Diğer Yazılarımız

Kaliteli Yaşam İçin: Prezentabl Olmak

Prezentabl Ne Demek?


Aramızda daha önce prezentabl kelimesini duymuş olanların sayısının çok olmadığını tahmin ediyoruz. Hatta kelimeyi sadece duymuş ancak ne anlama geldiğini bilen sayısının çok az olduğu kanaatindeyiz. Daha önce prezentabl kelimesini duymuş veyahut kelimenin anlamı için araştırma yaptıysanız bildiğiniz ve duyduğunuz her şeyi unutmanızı istiyoruz. Çünkü; günümüz yaşantısında prezentabl artık kelime anlamının bile dışına çıkmış durumdadır. Buna nazaran internette düzgün, şık ve alımlı giyinen gibi alışılagelmiş ve basmakalıp betimlemelere rastlayabilirsiniz.

Bunun yanlış olduğunu iddia etmiyoruz. Ancak prezentabl olmak demek yalnızca kıyafet ve duruş ile yadsınamaz. Eğer ki prezentabl olacaksınız her şeyinizle olmanız gerekiyor. En başta da kendiniz olmanız gerekiyor. Az önce de dediğimiz gibi bir duruştan bahsedeceksek insanın önce kendi duruşunun karakterine oturması uygun görülüyor. Konuyu alt başlıklarımız ile biraz daha irdeleyerek hem kafanızı kurcalamadan hem de kelimenin ağırlığını taşıyacak şekilde anlatmak istedik.

Prezentabl Ne Demek?

Prezentabl nedir? Önce bu soru ile başlamamız gerekiyor. Türk Dil Kurumu’nun sitesinde sözlük anlamı olarak: “Sunulabilir, sunuşa hazır, derli toplu ve olumlu özellikler yansıtan” kişi olarak geçmektedir. Sizler de bizim gibi anlamın yeterince açıklayıcı olmadığını düşünebilirsiniz. Zaten hali hazırda günümüzde anlamından uzakta bir halde yaşayan prezentabl kelimesinin sözlük anlamını irdelemeyeceğiz.

Madem öyle prezentabl ne demek sorusuna tam bir açıklık getirecek olursak; Prezentabl, görünüşü, oluşu, karakteri ve konuşması ile her çevrede örnek gösterilebilecek insan demektir. Fark ettiyseniz kıyafetten bahsetmedik ve onun yerine görünüş kelimesini kullanmayı uygun gördük. Çünkü; bugün bir şantiyede kasketi ile dünyadaki bütün inşaat şirketlerine örnek gösterilebilecek bir mühendis de elbette prezentabl olabilir. Prezentabl olmak olduğun yerde en iyisi olmaktır. Bunu yalnızca kıyafete, görünüşe veyahut diksiyon ve benzeri unsurlara bağlamanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Prezentabl insan, bahsedilen özelliklerin tümünü kendinde taşır.

Prezentabl Giyim

Her ne kadar bu konuda birçok görüş ile ortak payda da buluşmasak da çoğunluğa uymanın da sizler için faydası olacağını düşündük. Prezentabl giyim için öngörülen ve tavsiye edilen birkaç husus bulunmaktır. Centilmenlik göstererek öncelikle bayanlardan veya kelimeyi kabul etmeyenler için kadınlardan başlamak istiyoruz. Neredeyse tüm dünyada kabul gören prezentabl bayan ve bay giyiminin nasıl olması gerektiği ile ilgili maddeler halinde önemli noktalara değindik.

Prezentabl Bayan Giyimi Nasıl Olmalıdır?

Saçların mutlaka bakımlı ve taranmış olması gerekiyor. Eğer ki saçlarda boya var ise boyanın dibi gelmeden yenilenmesi şart koşuluyor.

İş hayatında giyim konusunda gereğinden fazla açık ve dekolteli kıyafetlere yer verilmemelidir.

Alt takım olarak dar bir pantolon veya tayt tercih ediliyorsa mutlaka kalça kısmını örten destekleyici bir elbise veya tunik kullanılması tavsiye ediliyor.

Makyaj seçiminde olabildiğince sade ve doğal olunmasına özen gösterilmeli yalnızca özel etkinlikler amacıyla yapılan makyajlarda çok abartılmadan aşırıya kaçınmalıdır.

Parfüm sıkımı aralarında en önemlisi olarak görülüyor. Parfümün püf noktalara birer fıs sıkılması ve gereğinden fazla sıkılmasının hoş karşılanmadığı söyleniyor.

Prezentabl Bay Giyimi Nasıl Olmalıdır?

Her ne kadar kısa saç ve sakal tercih edilse de uzun olarak kullanılması durumunda bakımının iyi yapılması halinde herhangi bir sıkıntıya yol açmadığını belirtelim. Uzun veya kısa fark etmeksizin saç ve sakal bakımının mutlaka düzenli olarak yapılması gerekiyor.

Takım elbisenin tercih edileceği toplantı, gösteri, söyleşi veya etkinliklerde takım elbiseyi oluşturan kumaş pantolon, ceket, kravat gibi parçaların sade ve şık olmasına özen gösterilmelidir. Şatafatlı görünümden uzak en güzel tabir ile casual bir görünüm sağlamaya çalışılmalıdır.

Ayakkabı seçiminde de dikkatli davranmak gerekiyor. Hem renk hem de tarz olarak mutlak surette giyilen kıyafete uygun olacak ve şık duracak şekilde bir ayakkabı tercih edilmesi gerekiyor.

Aksesuar kullanımında aşırıya kaçınılmamalıdır. Kullanılacak olan saat, yüzük, küpe gibi aksesuarların çok fazla göz yormaması ve yine sade olanı tercih edilmelidir.

Hem kadın hem de erkekler için prezentabl giyim konusunda çok işinize yarayacak tavsiyelerde bulunduk. Dikkatinizi en çok çeken şeyin özellikle her maddede “sade” kelimesinin kullanımı olmuştur. Bu kadar sadelik ile nasıl şık olacağız veya nasıl prezetabl görünüme kavuşacağız diye sorabilirsiniz. İşte prezentabl olmak bunu gerektiriyor. Çabasız ve sade şıklık prezentabl giyiminin altın kurallarından biridir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.