay günümüzde şu an kullanıma açık değil ve Türkiye’ de hizmet veren herhangi bir banka kart ya da hesaplarını kabul etmemektedir.

Bu nedenle kişiler Apple Pay kullanımı için kendilerine farklı alternatifler araştırarak bu uygulamayı kullanabilmenin yollarını aramaya başladı. Bugüne kadar en sık tercih edilen yöntemlerden biri; VPN kullanarak cihaz konumunun İngiltere olarak ayarlanması ve oradan kişinin kendisine İngiltere PayPal hesabı oluşturmasıydı. Bu şekilde kullanıcılar Apple Pay’ dan faydalanabiliyordu.

Fakat artık bu halde Apple Pay kullanımı mümkün değildir. İşe yaramayan bu yönteme karşılık bazı kişiler uygulamayı kullanabilmek adına farklı metotlar geliştirdi. Bunlardan en etkili görünenini anlatacak olursak;

  • Bilindiği gibi Apple Pay temassız, NFC ile basit bir ödeme sistemidir ve bu nedenle uygulamayı kullanabilmek için kişinin Apple Pay’ ın kullanılabildiği bir ülkede banka hesabının olması gereklidir. Bunun içinde en uygun olarak İsviçre bankası görülmüştür.

Elbette İsviçre’ de banka hesabı açmak için oraya gitmeden bunu yapabilmenize olanak tanıyan bir sistemden yararlanarak bu hesabı açacaksınız. Bunun için yardımcı olacak olan Dukascopy adında bir bankadır. Bu banka tüm dünyadaki insanlara online olarak hizmet vermekte ve kişilere banka hesabı açmalarında yine çevrimiçi olarak yardımcı olmaktadır.

  • Banka ile iletişim online olduğundan hesap açma işlemini uzaktan gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu bankada hesap açmak için ise gerekli olan tek belge geçerli pasaportunuz ya da yeni kimlik kartınızdır.

Tabi iletişim kurabilmeniz içinde azami ölçüde İngilizce bilmeniz ve banka kartlarınızı satın almak için bir miktar paraya (9-15 Franc) ihtiyacınız bulunmaktadır. Görüşmelerde sizden istenen adımları atmanız ve tamamlamanız durumunda online olarak banka hesabınız açılmış olacaktır.

  • Banka hesabınızı açtıktan sonra yapmanız gereken iki şey; cihazınızda var olan konumu değiştirip ardından Apple Pay kart ekleme işlemidir. Bunun içinde ilk önce cihazınızın konum ayarlarına gelerek oradan konumunuzu İsviçre olarak değiştirmelisiniz.
  • Bunu yaptıktan sonra Swiss bank uygulamanızda var olan Cards yazan bölüme gelerek buradan da Apple Pay kart ekleme işleminde kullanacağınız hesabı açmalısınız. Buradan kullanacağınız kartın detaylı bilgisini görmek için sağ üst kısımdaki noktalı imgeye basmalısınız ve buradan kart numarasını göster yazan bölüme girmelisiniz. Ardından karşınıza çıkan sanal kart numaranızı kopyalamalısınız.
  • Kopyaladığınız sanal kart numaranızı Apple cihazınızda var olan Wallet uygulamasına girerek buradan artı işaretine basarak yapıştırabilirsiniz. En son olarak da kartınızın güvenlik numarası gibi detaylarını tek tek ilgili bölümlere girmelisiniz.

Apple Pay Destekleyen Bankalar

Ülkemizde şu an ne yazık ki Apple Pay Türkiye 2021’ de destekleyen herhangi bir banka bulunmamaktadır. Bu nedenle Apple Pay kullanımı için uygulamanın geçerli olduğu bir ülkede banka hesabınız olmalıdır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.