AndroidApple & İosMobil Alemi

Telefon İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır? Paylaşım Ücretli Midir?

Telefon İnternet Paylaşımı Ücretli Mi?

Abone Ol

Telefon İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır? Paylaşım Ücretli Midir?

Mobil internet hızlarının iş görür seviyeye gelmesinin ardından telefon internet paylaşımı daha çok tercih edilir hale geldi. Sabit internetin olmadığı noktalarda mobil internetin faydası büyük olsa da, özellikle internet paylaşımı yaparken daha dikkatli olmalıyız. Yazının devamında mobil internet paylaşımı iOS ve Android platformları için ayrı ayrı paylaşılmış olacak. Ayrıca mobil interneti paylaşmak için alternatif yöntem önerisinde de bulunulmuştur.

Telefon İnternet Paylaşımı Ücretli Mi?

Telefon internet paylaşımı ücretlidir. Fakat genel olarak operatörler tarafından ekstra ücret alınmamaktadır. Telefon ile internet paylaşımı yaparken mevcut kullandığınız internet paketinizi paylaşmış olursunuz. Mobil internet kotaları son derece kısıtlı olduğu için internet paylaşımında paketiniz kolayca bitebilir. Bu nedenle uzun süre internet paylaşımı yapmayı düşünüyorsanız veya düşük kotalı internet paketi kullanıyorsanız belirli aralıklarla kotanızı sorgulamanızda fayda var.

Telefon İnternet Paylaşımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternet paylaşımı için bataryaya ihtiyaç duymayan, devamlı olarak güç kaynağına bağlı kalan modem vb. cihazlar üretilmiştir. Telefonlar ise bataryalarından güç aldıkları için internet paylaşımına uygun değildir. İnternet paylaşımı bataryayı adeta sömüren bir işlemdir.  Bu nedenle kesinlikle uzun süreli paylaşımlardan kaçınılmalıdır. Özellikle düşük kapasiteli batarya kullananlar veya yan sanayi ürünü olan batarya kullananlar internet paylaşımını minimum seviyede kullanmalıdırlar. Kullanıcıların tecrübelerine göre 1 ay gibi devamlı yapılan bir internet paylaşımında bataryada şişme sorunu ortaya çıkmaktadır. Orijinal bataryalarda bu süre biraz daha uzayabilir ama eninde sonunda bataryanız tahmini ömründen önce tükenecektir.

Telefon İnternet Paylaşımı Kopma Sorunu Nasıl Çözülür?

iOS veya Android internet paylaşımı yapıldığında kopma sorunları görülebiliyor. Bu sorunlar cihaz donanımından, yazılımından veya operatörün kısıtlamalarından kaynaklanabiliyor. Sorunu çözmek için aşağıdaki adımları tek tek uygulayın;

 • Telefonunuzda pil optimizasyonu özelliği bulunuyorsa devre dışı bırakın. Pil optimizasyonu bazı telefon özelliklerini ve uygulamaların arka plan işlemlerini kısıtlayabilmektedir.
 • Telefonun ayarlar kısmındaki ağ ayarlarını sıfırlama özelliğinden yararlanarak Wi-Fi, mobil bağlantı ve bluetooth bağlantılarını tek seferde sıfırlayabilirsiniz. Bu sayede kopma sorunu ortadan kalkabilmektedir.
 • Bazı operatörlerde internet paylaşımı yapmak için kendi arayüzleri üzerinden kullanıcı girişi yapmanız gerekir. Kullanıcı girişi yapmadan internet paylaşımı yapmaya kalktığınız için bağlantı kopabilmektedir. Sorunsuz telefon internet paylaşımı için müşterisi olduğunuz operatörde internet paylaşımının nasıl yapıldığını detaylıca araştırın.

Telefonlarda batarya sağlığını korumanın yolları

Telefon İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

İnternet paylaşımını yapmak istediğiniz cihaz bilgisayar ise USB bağlantı türünü tercih etmelisiniz. Wi-Fi ile paylaşım yapmak daha fazla bataryayı yıpratacaktır. Zaten birden fazla kişiye paylaşım yapmak istiyorsanız mecburen Wi-Fi ile paylaşım yapmalısınız. Aşağıda her iki mobil platform için ayrı ayrı anlatım yapılmıştır. Yukarıda da bahsedildiği gibi internet paylaşımında sorun yaşıyorsanız operatör özelinde araştırma yapmalısınız.

Android İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

 • Ayarlar menüsüne girdikten sonra ağ ve internet bölümüne girin.
 • “Hotspot/Genel alan ve İnternet paylaşımı” kısmına dokunun.
 • Eğer birden fazla telefon veya cihaza Wi-Fi üzerinden paylaşım yapacaksanız “Taşınabilir genel alan” veya “Taşınabilir kablosuz hotspot” yazan özelliği aktif edin.
 • Wi-Fi şifresini öğrenmek ve değiştirmek için “Taşınabilir genel alan/kablosuz hotspot ayarları” > “Yapılandır” bölümünü kullanın.
 • Eğer tek bir bilgisayara USB kablosu aracılığıyla internet bağlantısı sunacaksanız “USB internet paylaşımı” yazan kısmı aktif etmeniz yeterlidir.

iOS İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

 • iOS işletim sisteminde mobil internet paylaşımı yapmak için ayarlar menüsüne girin.
 • Ardından “Kişisel internet paylaşımı” özelliğini aktif hale getirin.
 • USB ile bağlantı kurmak veya Wi-Fi ile bağlantı kurmak için ek olarak bir ayar yapmanız gerekmiyor. Sadece USB kablosunu bilgisayara takmanız yeterli olacaktır.

Batarya Sağlığı İçin Mobil Modem Kullanın

Mobil internetinizi kendinize göre geçerli sebepler için kullanmak ve kullandırmak isteyebilirsiniz. Ancak bunun uzun vadede zararının büyük olduğunu öğrenmiş oldunuz. Bu nedenle bataryaya bağımlı olmadan çalışabilen mobil modem satın almanızda fayda var. Mobil modemlerle 4.5G bağlantı kalitesinde internet paylaşımı yapabilirsiniz. Ayrıca batarya kullanmayacağınız için sabit internet gibi aylar/yıllar boyunca mobil interneti sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Mobil modemler sim kartı ile çalıştığı için kendi hattınızı veya yeni bir hat satın alıp takmanız gerekir. Ayrıca mobil modem kullanmanız ne yazık ki sınırsız internet anlamına gelmediği için kota konusunda yine dikkatli olmalısınız.

Telefon internet paylaşımı son derece basit bir işlem ve oldukça faydalı ancak dikkatli kullanılması gereken bir özelliktir. Mobil cihazlarımız ne zaman batarya konusunda daha iyi hale gelir, mobil internet sınırsız olarak ne zaman kullanılmaya başlanırsa internet paylaşımı da o zaman daha az tehlikeli hale gelecektir.

 

Abone Ol

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir