AndroidMobil Alemi

Android’de Uygulamaların Otomatik Açılması Nasıl Önlenir?

Android’de Uygulamaların Otomatik Açılmasını önleme ikinci yöntem


Bu makale ile android telefon ya da tabletinde uygulamaların otomatik açılmasını nasıl engelleyebileceğini öğreneceksiniz.

Öncelikle android cihazınızda ayarları açın. Aşağıya kaydırarak hakkında seçeneğine dokunun. Menünün en alt taraflarına yakın bir yerde bulacaksınız. Bu seçenek kimi cihazlarda, Bu cihaz hakkında ya da Bu telefon hakkında gibi de isimlendirilmiş olabilir.

Android Cihazlarda Bildirim Sorununun Çözümü Nasıl Yapılır ?

Hakkında kısmının içerisinde “Yapı Numarası” seçeneğini bulun. Bu hakkında menüsünün içerisinde görünmesi gerekir. Eğer görünmezse başka bir menünün içerisinde gizli olabilir. Bazı android cihazların içerisinde Daha Fazla ya da Yazılım Bilgisi bölümlerinin içerisinde yer alır.

“Artık bir geliştiricisin” mesajını görene kadar yapı numarasına 7 defa dokunun. Bu şekilde seçenekler ekranına yönlenebileceksiniz. Eğer ayarlar sekmesine geri atıldıysan sistem başlığının içerisinde Geliştirici Seçeneklerine dokunabilirsiniz.

Geliştirici Sekmesinin içerisinde yer alan Çalışan Hizmetler sekmesine dokunun. Bu şekilde uygulamaların bir listesi belirecek.

Bu uygulama listesinde otomatik açılmamasını istediğin uygulamaya dokunun. Durdur’a dokunun ve artık seçtiğiniz uygulama bu şekilde otomatik açılmasını engellenmiş olacaktır. Eğer otomatik olarak açılmaya devam ederse farklı bir yöntem deneyebilirsiniz.

Android’de Uygulamaların Otomatik Açılmasını önleme ikinci yöntem

Ayarları açın. Yeni bir cihaz kullanıyorsanız ya da androidin yeni bir versiyonunu kullanıyorsanız bazı uygulamalar batarya optimizasyonunun uygun olmaması nedeniyle otomatik olarak açılıyor olabilir. Bu yöntem ile uygulamalar artık kendiliğinden başlamaması için optimize edilmiş olacak.

Ayarlarda aşağıya kaydırarak batarya seçeneğine dokun.

Üç nokta üstüste seçeneğine dokunun. Buna dokununca bir menü belirecek. Bu menüde Batarya optimizasyonuna dokunun. Bu şekilde herhangi bir uygulama listesi çıkarsa otomatik olarak uygulamaların açılıp bataryanızın boşa harcanmasına sebep oluyor olabilir.

Batarya optimizasyonunun içerisinde otomatik olarak açılmasını istemediğiniz uygulamaya tıklayın. Açılır bir menü belirmiş olacak. Optimize et’e tıklayarak bittiye dokunun. Bu şekilde uygulamanın artık otomatik olarak açılmasının önüne geçeceksiniz.

Bu yöntemleri kullanarak kolaylıkla fazladan açık kalmış uygulamalarınızı, arka planda gereksiz açık kalıp bataryanızı sömürmesini engelleyebileceksiniz. Farklı yöntemlerle bunun kapanması gibi seçenekler de bulunuyor ancak bunlar için playstore üzerinden farklı uygulamaları indirerek yapabilmeniz uygun oluyor. Bu tarz uygulamaların pek de sağlıklı çalışmaması sebebiyle yukarıda belirtilen seçenekleri kullanmanızda fayda olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.