Sosyal Medya

Keşfete Düşme Saatleri: Sosyal Medya Paylaşım Saatleri

Keşfete düşme saatleri ile sosyal medya içeriklerinizi daha fazla kişiye ulaştırın. Sosyal medya paylaşım saatleri keşfete düşebilmeniz için oldukça önemlidir.

Paylaşım saatleri, gönderilerinizi ne zaman paylaşmanız gerektiğine dair fikir vermenin yanı sıra kimi zaman bahsi geçen saatlerde içerik girişi sağlamanız durumunda direkt olarak keşfette yerinizi almanıza olanak tanıyabilir.

Kullanıcıların en aktif olduğu saat aralıkları tespit edilerek belirlenmiş olan paylaşım saatleri, sosyal medya platformunun türüne göre değişiklik gösterebileceği gibi hesabınızın türüne göre de değişiklik gösterebilir.

Genel aktiflik kitlesine sahip olduğunuz bir sosyal medya hesabında sosyal medya paylaşım saatleri ile içerik üretebilmeniz mümkündür. Ancak, kitlesi bulunan ve kendi takipçi aktifliğini yakalamış bir sayfanız var ise. Sayfanızın kendi, doğal şekilde oluşturmuş olduğu aktiflik saatine göre paylaşım yapmanız gerekmektedir.

Keşfete Düşmek Ne Demek?

Sosyal medya paylaşım saatleri nelerdir söylemeden önce Keşfete düşmek ne demek? Herkes keşfete düşer mi öğrenmek en doğrusu olacaktır.

Öncelikle keşfete düşmek, ana akışa düşmek anlamını taşımakta. Ana akış, kullanıcıların ilgisini çeken alanlara göre özel şekilde dizayn edilmiş ve kullanıcıları uygulamada tutmaya yönelik amacı olan bir alandır.

Söz konusu alanda yer alabilmek bir içerik üreticisi için;

 • Yüksek beğeni oranları,
 • Yüksek yorum oranları,
 • Yüksek izlenme oranları,
 • Yüksek takipçi oranları.

Elde edilmesini sağlayabilmekte, bu nedenle keşfete düşmek her içerik üreticisi için oldukça önemli bir konu.

Keşfete düşme saatleri ile gönderilerinizi paylaşacağınız zamanları ön görerek kullanıcıların en aktif olduğu zamanlarda paylaşımlar yaparak keşfete düşen diğer gönderiler arasında yerinizi alabilmeniz mümkün durumda.

Ancak, unutulmamalıdır ki paylaşılan her gönderi keşfete düşer. Nasıl?

Her Gönderi Keşfete Düşer Mi?

Sosyal medya platformundan platformuna değişiklik gösteriyor olsa da temelde durum budur. Paylaştığınız içerikler tamamen keşfete düşmekte. Ancak, gösterileceği süre kullanıcılardan alacağınız geri dönüş ile doğru orantılıdır.

 • Kullanıcıların ilgisini çeken,
 • Merak uyandıran ve yorum yapmaya yönlendirilen,
 • İlk saniyede ilgi çekerek hemen geçme oranı yaratmayan,
 • Başka kullanıcılara gönderilme ihtimali olan.

İçerikler, keşfette daha uzun süre kalabilir ve diğer kullanıcılara önerilebilir. Genel anlamda keşfet mantığı ise;

 • İçerik paylaşıldıktan sonraki 1 saat sadece 100 kişiye gösterilir,
 • 100 kişiden alınan geri dönüşlere göre 300 kişiye daha gösterilir ve gelecek olan geri dönüş beklenir,
 • Her izlenme payı için söz konusu işlem devam eder.

Başarılı bir içerik, her seferinde başka bir seviyeye geçerek her kullanıcı için gösterilebilir hâle getirilir. Bu nedenle ilgi çekici içerikler oluşturmak oldukça önemli.

İçeriklerinizin izlenmesi bir zaman sonra duruyorsa artık kullanıcılar için eski içerik olmuştur ya da hiç ilgi çekmemiştir. İçeriklerinizi silmeniz önerilmese de yerine daha iyini koyabilecekseniz yeni içerik üretmekten çekinmemelisiniz.

Instagram Keşfete Düşme Saatleri Hangileri?

Instagram keşfete düşme saatleri ile gönderilerinizi diğer kullanıcılar ile daha kolay buluşturabilirsiniz. Post, Story ve Reels paylaşımları için benzer saatleri tercih edebileceğiniz gibi. Söz konusu paylaşım saatlerinden önce de paylaşımlar sağlayabilirsiniz.

Paylaşım saatlerinden ortalama olarak 1 saat önce paylaşılacak olan içerikler. İçerik denetleme merkezinden geçişini daha hızlı yapacağı için organik olarak kullanıcılara daha kolay gösterilecektir.

Instagram da Post, story ve reels paylaşmak için ve keşfete düşmek için en doğru saat dilimi;

 • Hafta içi paylaşımlarda: Sabah 05.00 Akşam 22.00 Öğlen için yapılacak paylaşımlarda saat 10.00 Tercih edilebilir.
 • Hafta sonu paylaşımlarda: 10.00,18.00,21.00 Paylaşım saatleri tercih edilebilir.

Belki de dikkatinizi çekmesi gereken en önemli nokta. İnsanların daha aktif olduğu zamanlarda yer alıyor olmaları. Uyanış, Okula gidiş, Okuldan dönüş, İşe gidiş, İşten dönüş gibi zaman dilimlerini tespit ederek kendi keşfet saatlerinizi de yaratabilirsiniz.

