Film&Dizi

Kızıl Goncalar Dizisi Konusu ve Oyuncuları Hakkında Bilgiler

Kızıl Goncalar dizisi, din üzerinden olduğu kadar Atatürkçü seküler düşünce yapısını da işliyor. FOX TV ekranlarında yeni sezon itibari ile yayınlanan dizinin konusu oldukça ilgi çekici olup bazı kesimlerin tepkisini de şimdiden çekmiş oldu. Yayın hayatına daha başlamadan sosyal medyanın en çok konuşulan dizilerinden biri haline geldi.

İlk bölümü ile dikkatleri üzerine çeken dizi, çoğunlukla İstanbul’da geçiyor; ancak bazı sahnelerinin Doğu Anadolu’da çekilmesi de planlanıyor. Doğu Anadolu’dan İstanbul’a gelen bir ailenin hikayesinin anlatıldığı dizi Atatürkçü ve tarikat düşünce yapısının ayrımını da ortaya koyuyor.

Kızıl Goncalar Dizisi

Gold Film imzası ile televizyonda kendine yer bulan dizinin ilk bölümü 18 Aralık 2023 tarihinde yayımlandı. Dizinin yönetmenliğini Ömür Atay ve Özgür Sevimli yaparken dizinin senaryosu Şükrü Necati Şahin’in kaleminden çıkıyor. Dram türünde olan Kızıl Goncalar dizisi oyuncuları başrollerini Özcan Deniz ve Özgü Namal paylaşıyor.

Özcan Deniz’in canlandırdığı seküler bir Atatürkçü olan Doktor Levent ile Özgü Namal’ın hayat verdiği bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in yollarının kesişmesi konu ediliyor. Her iki tarafın da inanç ve fikri birbirinden çok farklı olsa da çocukları, farklı hayat tarzına sahip bu insanları bir araya getiriyor.

Kızıl Goncalar Dizisi Konusu

Levent ve Meryem, birbirinden zıt iki dünyanın insanıdır ve hayatları arasında derin bir uçurum vardır. Levent ve Meryem bilmeseler de ikisini bağlayan ve geçmişten gelen ortak sırları vardır ve bu sır, herkesin hayatını bir anda sarsıcı şekilde değiştirebilecek güçtedir.

Meryem, Faniler tarikatının dairesinde yaşıyor. Memleketteki depremden sonra İstanbul’a göç ediyorlar. Naim’in ve tarikatın kızı Zeynep üzerinde farklı hayallerinden habersiz olarak kurduğu tek hayal, kızının okumasıdır.

Mert Yazıcıoğlu’nun hayat verdiği Cüneyt karakteri, Faniler tarikatının şeyhi’nin gözde torunudur. Adli bir vaka neticesinde Cüneyt ile Levent’in yolu kesişiyor. Özel hayatında pek çok sorunu olan ve onlarla baş etmeye çalışan Levent aynı zamanda Cüneyt’e yardım edebilmek amacı ile mecburi hizmet zamanlarından tanıdığı tarikatın kendinden çok daha farklı olan bakış açısıyla mücadele etmeye çalışıyor.

2 bölümün ekrana geldiği Kızıl goncalar 3 bölüm ne zaman sorusu izleyici tarafından merak ediliyor. Bir kesimin tepkisi çekmiş olsa da diğer bir kesimin de beğenisini kazanan dizi, RTÜK tarafından “toplumun milli ve manevi değerlerine aykırılıklar” başlığı altında iki kez durdurma cezası almıştır. Bu neden ile 3.bölüm 22 Ocak 2023 tarihinde FOX ekranlarında yayınlanması bekleniyor.

Ekranlardan uzun bir süre ayrı kalan Özgü Namal, iddialı bir yapım olan Kızıl Goncalar dizisi ile ekranlara geri dönerken dizinin gerçek bir hikâye ya da uyarlama olup olmadığı da merak ediliyor. Bu konuda net bir ibare bulunmasa da dizinin kurgusal bir hikâye olduğu söyleniyor. Tarikat olarak geçen Faniler de dizi içinde üretilmiş bir unsur olarak izleyici karşısına çıkıyor.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.