Diğer YazılarımızGenel

İQ Testi nedir Nasıl Yapılır?

İQ Testi Soruları / İQ Testi nasıl Yapılır?


İQ testi nasıl yapılır? İQ testi soruları nelerdir? İQ testleri gerçek mi ve en güvenilir İQ testi hangisi? İşte İQ testi hakkında tüm merak edilenler!

İQ, diğer adıyla zekâ testi, bireyin çeşitli bilişsel becerilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Genel olarak bu bilişsel beceriler arasında düşünce; çeşitliği, esnekliği, yaratıcılığı ve b. hususlar baz alınmaktadır.

Güncel olarak oldukça fazla uygulama, bireylere İQ testi çözme olanağı sağlamakta, yalnızca aralarından bazıları gerçek sonuçlar sunmaktadır. Peki tam olarak gerçek İQ testi nasıl yapılır?

İQ Testi Soruları / İQ Testi nasıl Yapılır?

Genel olarak yapısı gereği, her İQ testinde niteliği aynı fakat niceliği farklı sorular mevcuttur. Zekâ testi nasıl yapılır konusu kapsamında İQ testlerinde genel olarak sorulan sorular, bu şekilde olmaktadır:

 • Bireylerin sözel ve kelime becerilerini ölçmeye yönelik sorular
 • Bireylerin çeşitli problem çözme becerileri
 • Düşünme hızını ölçen sorular
 • Son olarak sözel olmayan beceriler değerlendirilmektedir.

Belirtilen sorular kapsamında bireyin İQ testinin değerlendirilmesi, (zekâ yaşı / gerçek yaş) x 100 formülüyle hesaplanmaktadır.

İQ Testleri Gerçek mi? / Çocuklara Zekâ Testi nasıl Yapılır?

İQ testlerine verilen önem, günümüzde mühim ölçekte fazla olmaktadır. Zira bilim adamları, bireyin İQ-sunun beyin işlevlerinin göstergesi olarak nitelendirmektedir. Peki bu kapsamda internet ortamında sunulan İQ testleri gerçek mi?

Genel olarak internette sunulan İQ testleri, bireyin sadece mantıksal zekasını çözmeyi amaçlamaktadır. Fakat İQ testi çerçevesinde genellikle aşağıda belirtilen zekâ seviyeleri ölçülebilmektedir:

 1. Varoluşsal zekâ
 2. İçsel zekâ
 3. Sosyal zekâ
 4. Duygusal zekâ
 5. Müziksel ritmik zekâ
 6. Doğasal zekâ
 7. Mantıksal matematiksel zekâ ve b.

Dolayısıyla internet ortamında gerçekleştirilen İQ testleri, sadece bireyin mantıksal ve matematiksel zekâ puanını ölçmektedir.

En Güvenilir İQ Testi Hangisi? / Gerçek İQ Testi nasıl Yapılır?

Genel olarak belirtilen soru kapsamında piyasada hali hazırda oldukça fazla sayıda İQ testi sunan siteler mevcuttur. Peki tam olarak İQ testi ücretsiz nasıl yapılır?

Belirtilen siteler arasında kaliteli olarak nitelendirilen ve gerçekten mantıksal zekâ puanını gösteren siteler, bunlardır:

İQ Testi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular / İQ Testi 2022

İQ testi, uzun yıllardır etkileri eşliğinde çeşitli tartışmalara sebep olmaktadır. Her ne kadar basit işlemleri mevcut olsa da güncel olarak bireylerin çoğu, İQ testi kapsamında çoğu hususu anlamamaktadır. 2022 yılı eşliğinde bireylerin İQ testi konusu kapsamında en çok merak ettiği sorular bunlardır:

Yaşa göre İQ kaç olmalı?

Genel olarak her yaştan bireyin, normal olarak nitelendirilen matematiksel İQ puanı 90-110 arası olmak zorundadır.

Türkiye İQ ortalaması kaç?

Genel olarak İQ ortalaması, bir ülkenin gelişim olanaklarını göstermektedir. Yapılan araştırmalar çerçevesinde Türkiye’nin İQ ortalaması, 90 olarak belirlenmiştir.

Gerçek İQ testi nerede yapılır?

Türkiye genelinde, birey her kapsamda gerçek İQ-sunun değerini sadece Rehberlik araştırma merkezlerinde uzmanlar tarafından öğrenebilmektedir.

İQ testi nasıl yapılır konusu kapsamında tüm bilgiler bu şekilde olmaktadır. Belirtilen bilgiler eşliğinde siz de İQ testinizi gerçekleştirerek, gerçek zekâ puanınızı öğrenebilirsiniz.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.