TikTok Keşfete Düşme Saatleri Hangileri?

TikTok keşfete düşme saatleri de tıpkı Instagram’da kullanılan taktik gibi ilerlemekte. Kullanıcıların en aktif olduğu zaman diliminin baz alınarak paylaşım yapılması. Gönderilerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.

Bu durumda TikTok için uygun paylaşım saatleri;

 • Hafta içi: Sabah 04.00 – 05.00 Öğlen 11.00 – 12.30 Akşam 17. 0 – 21.00 arasında olacaktır.

Hafta sonu, insanların gitmesi ve yetişmesi gereken alanların azlığı da göz önünde bulundurularak bu saatler daha geç saatlere alınabilir.

 • Hafta sonu için: Sabah 07.00 – 10.00 Öğlen 12.00 – 14.00 Akşam 20.00 – 23.00 saatlerinde paylaşım yapmak doğru olacaktır.

Söz konusu saatler arasında tek bir içerik paylaşımı yapabileceğiniz gibi günü ikiye/üçe bölerek birden fazla içerik paylaşımı da yapabilirsiniz.

Güncel olarak sürekli içerik paylaşımı yapmanızı gerektiren bir konu üzerinde içerik paylaşımı sağlamıyorsanız, içeriklerinizin önce paylaşılanının potansiyeline ulaşmasını beklemek en doğrusu olacaktır.

YouTube Keşfete Düşme Saatleri Hangileri?

Kısa video paylaşımlarının dikkat çekici bir hâl almasının ardından neredeyse her platform kısa video içerikleri için üretim alanı yaratmış durumda.

YouTube’da bu kısa video üretim furyasına katılmış olan ve kendi kitlesine sahip olan bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Uzun videolar ve topluluk gönderileri de dahil olmak üzere. Kısa videolarda alabileceğiniz en iyi etkileşim saatleri de tespit edilmiş durumda.

Hafta içi: Sabah 10.00 – 12.30 Akşam 17.00 – 22.00

Hafta sonu: Sabah 07.00 – 09.00 Öğlen 12.30 – 14.00 Akşam 17.00 – 20.00

İçerik üretiminde yeni değilseniz ve kendi kitlenize sahip olduğunuzu düşünüyorsanız paylaşım saatlerinizi kendinize göre ayarlamanız en doğrusu olacaktır.

İstatistik takibini doğru şekilde yapabilen sosyal medya hesapları sadece kurumsal anlamda değil bireysel anlamda da yükselişi yakalayabilecektir.

Analizlere Göre Paylaşım Saatleri Nasıl Bulunur?

Keşfete düşme saatleri ve sosyal medya paylaşım saatleri nezdinden uzak bir ilerleyişi baz almak istediğinizi göz önünde bulunduracak olursak. Kendi stratejinizi oluşturabilmeniz için fırsatlar ortaya doğuyor.

Her ne kadar başlangıçta keşfet için tespit edilmiş saatleri tercih edebilecek olsanız da işleri profesyonellik seviyesine çıkartarak daha fazla kitleye hitap edebilmek için kendi kitlenizin aktif olduğu zamanları tercih etmeniz önerilmekte.

Kitlenizin aktiflik sağladığı zamanları tespit etmek için iki farklı seçenek bulunuyor. Bu seçenekler sırası ile

 • Gönderilerinizin geçmişte aldığı etkileşim oranlarını incelemek,
 • İstatistik takibi sağlamak.

Her ne kadar geçmişte aldığınız etkileşim oranlarına göre paylaşım saatlerinizi bulabilecek olsanız da en etkili yöntem istatistiklerinizi takip etmek olacaktır.

Instagram, Facebook, YouTube ve TikTok için de istatistikler sekmesinde “Takipçilerin en aktif olduğu zaman dilimi” alanı yer almakta.

Kısaca, söz konusu istatistik oranı her sosyal medya için var ve büyük önem arz ediyor.

Karşınıza çıkan istatistikler oldukça okunaklı ve anında anlaşılabilir şekilde veri sunmakta. Bu nedenle, takipçi kitlenizin en aktif olduğu saatler ve en aktif olduğu günler arasında paylaşımlar yapmanız en doğrusu olacaktır.

Tek bir saate bağlı kalmaktan iyi olanı ise takipçi kitlenizin sürekli olarak değişimini yakalayabilmektir.

Keşfete Düşme Saatleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Sosyal medya paylaşım saatleri ürettiğiniz içerik ve kitleniz için farklılıklar gösterebilecek konulardır.

Örneğin, oyun içerikleri üreten bir içerik üretici için en uygun saatler okula gidiş ve okuldan dönüş saatleridir.

Bahçe ve hobi işleri için paylaşım yapacak olan içerik üreticilerin ise kitlesi için en uygun olan yani öğlene yakın ve akşam geç saatlere doğru olan zaman üreticilerini tercih etmesi gerekmektedir.

Pek çok Oyun içerik üreticisinin yorumlarında “Okuldan çıktıktan sonra denk geldi izliyorum” yorumlarına denk gelebileceğiniz gibi içeriklerinizi okul saatlerinden sonra paylaştıklarını da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yani evet, başarılı içerik üreticilerinin sürekli olarak tercih ettiği paylaşım saati taktiği işe yarıyor ve herkes tarafından kullanılabilir durumda.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.